Vücuttaki Kolajen Üretimini Arttırmanın 5 Doğal Yolu

kolajen üretimi nasıl arttırılır

Kolajen vücutta bulunan en yaygın proteindir. Diğer yerlerin yanı sıra tendonlarda, yağda ve bağlarda bulunur. Vücudumuzun parçalarının birbirine uymasına yardımcı olur ve kemik yapımızın gücü için çok önemlidir. Kolajen seviyeleri sağlıklı olduğunda, kolajen içeren hücreler güçlü ve genç bir görünüm alır. Elastin vücuttaki başka bir protein türüdür. Elastin vücutta atardamar ve akciğer gibi kasılan ve gevşeyen yerlerde bulunur. Elastin ve kolajen, ciltte bulunan proteinlerdir. Cilde dokusunu ve şeklini vermek için birlikte çalışırlar. Sağlıklı miktarda kolajen ve elastin seviyesine sahip olan bir cilt, hem daha genç hem de daha güçlüdür. Kolajen ile ilgili ilginç olan şey, büyümesini teşvik etmenin domino etkisi yaratmasıdır. Ne kadar fazla kolajen varsa, vücut o kadar fazla üretip koruyabiliyor. Vücuttaki kolajen üretimini arttırmanın yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

vücuttaki kolajen nasıl arttırılır

Kolajen Üretimini Arttırmanın Yolları

1. Aloe Vera

Aloe vera jeli, yaraların iyileşmesi ve yatıştırılması için uzun süredir kullanılmaktadır. Kesik ve yanıkları tedavi etmesinin nedeni, aloe vera bitkisinin topikal olarak uygulandığında veya ağızdan alındığında kolajen üretimini arttırmasıdır. Bu hücre büyümesini teşvik edici özellik, cildinizdeki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Aloe vera, cilde doğrudan saf olarak veya piyasada bulunan birçok ürün şeklinde uygulanabilir.

2. C Vitamini Bakımından Zengin Besinler

C vitamini, hyaluronik asidin sentezi için kritiktir. Hyaluronik asit, iyileşme süresini hızlandırmak ve eklem ağrılarını hafifletmek için kullanılıyor. Yeterli miktarda C vitamini olmadan, vücudunuz hyaluronik asit içeren yiyeceklerden tam olarak yararlanamayacaktır. Bu konudaki bir çalışma, hyaluronik asidin vücuttaki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunur, ancak yaşlandıkça azalır. C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek, vücuttaki hyaluronik asit ve kolajen seviyelerini artırabilir. Portakal, kırmızı biber, lahana, Brüksel lahanası, brokoli ve çilek gibi yiyeceklerin hepsi C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, eczanelerden konsantre hyaluronik asit de satın alınabilir.

3. Ginseng

Ginseng bitkisinin yaşlanma karşıtı etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ginseng, birçok kimyasal maddenin neden olduğu yan etkilere neden olmadan cilt tarafından emilir ve cildin orijinal şeklini korumasına yardımcı olur. Ayrıca, kolajen üretimini arttırdığı tespit edilmiştir. Araştırmalar ginseng’in cildi güneşten gelen UVB ışınlarına karşı koruma yeteneğini göstermiştir. Ginseng takviyesi aldığınızda ya da gingseng içeren bir çay içtiğinizde kan dolaşımına salınan antioksidanlar, sağlıklı hücreleri koruyabilir ve cildin parlamasına katkıda bulunabilir.

4. Kişniş

Kişniş, ev yapımı sağlık ve güzellik tariflerinde sıkça kullanılan bir bitkidir. Kolajen üretimini arttırmaya katkıda bulunan C vitamini içerir. Kişniş, cildiniz için güçlü bir yaşlanma karşıtı faktör olarak görev yapan linoleik asit içerir. Linolenik asit, sağlıklı cilt hücrelerini parçalayan serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içerir. Kişniş özü, detoksifiye madde olarak ağızdan alınabilir.

İlgili Yazı: Kişniş Tohumunun Sağlığa Faydaları

5. Deniz Yosunu

Deniz bitkileri, güzellik rutinlerinin bir parçası olarak giderek daha popüler hale geliyor. Cilt hasarlarının çoğu oksidasyon nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Oksidasyon, cildinizin hücre büyümesine zarar verebilecek kirlilik gibi faktörlere maruz kalmasıdır. Yosun, oksidasyonun cildinizin esnekliğini ve kolajenini yok etmesini engeller. Çoğu bitkisel ürün mağazasında oral takviyeler şeklinde satılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.