Özellikle Sabah ve Spor Sonrası Topuk Ağrısı Neden Olur?

topuk ağrısı neden olur

Topuk ağrısı, en yaygın ayak ağrısı türlerinden biridir. Pek çok insan, hayatlarının bir noktasında topuk ağrısı yaşamaktadır ve topuk ağrısının çok çeşitli nedenleri vardır. Topuk ağrısı bazı durumlarda geçici olabilir ve sadece birkaç gün sürebilir. Ancak bazı durumlarda daha kronik bir durum olabilir. Özellikle sabah kalkınca ve spor sonrası görülen topuk ağrısı, aşağıda ayrıntılı şekilde değinilen ve tedaviye ihtiyaç duyan bir hastalığın işaretidir. Topuk ağrısı nedenleri ve topuk ağrısı tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi için okumaya devam edin.

topuk ağrısı neden olur ne iyi gelir

Plantar Fasiit: Topuk Ağrısının En Yaygın Nedeni

Topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biri, plantar fasiit durumudur. Plantar fasiit, ayağın altından geçen ve topuktan başlayarak ayak parmaklarına kadar uzanan plantar fasya adı verilen bağ dokunun iltihaplanmasıdır. Plantar fasiit ayakları aşırı kullanmaktan kaynaklanır ve daha çok yaşlı yetişkinler arasında görülür. Ancak ayakları aşırı kullanmayı içeren spor veya meslek dalları nedeniyle herhangi bir yaş grubundaki insanlar da bunu yaşayabilir.

Plantar fasiit durumu yaşayan kişi, attığı her adımda ayağına bıçak saplanıyormuş gibi ağrı yaşayabilir ve durum genellikle sabah kalkınca ve spor sonrası en şiddetli halinde yaşanır.

Topuk Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Plantar fasiit tedavi seçenekleri arasında cerrahi olmayan birçok yöntem olduğu için cerrahi yönteme nadiren başvurulur. Tedavi seçenekleri arasında reçetesiz ağrı kesiciler kullanmak, geceleri atel takmak, jel ayakkabı tabanı kullanmak, germe hareketleri yapmak ve masaj yer almaktadır.

Bazı hastalar tedaviden hemen sonra rahatlarken, bazıları durumun ciddiyetine göre altı aydan bir yıla kadar uzanan zamana ihtiyaç duyabilir.

Durumun ciddiyetine bağlı olarak steroid enjeksiyonlar önerilebilir ancak bu plantar fasya’nın yırtılması riskine yol açabilir. Cerrahi yöntem plantar fasiit tedavisinde genellikle son çaredir.

Topuk Ağrısının Diğer Nedenleri

Plantar fasiit dışında kalan topuk ağrısı nedenleri arasında, genellikle koşucularda görülen aşil tendiniti veya tarsal tünel sendromu yer almaktadır.

Topuk ağrısı, evde tedavi yöntemleri ile düzelmediği takdirde daha yoğun tedavinin önerilmesi gerekeceğinden, altta yatan nedeni ortaya çıkarmak için doktora başvurulması gerekmektedir. Bunun dışında her zaman uygun ayakkabı giymek ve sakatlanma riskini azaltmak için ayakların aşırı kullanımından kaçınmak önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Ayak Parmağında Ağrı ve Kramp Neden Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.