Türkiye’nin En Güzel 10 Koyu

Bu yaz elimize fotoğraf makinemizi alıp yeşil ve mavinin buluştuğu, keşfedilmemiş koylara doğru yola çıkıyoruz. Nereleri ziyaret edeceğimiz ise tamamen zevkimize kalmış. Herkesin tatil anlayışı farklıdır. Ancak bir doğa aşığıysanız ve deniz sizin olmazsa olmazlarınızın başındaysa, çok şanslısınız çünkü üç tarafı denizlerle kaplı Türkiye’nin doğa harikası koyları bu yaz da keşfedilmek için sizi bekliyor. Bu koyların en belirgin özellikleri onları saran yemyeşil ağaçlar ve kalabalıktan uzak sessiz konumları. Bazılarına kara yolundan ulaşmak bile mümkün değil ki ilk olmak bir fotoğrafçı için en önemli ayrıcalıklardan. Çoğu Datça ve Fethiye yakınlarında bulunan bu eşsiz koyları gelin birlikte inceleyelim. İşte Türkiye’nin en güzel koyları!

BADEMLİ KOYU

İzmir’in Dikili ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Bademli, çevresi zeytin ağaçlarıyla kaplı gizli bir liman. Limanın hemen önünde bulunan adalarına arasında su turkuaz renginde. Bademli’de denizin kenarında termal özellikli su da mevcut. Bademli Limanı’nda levrek ve ahtapot da yiyebilirsiniz. Koyun karşısında yer alan Kalemli ve Garip Adaları da görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında. Dikili’ye gittiğinizde konaklama için otel veya pansiyonlardan yararlanmanız mümkün.

TURUNÇPINARI KOYU

Fethiye’nin Oyuktepe Koylarından biri olan Turunçpınarı, Kalemya Koyu’nun batısında, Turunç Koyu’ndan denize doğru dik inen yüksek tepelerin arasında büyük bir vadinin altında yer alıyor. Koy; çam, sandal, defne ve zeytin ağaçları ile örtülü otantik bir atmosfere sahip. Kaynak suyuna da sahip koyda bol miktarda taze meyve ve sebze bulabilirsiniz. Ayrıca Turunçpınarı Koyu odun ekmeği ile de çok ünlü. Turunçpınarı koyu Göcek Limanı’na 12, Fethiye limanına ise 6,5 kilometre mesafede yer alıyor.

ÇATI KOYLARI

Gökova Körfezi, Bördübed Limanının içinde “S” çizen Küçük ve Büyük Çatı koyları çok güzel birer doğal liman. Hatta daha çok yalnızca liman, çünkü bu koylara karadan ulaşılması mümkün değil. Karadan ulaşılamıyor olmaları aslında koyların doğal şekli ile korunmasına büyük katkı sağlıyor. Oldukça ufak olan ve rüzgar almadığı için suları her zaman çarşaf gibi olan bu koylar aynı anda yalnızca 1 ya da 2 tekne alabiliyor ve çevrelerinde ise çam ve günlük ağaçlarıyla kaplı muhteşem yürüyüş alanları var, ancak karadan ulaşım olmadığı için konaklama tesisi bulunmuyor. Çatı koylar, Datça ve Marmaris arasındaki Amazon Mevkii’ne 4 km mesafede.

YEDİ ADALAR KOYU

Doğal güzelliğiyle ünlü ve mercan kayaları ile çevrili olan Yedi Adalar, Gökova’ya tekne ile yapılan mavi yolculukların en güzel uğrak noktalarından biri. Çam ormanlarıyla çevrili ve yaz melteminin etkisiyle hep ferahlar. Yürüyüş yapmaya uygun alanlara sahip bu koy, yüzmek, dalmak ve yelken sporları için de oldukça uygun. Yedi Adalar, Amazon Mevkii’ne 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor, eğer vaktiniz varsa ve buraya Çatı Koyu’ndan ulaşırsanız, kendinize daha eğlenceli bir rota oluşturdunuz demektir. Tuzla Koyu’ndan gelirken ise, Hırsız Koyu, Teke Burnu ve Teke Koyu’nu geçtikten sonra Yedi Adalar’a ulaşabilirsiniz. Burada konaklama tesisi ise maalesef yok.

OKLUK KOYU

Gökova’nın Değirmen Bükü içinde yer alan Okluk Koyu, yürüyüş alanları ve eşsiz doğasıyla Türkiye’nin en güzel koyları arasında yer alır ve daha çok mavi yolculuğu sevenler tarafından ziyaret edilir. Ünlü denizci Sadun Boro tarafından da zamanında sık sık ziyaret edilmiş olan Okluk Koyu’ndaki çamlardan biri Sadun Boro çamı olarak isimlendirilmiştir. Bu güzel koyu ziyaret ettiğinizde, koyun çevresinden taze meyve ve sebze satın alabilir, iskeledeki lokantada yemek yiyebilirsiniz. Okluk koyu, Muğla Marmaris Kara yolu üzerinden Karaca Söğüt’e dört kilometre uzaklıkta yer alıyor.

KÜÇÜK KARGI KOYU (GÜNLÜK KOYU)

Muğla karayolu üzerinde, Fethiye’ye 18 kilometre uzaklıkta bulunan, ağaçlarla çevrili Küçük Kargı Koyu, Katrancı Adası’nın kuzeyinde yer alır. Ender bulunan sık yapraklık, hoş kokulu günlük (sığla) ağaçlarını fotoğraflayabileceğiniz bu koy doğal bir akvaryumu andırır. Akvaryum denince aklımıza gelen ilk şey dalış ve su altı fotoğrafları. Eğlenceli bir ekiple ziyaret edip 500 metrelik sahili ve büyülü güzelliğiyle keyifli vakitler geçirebileceğiniz bu koya Fethiye’den ya da Göcek’ten ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu az rastlanan günlük ağaçları sayesinde aynı zamanda Günlüklü adını da alan koy, yerli ve yabancı turistlerin kamp ve piknik alanı olarak da oldukça rağbet görüyor.

BALIKAŞIRAN KOYU

Balıkaşıran Koyu

Marmaris-Datça yolu 26. kilometredeki Hisarönü Körfezi içinde yer alan Balıkaşıran Koyu‘nda Akdeniz ve Ege birbirleriyle buluşuyor. Balıkaşıran, en güzel 10 koy içinde yer alan Bencik Koyu’na da çok yakın mesafede, yani gelmişken uğramanız gereken ikinci bir durağınız ve çekeceğiniz daha onlarca kareniz var. Balıkaşıran ismi ise buranın Ege ile Akdeniz’i birleştirmesinden geliyor. Ege denizinden tuttuğunuz bir balığı, Akdeniz’de tekrar suya bırakabilirmişsiniz. Bu esprili isminden, burada balık ta tutabileceğiniz sonucu çıkarabilirsiniz. Balıkaşıran koyunda da maalesef konaklama imkanı yok ama zaten durmak yerine yolculuğa devam etmeyi tercih ediyoruz.

BENCİK KOYU

Bencik Koyu

Datça Yarımadası’nın en ince noktasında bulunan, Datça ile Marmaris’i birbirinden ayıran Bencik Koyu, mutlaka ziyaret edilmesi gereken koylar arasında yer alıyor. Koyun tam ortasında bir kayalık olan Dişlice Adası yer alıyor. Yaklaşık yarım saatleri bir yürüyüşü göze aldığınız takdirde ise yarımadanın diğer tarafında bulunan Börbübet Koyu’na geçebilirsiniz. Bencik Koyu hakkında bir araştırma ve bol bol fotoğraf çekmeyi planlarınız arasına katmayı unutmayın. Ayrıca sert esen rüzgarlardan korunan bu koyda hem sakince zaman geçirebilir, hem de tripodsuz çekim yapabilirsiniz. Bencik koyuna Datça’dan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca koy içinde konaklayabileceğiniz, kamuya ait bir dinlenme tesisi de bulunuyor.

TORBA KOYU

Eğlence ve gece hayatına yakın olmak isteyenlerin tercihi olabilecek ve maalesef yangınlardan dolayı oldukça fazla hasar almış olan Torba Koyu, Bodrum merkeze 6 km uzaklıkta ve artık sahile kadar uzanmıyor olsa da hala çam ağaçlarına sahip. Sert rüzgarlara karşı korumalı olan bu koyda son yıllarda yerleşim yoğunluğu arttı. İnsanlığı doğaya etkilerini ya da manastır ile antik kaya mezarlarını fotoğraflayabileceğiniz Torba Koyu’nda pek çok otel ve pansiyon bulabilirsiniz.

GİDEROS KOYU

Kastamonu Gideros Koyu

Batı Karadeniz’in en güzel koylarından biri olan Gideros Koyu, Amasra Cide sahil yolu üzerinde ve Kastamonu il sınırları içinde yer alıyor. Çevresi yemyeşil kestane, kayın, meşe, çam ve şimşir ağaçlarıyla çevrili olan koy, sakin suları ile de bir gölü andırıyor. Gideros’a tekne ile gidildiği gibi kara yoluyla da ulaşmak mümkün. Kalafat Köyü’nün bir parçası olan Gideros Koyu, yatlar ve tekneler için de demirlemeye müsait. Karadan doğrudan gelmek isteyenler için toplu ulaşım yok fakat koya Devrek-Bartın yolunu kullanarak kişisel aracınızla ulaşmanız mümkün. Genellikle yerli turistlerin tercih ettiği Gideros’ta uzun süre tatil yapmak isteyenler 12 kilometre uzaklıktaki Cide’de konaklıyor. Keşfedilmemiş olan bu koy, yatçılar akın etmeden ya da yangınlar çıkmadan önce ziyaret etmenizi önerdiğimiz güzellikler arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.