Daha Uzun Yaşamak İçin Yememiz Gereken 5 Yiyecek

Yaşlandıkça daha sağlıklı hale gelmek için bu yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin.

daha uzun yaşamak için ne yemeliyiz

Ne kadar yaşayacağımızı kendimiz belirleyemeyiz ancak hayatımıza yıllar eklemek için izleyebileceğimiz birçok yol var. Aslında günlük alışkanlıklarımızı kontrol altında tutarak, egzersiz, uyku ve stres yönetimine öncelik vererek 100 yaşına kadar yaşayanlar kulübüne girebiliriz. Daha uzun yaşamanın en kolay yollarından biri, yediklerimizi daha sağlıklı olanlarla değiştirmektir. Birçok araştırma, beslenme alışkanlıklarımızın ne kadar yaşayacağımız ve yaşam süremizi kısaltan bir dizi kronik hastalık geliştirip geliştirmeyeceğimizin önemli bir göstergesi olduğunu gösteriyor. Şanslıyız ki, günümüzde daha uzun yaşamak için neler yememiz gerektiğini biliyoruz. Geriye sadece sofranıza bu yiyecekleri koymak kalıyor. İşte daha uzun yaşamak için yememiz gereken 5 yiyecek.

Daha Uzun Yaşamak İçin Ne Yemeliyiz?

daha uzun yaşamak için yememiz gereken yiyecekler

1. Yağlı Balıklar

Balığı her zaman beynimize faydalı bir yiyecek olarak düşündük. Araştırmalar, balıkta bulunan karotenoidler olarak adlandırılan bileşiklerin nörolojik hastalıklara karşı beynimizi koruyabildiğini gösteriyor.

Ayrıca yeni bir çalışma somon balığı, ton balığı ve sardalye gibi yağlı balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabileceğini pekiştiriyor.

2. Kuruyemişler

En sevdiğiniz atıştırmalıklar hayatınıza yıllar ekliyor olabilir. Bu konuda yapılan iki önemli araştırma, daha sık kuruyemiş yiyen insanların daha az ölüm riskine sahip olduklarını bulmuştur. Araştırmalar, her gün kuruyemiş yiyen insanların kanserden, kalp hastalığından ve solunum hastalığından ölme ihtimalinin diğer insanlara göre yüzde 20 daha düşük olduğunu göstermiştir.

Araştırmacılar, kuruyemişlerin kalbi koruyan doymamış yağlar, lif, folat, E vitamini, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve karotenoidler ve flavonoidler gibi antioksidanlar gibi iltihapla savaşan besinlerle dolu olduğunu belirtiyorlar.

3. Tam Tahıllar

Beyaz ekmeğin besin maddelerinden yoksun olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Çok sayıda araştırma tam tahıllı ekmekleri, makarnaları ve daha fazlasını uzun ömürler ilişkilendirmiştir.

Bir araştırmaya göre, tam tahıllar dahil edilen her bir öğün ölüm riskini yüzde 5 ve kalp rahatsızlığı riskini yüzde 9 düşürüyor.

Araştırmacılar bunun tam tahıllarda bulunan kepek, lif, B vitaminleri, E vitamini, magnezyum ve fitokimsallar gibi besin maddelerine bağlı olabileceğine inanıyorlar. Bu yüzden, ekmek tercihinizi yüzde 100 tam buğdaydan yana kullanmaya dikkat edin!

4. Baharatlı Yiyecekler

Araştırmalar, baharatlı yiyecekler yemenin daha uzun süre sağlıklı kalmanızı sağlayacağını gösteriyor. 450.000’den fazla Çinli erkek ve kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, haftada 6 ya da 7 gün boyunca baharatlı yiyecekler yiyenlerin, haftada bir veya iki kez yiyenlere göre yüzde 14 daha düşük bir ölüm riski taşıdığını tespit etmiştir.

Araştırmayı yapan uzmanlara göre, kapsaisin (en çok kırmızı biberde bulunur) adlı bileşik iltihapla savaşır, kan şekerini iyileştirebilir, obezite ve kanserle mücadele rol oynayabilir.

5. Deniz Yosunu

Deniz yosunu ülkemizde çok fazla tercih edilen bir yiyecek değil ancak dünya genelinde popüleritesi hızla yayılıyor. Araştırmalar, kahverengi deniz yosununda bulunan ve doğal bir bileşik olan fucoidan’ın kanserle mücadelede etkili olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle deniz yosunu dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında gösterilmektedir.

Japonya’nın yaşam beklentisi açısından dünya ülkeleri arasında en yüksek sıralarda olduğunu duymuşsunuzdur. Japonların geleneksel yemeği olan suşinin neredeyse her türünde deniz yosunu kullanılır. Bu da Japonların neden daha uzun yaşadıklarının en büyük göstergelerinden biridir. Bilim insanları deniz yosununa ek olarak bakliyat, sebze ve balık bakımından zengin bir beslenme alışkanlığının da koruyucu bir rol oynayabileceğine inanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.