Vişne Çekirdeğini Kolay Ayıklamanın 2 Yolu (Çengelli İğne ve Pipet!)

vişne çekirdeğini kolay ayıklama

Vişne mevsimi olan Temmuz ayının ortalarındayız. Bu lezzetli meyve, hafif ekşi tadı nedeniyle taze olarak tüketilemiyor ancak damaklara adeta bayram ettiren vişne reçeli ve vişne suyu yapımında keyifle kullanılabiliyor. Tabii bu iki lezzeti elde etmek için vişnelerin çekirdeklerini ayıklamak gerekiyor. Henüz vişne çekirdeği ayıklama makinesi icat edilmediği için de, vişne çekirdeklerini tek tek ayıklamak gerekiyor. Bunun için piyasada sayılan bir aparat var ancak her yerde bulmak mümkün değil ya da herkes satın almak istemeyebiliyor. Burada devreye pratik fikirler giriyor. Bu yazımız da işte bu pratik fikirlere, yani vişne çekirdeğini kolay ayıklama yollarına yer verdik.

pratik vişne çekirdeği ayıklama

Vişne Çekirdeğini Kolay Ayıklamanın Yolları

1. Pipetle Vişne Çekirdeği Ayıklama

Vişne çekirdeğini pipetle ayıklama yöntemi bizim favorimiz. Çünkü hem kolay hem de vişneleri çok fazla zedelemeden çekirdeklerini ayıklayabiliyorsunuz. Aşağıdaki videoda yöntemin ne kadar basit olduğunu izleyebilirsiniz.

Pipetle Vişne Çekirdeği Çıkarma

2. Çengelli İğne İle Vişne Çekirdeği Ayıklama

Çengelli iğne ile vişne çekirdeği ayıklama yöntemi diğer yönteme göre biraz daha zahmetli ve vişneleri zedelememek için hayli uğraşmanız gerekiyor. Ancak hali hazırda elinde pipet olmayan için uygulanabilir bir yöntem olarak yazımızdaki yerini alıyor.

Çengelli İğne İle Vişne Çekirdeği Çıkarma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.