Ücretsiz WordPress Blog Nasıl Açılır? (Resimli Anlatım)

ücretsiz blog nasıl kurulur

Ücretsiz blog nasıl kurulur ve blogtan nasıl para kazanılır soruları, tüm dünyanın en çok aranan konuları arasına girmiş durumda. Bu yazımızda sizlere ücretsiz blog nasıl kurulur bunu anlatacağız. Öncelikle blogu ne amaçla kullanabileceğinize bir kaç cümle ile değinmek istiyorum. Sözlük anlamı olarak blog kelimesinin karşılığı “günce” ya da çoğumuzun bildiği şekliyle “günlük”. Peki, internette açtığımız bir blogu yalnızca günlük olarak mı kullanabiliriz? Tabiki hayır.

Kurduğumuz blogu ister kişisel hayatımızdaki aktivitelerimizi paylaştığımız bir sayfa, ister ilgi alanımız olan bir konuyla ilgili bir sayfa, istersek de firmamızı tanıtan bir sayfa olarak kullanabiliriz. Hatta blog kurduktan sonra ciddi şekilde ilgilenebilirseniz, blogunuzdan para bile kazanabilirsiniz. (İlerleyen günlerde Blogdan Nasıl Para Kazanılır? başlıklı bir yazı yazacağız.) Şimdi gelelim ana konumuza;

blog nasıl açılır

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

İnternette ücretsiz blog kurabileceğiniz birçok servis vardır. Bu servislerden ilk ikisi Google ve WordPress’tir. Google’ın Blogger servisini kullanarak .blogspot.com uzantılı ücretsiz blog oluşturabilirsiniz. WordPress’in servisi ile de .wordpress.com uzantılı blog oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda WordPress’ten ücretsiz blog açma konusunu anlatmak istiyoruz. Aşağıda adım adım WordPress’ten ücretsiz blog açmayı bulabilirsiniz. Üstelik anlatımımızı resimlerle destekleyerek işinizi kolaylaştırmak istedik.

1- https://tr.wordpress.com/signup/ bağlantısına tıklıyoruz ve karşımıza çıkan formu aşağıdaki resimde olduğu gibi dolduruyoruz.

Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur?
Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur? Resim-1

 

Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-2
Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-2

2- “Blog Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir mesaj alacaksınız.

Hesabınızı etkinleştirmek için iletisim@sosyolife.com adresine bir ileti gönderildi. Gelen kutunuzu kontrol edin ve iletideki bağlantıyı tıklayın. 30 dakika içinde gelmesi gerekir. Eğer hesabınızı iki gün içinde aktifleştirmezseniz, tekrar kayıt olmak zorunda kalacaksınız.

E-Posta kutunuza şöyle bir mail gelecek;

Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-3
Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-3

3- Maildeki linke tıklayarak WordPress.com üyeliğinizi aktif hale getirin. Linke tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde görünen sayfa gelecek. Bilgileri blogunuza uygun şekilde doldurduktan sonra “Sonraki Adım” butonuna tıklayın.

Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-4
Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-4

4- Karşınıza gelecek sayfa, blogunuz için tema yani tasarım seçeceğiniz bölüm. Burada ücretsiz olan temalardan birini seçerek “Sonraki Adım” butonuna tıklayın.

Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-5
Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-5

5- Seçtiğiniz temayı düzenleyebilir ya da bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

6- Blogunuzu Twitter ve Facebook’ta paylaşabilirsiniz.

7- Sıradaki bölümde önünüze gelen seçeneklerden “Metin” seçeneğini seçerek blogunuza ilk yazınızı yazabilirsiniz.

Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-6
Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur Resim-6

WordPress’ten ücretsiz blog açma konumuz burada sona eriyor. WordPress blogunuzda yazı yayınlama ve google arama sonuçlarında çıkartma gibi konulara daha sonraki yazılarımızda değineceğiz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.