Testosteron ve Östrojen Hormonunu Artıran 7 Yiyecek ve İçecek

Testosteron ve östrojen hormonunu artıran yiyecekler ve içecekler arasında her gün güvenle tüketebileceğiniz birçok gıda yer almaktadır. Sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak, fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı hissetmeye bağlıdır. Bu nedenle, bazı yiyecek ve içeceklerin cinsel hayatınızı canlandırmaya yardımcı olmaları şaşırtıcı değildir. Yatak odanızda bir düşüş yaşıyorsanız, beslenme düzeninize daha yakından bakmanın zamanı gelmiş olabilir. Bu yazıda libidonuzu yükseltmeye yardımcı olacak ve genel sağlığınıza faydalı yiyecekleri bir araya getirdik.

cinsel hayatınızı canlandıracak yiyecekler

Testosteron ve Östojen Hormonunu Artıran Yiyecekler

1. Et

Cinsel hayatınızı canlandırmak için beslenme düzeninize çeşitli etler ekleyin. Dana eti, tavuk ve kuzu eti karnitin, arjinin ve çinko içerir. Karnitin ve arjinin, kan akışını iyileştiren amino asitlerdir. Kesintisiz kan akışı, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel istek için çok önemlidir. NYU Langone Tıp Merkezi’ne göre, bu iki amino asit erkeklerde ereksiyon sorunlarını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Vejetaryenler tam tahıl, fındık ve süt ürünlerini tercih edebilir.

2. Midye (İstiridye)

cinsel isteği artıran midye

Muhtemelen midyenin afrodizyak özelliklerini duymuşsunuzdur. Amerikan Kimya Derneği’nin 2005’te düzenlenen bir konferansında paylaşılan bir araştırma, istiridye ve deniz tarağının testosteron ve östojen hormonu seviyelerini yükselten bileşikler içerdiğini göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Testosteron Seviyesini Artırmanın Doğal Yolları

Hormon üretimindeki artış, birçok durumda cinsel isteğin artmasını sağlar. İstiridye, her iki cinsiyette de cinsel organlara kan akışını sağlayan mükemmel bir çinko kaynağıdır. Midye gibi yumuşakçalardan hoşlanmıyorsanız, bunun yerine ıstakoz veya yengeç de yiyebilirsiniz. Her iki kabuklu deniz canlısı da yüksek miktarda çinko içerir.

3. Somon Balığı

Somon balığının, kalp sağlığına faydalı omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir kaynak olduğu bilinmektedir. Pembe etli bu balık, ton balığı ve pisi balığı ile birlikte cinsel isteği artırmanın anahtarı olabilir. Omega-3, atardamarlanızdaki plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Böylece vücudunuzdaki kan akışını iyileştirir. Diğer taraftan, yağlı balıklardan oluşan bir beslenme düzeni, prostat kanseri için risk altında olan erkekleri olumsuz etkileyebilir. Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin prostat kanserinin ileri aşamaları için riski artırabileceğini göstermektedir. Başlangıç aşamasındaki prostat kanseri, omega-3 bakımından zengin gıdalar tüketmekten etkilenmez.

4. Kuruyemişler ve Çekirdekler

kuruyemişler cinsel istek

Çikolatanın cinsel isteği artırdığı düşünülür ancak şeker yerine, bir avuç fındık ve tohum tüketmek çok daha etkilidir. Kaju ve badem gibi kuruyemişler, kan akışını iyileştiren çinko ve arjinin içerir. Cinsel isteği artıran diğer bazı kuruyemişler ise şunlardır:

  • ceviz
  • kabak çekirdeği
  • ay çekirdeği
  • fındık
  • fıstık

Ceviz, omega-3 bakımından da zengin olduğundan, cinsel istek konusunda iki kat etkilidir.

5. Elma

Günde bir elma, evinizden doktoru uzak tutar ve aynı zamanda cinsel hayatınızı geliştirebilir. Elma, çilek, kiraz, soğan ve koyu renkli üzümler gibi kuersetin açısından zengindir. Bir çeşit flavonoid olaran bu antioksidan, bir dizi sağlık faydası ile bilinir. Kuersetin, prostatit ve ağrılı mesane sendromu hastalıklarının belirtilerini kontrol etmede rol oynar ve dolaşımı artırır. Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır ve bazen testis rahatsızlığına ve boşalma sırasında ağrıya neden olur. Ağrılı mesane sendorumu, erkekler ve kadınlar için cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir. Cinsel ilişki ile bağlantılı ağrılı mesane sendromu belirtileri arasında genital ağrı, ereksiyon bozukluğu, ağrılı ilişki ve cinsel istek düşüklüğü sayılabilir.

6. Sarımsak

Sarımsak yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalığını önlemek için oldukça etkili olan antikoagülan (kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler) özelliklerine sahiptir. Antikoagülan özellikleri, vücudun alt bölgelerine bol miktarda kan akışı sağlamaya yardımcı olur. Siz ve eşiniz özel bir geceden önce küçük bir miktar sarımsağın gücünden faydalanabilirsiniz. Ağız kokusundan rahatsız olmamak için ikinizin de yemesi önemlidir.

7. Kırmızı Şarap

Bir bardak kırmızı şarap, kadınların uygun ruh haline girmesine yardımcı olabilir. Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan araştırma, günde bir ila iki bardak kırmızı şarabın, kadınlarda cinsel istek ve vajinal ıslanmayı arttırdığını göstermiştir. Araştırmacılar, günde iki bardaktan fazla kırmızı şarabın ya da diğer alkollü içeceklerin aşırı tüketilmesinin aynı sonuçları vermediğini belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.