Trigliserid Yüksekliği Doğal Yollarla Nasıl Düşürülür?

trigliserid seviyesi nasıl düşer

Yüksek kolesterol, yıllarca kalp-damar hastalıklarının en önemli nedeni olarak görülmüştür. Ancak bilim adamları yüksek triglerid seviyelerinin, kolesterolden daha fazla kardiyovasküler hastalıklara neden olduğunu ortaya koymuştur. Kolesterol seviyeniz düşük olsa bile, kanınızda bulunan bir tür yağ olan trigliserid seviyesinin yüksek olması kalp hastalığı ve felç riskini üçe katlayabilir. Aslında trigliseritler vücuda enerji sağladığı için önemlidir. Ancak trigliserid seviyeleri çok yükseldiğinde, vücut onları yağ olarak depolamaya başlar ve kalp hastalığı ve felç riskini arttırır. Neyse ki, triglerid seviyesini düşürmenin birkaç doğal yolu vardır.

Trigliserid yüksekliği nasıl düşürülür

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

1. Kilo Verin

Egzersizin trigliserid seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Fazla kilonuz varsa, vücut ağırlığınızın yüzde 5-10’unu kaybetmek trigliserid seviyesini yaklaşık yüzde 20 düşürür. Ayrıca, egzersiz kilonuzu kontrol altında tutmanın en iyi yoludur. Trigliserid seviyesini orta ila yüksek yoğunluklu aerobik egzersiz yaparak %10-20’ye kadar düşürebilirsiniz. Yürüyüş, koşu, bisiklet, yoga, pilates veya ağırlık egzersizlerini deneyebilirsiniz.

2. Kalori Alımınızı Kontrol Altında Tutun

Günde kaç kalori tükettiğinize çok dikkat edin ve yapabilirseniz günlük kalori alımınızı azaltın. Bu, özellikle fazla kilolu veya obez insanlar için önemlidir. Çünkü trigliserid yüksekliği nedenlerinden biri aşırı kilodur. Kilo vermek veya kalori alımını azaltmak istiyorsanız, doktorunuz daha az kalori içeren özel bir diyet hazırlayabilir. Doktorunuzdan onay almadan özel bir diyete başlamamalısınız.

3. Şeker ve Basit Karbonhidratları Kesin

Trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcı olmak için rafine şeker ve basit karbonhidratlardan uzak durmalısınız. Beyaz un, beyaz şeker, şekerli ve gazlı içecekler, şekerleme, kek, hamur işleri, ekmek, tahıl ve makarnadan uzak durmalısınız. Ayrıca, şişirilmiş şeker içeriği nedeniyle yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren ürünlerden de kaçınmalısınız. Diyetinize kahverengi pirinç, kinoa, darı, arpa, tam tahıllı ekmek ve tam buğday makarnası gibi bazı sağlıklı kompleks karbonhidratlar eklemelisiniz.

İlgili Yazı: Aşırı Şeker Tüketiminin Neden Olduğu 10 Ciddi Hastalık

4. Alkol Tüketiminizi Azaltın

Bazı araştırmalar, az miktarda alkolün bile trigliserid seviyelerini artırabileceğini göstermektedir. Alkol, aynı zamanda trigliserid yüksekliğine neden olan yüksek miktarda kalori ve şeker içerir.

5. Sağlıklı Yağlar Tüketin

Kırmızı et, kümes hayvanı, tereyağı, peynir, süt ve margarinde bulunan yüksek oranda işlenmiş trans yağlarda bulunan doymuş yağ tüketiminizi azaltın veya sınırlandırın. Bu yağları tüketmek yerine mısır, soya fasulyesi, aspir, yer fıstığı, kanola, ceviz, keten tohumu, hindistancevizi yağı ve zeytinyağı gibi daha sağlıklı çoklu doymamış yağlar tüketmeye başlayın. Doymamış yağlar her ne kadar sizin için kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürme konusunda daha iyi olsalar da, kalori bakımından zengindirler. Yani, kullandığınız miktar konusunda dikkatli olun, aksi takdirde kilo alabilirsiniz.

6. Omega-3 Yağ Asitleri Tüketin

Bazı çalışmalar omega-3 yağ asitlerinin, koroner arter hastalığı olan hastalarda trigliserid seviyesini düşürebileceğini gösteriyor. Bu nedenle somon, uskumru, sardalya, ton balığı, alabalık, keten tohumu, keten tohumu yağı, soya, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, otla beslenmiş dana eti, avokado ve fındık gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar tüketmeye başlayın. Buna ek olarak, trigliserid yüksekliği yaşıyorsanız, kaliteli bir omega-3 takviyesi çok faydalı olabilir.

7. Bitki Bazlı Yiyecekler Tüketin

Kırmızı et yerine bitki bazlı proteinler tüketirseniz, kolesterol ve trigliserid seviyeleriniz önemli ölçüde azalabilir. Kuru fasulye, bezelye ve soya bitki kökenli protein kaynaklarıdır.

8. Taze Gıdalar Tüketin

Bol miktarda doymuş yağ, trans yağ ve kalori içeren paketlenmiş, hızlı veya az pişmiş yiyecekler tüketmek yerine, evde hazırladığınız yemekleri tüketin. Taze sebzeler ve meyveler, koruyucu veya yağ içeren paketlenmiş veya dondurulmuş yiyeceklerden daha faydalıdır.

Ayrıca, sebzeler ve meyveler lif bakımından zengindir ve lif tüketmek trigliserid seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Diğer bir deyişle, şeker ve diğer rafine karbonhidratlar tüketmek yerine, sebzeleri, meyveleri ve lif bakımından zengin yiyecekler olan tam tahılları yemek, trigliseritleri sisteminizden atmaya yardımcı olacaktır.

9. Fruktoz Alımını Sınırlayın

Her ne kadar taze sebze ve meyve yemek sağlığınız için faydalı olsa da, onları dikkatlice tüketmelisiniz. Fruktoz, çoğu meyvenin doğal olarak içerdiği bir şeker türüdür ve balda ve bazı sofra şekeri türlerinde de bulunur. Bununla birlikte, ana fruktoz kaynağı yüksek fruktozlu mısır şurubudur. Meyvede doğal olarak bulunan fruktoz bile trigliserid seviyesini yükseltebilir. Bu nedenle, trigliserid yüksekliği yaşıyorsanız, yediğiniz meyve türlerini dikkatlice seçmeli ve ayrıca trigliserid seviyenizi düşürmek için tüm fruktoz kaynaklarınızı sınırlandırmanız gerekir.

10. Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmak, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmada ve ayrıca trigliserid seviyelerini düşürmede önemli bir adımdır. Sigara içmek kanın pıhtılaşmasının artması, atardamarın hasar görmesi ve kandaki lipid seviyelerinin (trigliseritler dahil) kontrol edilememesi gibi çeşitli kardiyovasküler risk faktörlerine neden olur. Sigarayı bıraktığınızda, trigliserid seviyeleriniz önemli ölçüde azalacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.