Yastıklar Ne Kadar Sıklıkla ve Nasıl Yıkanmalı?

yastiklar-ne-kadar-siklikla-nasil-yikanmali

Çoğu yastıkta yıkama talimatının yer aldığı bir etiket yer almasına rağmen, çok az kişi bu talimata kulak asıyor. Yastık kılıfı sayesinde kirlilikten korunduklarını ya da yıkamanın yastıklara zarar vereceğini düşünüyoruz. Ancak, standart yastık kılıfları tipik olarak sadece pamuktan veya herhangi bir maddenin kolayca nüfuz etmesine izin veren kumaştan imal ediliyor.

Temizlik ve çamaşırhane uzmanı Mary Marlore Leverette, “Koruyucu bir yastık kılıfı olsa bile tükürüğünüzden toz akarlarına, vücut yağlarından bakterilere kadar bir çok madde yastığınıza nüfuz eder” diyor.

Bu kirletici maddelerden herhangi birine düzenli olarak maruz kalmak, hastalık ve alerjilerin tetiklenmesine neden olabilir. Clean My Space’deki uzmanlar, “Yastıklarınız toz, küf, bakteri, alerjen ve ölü cilt parçalarını emerek bir süre sonra ağırlığını ikiye katlıyor” diyor.

İyi haber şu ki, yastık yıkama süreci şaşırtıcı derecede kolay bir iş.

Yastık temizliği ne kadar sıklıkla yapılmalı

Yastık Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

Fermuarlı bir yastık koruyucu kullanıyorsanız, şanslısınız! Martha Stewart, koruyucuların haftada bir kez, koruyucu kullanılan yastıkların ise yılda en az iki kez yıkanması gerektiğini söylüyor.

Ancak yastığınız daha sık yıkamanız gereken zamanlar olabilir. Yatmadan önce yüz losyonu kullanıyorsanız veya yağlı cilt veya saç derisine sahipseniz, yastıklarınızı temiz tutmak için daha sık yıkamanız gerekebilir. Ayrıca bir evcil hayvan besliyorsanız veya son zamanlarda bulaşıcı bir hastalık geçirdiyseniz, yine yastıklarınızı daha sık yıkamanız gerekiyor.

Yastıklar Nasıl Yıkanmalı?

Etiketteki bakım talimatlarını kontrol etmek çok önemlidir. Çoğu yastık yıkanabilir. Ancak yastığınızda ne tür bir dolgu malzemesi kullanıldığını bilmek önemlidir. Yastıkların çoğu makinede yıkanabilir olsa da, sünger gibi dolgu malzemeleri kullanılan yastıklar buna dahil değildir.

Tüy ve sentetik dolgu malzemesi kullanılan yastıklar, genel olarak güvenli olarak kabul edilen en sıcak suda yıkanabilir. Temizleyici olarak kalıntıya neden olabilecek toz deterjan yerine, sıvı deterjan kullanın ve makinenizi düşük devire ayarlayın. Ekstra durulama da tüm deterjanın gittiğinden emin olmak için iyi bir fikirdir.

Kurutma zamanı geldiğinde, yastıktaki tüm nemi almak için gerekli olan süre boyunca kurutma makinesini düşük ısı ve devirde kullanın. Yastığın nemli kalması, küf oluşumuna zemin hazırlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.