Vücuttaki Toksinlerden Kurtulmanın Yolları (Detoks Yapmak)

Toksinlerden Kurtulmanın Yolları (Detoks)
Toksinlerden Kurtulmanın Yolları (Detoks)

Detoks savunucuları, detoksun asitleri nötralize edip şeker, kimyasallar ve diğer katkı maddeleri gibi toksinlerin vücuttan atılmalarını sağladığına inanıyorlar. Vücudumuzun hangi toksinlerden kurtulması gerekiyor ve bu toksinler neden vücudumuza giriyor?

Detoksa İhtiyacınız mı Var?

Stresli ve hareketsiz bir hayat tarzınız varsa ve fazla kilolarınızdan kurtulamayacağınızı düşünüyorsanız, sisteminizi detoksla arındırmayı düşünebilirsiniz. Birçok detoks programı zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırmak bir an önce daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ancak beslenme uzmanların çoğu detoksu günlük hayatınızda rutin haline getirirseniz daha fazla verim alacağınızı söylüyor. “Detox 4 Women” kitabının yazarı Natalia Rose, “Şu an bazı popüler detoks yöntemleri toksinleri uyarıyor ancak onları gerçekten yok etmiyor, bu vücudun şişmesine yol açabilir” diye açıklıyor.

Toksin Kaynakları

  • Toksinler hava, su ve yediğimiz yiyecekler gibi birçok farklı kaynaktan gelebilir.
  • Beslenme uzmanı Paula Simpson, işlenmiş gıdalar, beyaz un, kızartma gibi yiyeceklerin vücudun doğal sindirim ve arındırma sistemlerini altüst eden kimyasallar ve katkı maddeleri içerdiğini belirtiyor.

Vücuttaki Toksinleri Nasıl Azaltırız?

  • Toksin oranını azaltmak için kimyasal içeren besinler yerine organik gıdaları tercih edin.
  • Yüksek oranda lif içeren besinler ve su tüketirseniz toksinleri sindirim ve boşaltım sistemleri aracılığıyla vücudunuzdan atabilirsiniz.

Toksinleri Vücuttan Atmak Neden Zordur?

  • Bir takım klinik çalışmalar toksinlerin vücudumuzda, özellikle de yağ dokusunda biriktiğini gösteriyor.
  • Rose, bu atık ve kimyasalların zamanla dokuya yapışıp, biriktiğini söylüyor.

vücuttaki toksinlerden kurtulmanın yolları

Vücuttaki Toksinlerden Kurtulmanın Yolları

Vücudun altı toksin atım sistemi (böbrekler, akciğerler, karaciğer, ince ve kalın bağırsaklar, lenf sistemi ve cilt) etkili çalışmadığı zaman bazı sinyaller verir. Vücudun şişmesi, hazımsızlık, sinüslerinin tıkanması, bitkinlik, ciltte nem kaybı ve kronik döküntülerin yanı sıra, daha ciddi belirtiler de görülebilir.

Böbrekler

Metabolizmanın çalışması sonucu ortaya çıkan tüm maddeler böbreklerde depolanır. Toksinler böbrekler tarafından atılmadığı zaman ciddi hastalıklara, özellikle de idrar yolu enfeksiyonları ve eklem ağrılarına sebep olur. Ciltte ise solgunluk, kaşıntı ve kızarıklık olarak kendini gösterir. Toksinleri vücuttan atabilmek için bol su tüketmelisiniz.

Bağırsaklar

Toksinler bağırsaklara ulaştığında, böbrekler ve karaciğer tarafından etkisiz hale getirilmiş olur. Birtakım sindirim sorunları nedeniyle ince ve kalın bağırsaklarda yok edilemeyen toksinler genellikle ciltte akne ve sarkmaya sebep olabilir. Bu durumda vücudu kolay terke eden yiyecekleri tüketmeniz gerekiyor. Sindirimi kolay besinleri tüketmeye başladığınızda daha iyi hissedeceksiniz ve daha iyi görüneceksiniz.

Karaciğer

Karaciğer vücudun en önemli toksin atım organıdır. İlaçlar, alkol, zehir ve bakterileri kandan atmaya yardımcı olur. Karaciğerde aşırı toksin birikmesi cildi donuk, kuru ve cansız hale getirir. Eğer vücuttaki toksin filtreleri, özellikle karaciğer, iyi şekilde çalışırsa toksinler etkisiz hale gelir. Karaciğer tarafından atık haline getirilip kana karışan toksinler, bağırsak ya da böbrekler tarafından vücuttan atılır.

Lenfler ve Cilt

İç organlar tarafından vücuttan atılamayan tüm toksinler buralarda depolanıyor. Cilt uzun süre çevre kirliliğine maruz kaldığı zaman serbest radikallere karşı daha savunmasız hale gelir. Çevresel faktörlerin sebep olduğu serbest radikaller, cildin DNA ve hücre zarına zarar vererek cildin sıkılığını kaybetmesine yol açar. Cildiniz en büyük organınızdır ve sizi dış dünyadan koruyan bir bariyerdir, her gün vücudun ürettiği atıkların üçte birini terleme yoluyla vücuttan atmakla sorumludur. Toksinler ciltten, yağ dokusundan ve kan dolaşımından terleme aracılığıyla atılır. Spor yapmanın vücudu dinçleştirmesinin en büyük nedenlerinden biri de budur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.