Vücuttaki Nikotini Temizleyen 11 Gıda

vücuttaki nikotini temizleyen gıdalar

Nikotin, insanlarda bağımlılık yapan ve kurtulması kolay olmayan bir maddedir. Zararlı etkileri bulunan nikotin sinir sisteminin ve kas – iskelet sisteminin sağlıklı çalışmasını engelleyen ve sistemlere zarar veren özelliğe sahiptir. Vücuttaki nikotini temizlemek için sigarayı bırakmak en doğru çözümdür ancak sigaradan kurtulmak çok kolay değildir. Siz de sigarayı bırakamayan bir tiryakiyseniz, vücuttaki nikotini temizleyen gıdalar tüketerek sigaranın zararlarından bir nebze olsun kurtulabilirsiniz. İçeriklerinde bulunan antioksidan ve mineraller ile nikotini vücudunuzdan daha hızlı atan gıdaları birlikte inceleyelim.

vücuttaki nikotini temizleyen besinler

Vücuttaki Nikotini Temizleyen Gıdalar

1. Brokoli

Yüksek oranda B5 vitamini ve C vitamini içeren brokoli sahip olduğu enzimler ile birlikte akciğerler biriken toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Nikotinin biriktiği ve uzun yıllar yaşadığı yer olan akciğerlerin korunması ve nikotinin vücuttan atılması için düzenli bir şekilde brokoli tüketmelisiniz.

2. Portakal

İçeriğinde yer alan NRF2 ile genlerinizi ve sağlığınızı koruyan portakal nikotinin oluşturacağı hasar önlemek için nikotin miktarını azaltır. Düzenli olarak portakal tükettiğinize vücudunuzda bulunan nikotinden daha hızlı ve daha kolay kurtulursunuz.

3. Ispanak

Sahip olduğu folik asitler ve B9 vitamini ile nikotine karşı savaş veren ıspanak aynı zamanda besleyici bir özelliğe de sahiptir. Sigarayı bırakmak isteyenler için tavsiye edilen ıspanak çiğ olarak tüketildiğinde daha etkilidir.

4. Zencefil

İçeriğinde yer alan enzimler, antioksidanlar ve mineraller ile nikotini vücudunuzdan atmanızı sağlayan zencefil kan basıncını düzenleyici etkisi ve metobolizmayı koruyucu etkisi ile de düzenli tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

5. Yaban Mersini

İçeriğinde bulunan Omega yağ asitleri ve koruyucu folik asit ile nikotinin vücudunuzdan atılmasını sağlayan yaban mersini sigara bağımlılığından kurtulmanızı sağlayan ve nikotin istediğini azaltan bir besindir.

6. Yabani Limon

Doğa da kendiliğinden yetişen yabani limonlarda C vitamini, Keismel minerali oldukça fazladır. Bu nedenle sigarayı bırakmak için yabani limon kabuğunu kurutarak yemelisiniz. Doğal ortamda kurutulmuş olan yabani limon kabuğu aynı zamanda nikotinin çok hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlıyor.

 

7. Havuç

Bir kış sebzesi olan havuç sahip olduğu A vitamini ve antioksidan içeriği ile sigaranın ve nikotinin sağlığınıza zarar vermesini öner. Ayrıca nikotinin vücut dışına atılmasını sağlayan havuç, nikotine karşı da sürekli savaşan antioksidanlara sahiptir.

8. Nar

Sigara içtiğinizde kalp atışınız artar, nabzınız yükselir, kan basıncınızda ani değişimler meydana gelir. Nar, içeriğinde yer alan mineraller ile bu semptomların oluşmasını önler, kan basıncı değerlerini normale döndürerek vücuttaki nikotinin temizlenmesini sağlar.

9. Kale Bitkisi

Pek çoğunuzun ilk defa duyduğu kale bitkisi kara lahana ile kıvırcık lahana arasında özel bir türdür. Kale bitkisi kanser hastalarına tavsiye edilen besinlerden biri olmasının yanında, vücuttaki nikotini temizleyici özelliğe sahiptir. Kale bitkisini salataların içinde veya çiğ bir şekilde yiyerek vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz.

10. Isırgan Otu

Kanser için alternatif tıp yöntemlerinden biri olan ısırgan aynı zamanda nikotinin etkilerini rotadan kaldıran ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayan doğ-al bir bitkidir.

11. Çam Yaprağı Çayı

Akciğer sağlığını korumak için kullanılan ilaçların ham maddelerinden biri olan çam yaprağı, çayı demlenerek içilebilen bir bitkidir. Kaynatılıp içtiğinizde vücutta bulunan nikotini dışarı atarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.