Taze Elma Suyunun Sağlığa Faydaları

Elma suyunun faydaları

Taze sıkılmış elma suyu yalnızca canlandırıcı ve doğal bir içecek değil, aynı zamanda birçok besin maddesi açısından da zengindir. Ayrıca, elma suyu doğal bir antioksidan olan kertesin açısından zengin bir kaynaktır. 4 adet elmadan 1 su bardağı elma suyu elde edilebilir.

Taze elma suyunun faydaları

Elma Suyunun Sağlığa Faydaları

Elma Suyu ve C Vitamini

Kan damarlarınızı, bağlarınızı, tendonlarınızı ve cildinizi sağlıklı tutmak için kolajen üretmeye yardımcı olması için askorbik asit olarak da bilinen C vitaminine ihtiyacınız var. C vitamini, yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve bağışıklık sisteminize gerekli desteği sağlar. Doğal bir antioksidan olan C vitamini yaşlanma sürecini yavaşlatır ve vücudunuzun hücrelerini sigara dumanı ve egzoz dumanı gibi toksinlerin zararlarından korur. 1 su bardağı elma suyunda 23 miligram C vitamini vardır. Günlük önerilen C vitamini ihtiyacı, tüm yetişkinler için 75 ila 120 miligram arasındandır. Ancak sigara içen veya düzenli olarak sigara dumanına maruz kalanların günlük alımlarını 35 miligram kadar arttırmaları gerekmektedir. 1 su bardağı elma suyu, önerilen C vitamini alımının yüzde 19 ila 31’ine sahiptir.

Elma Suyu Bir Potasyum Kaynağıdır

Potasyum, kalbinizin elektriksel aktivitesini kontrol eder ve ayrıca vücudunuzun asit baz dengesini yönetir. Karbonhidratları parçalayarak enerjiye dönüştürmek için vücudun ihtiyaç duyduğu potasyum, protein ve kas oluşumuna da yardımcı olur. 1 bardak elma suyu, yetişkin erkekler ve kadınlar için günlük önerilen 4.700 miligram potasyum miktarının yüzde 11’inden fazlasını (535 miligram) sağlar.

Elma Suyu ve K Vitamini

K vitamini, kan pıhtıları oluşturarak kanın pıhtılaşmasına yardımcı olması için gereklidir. Bu nedenle, K vitamini vücuttaki yara, kesik ve çürüklerin onarımı için çok önemlidir. Yetersiz miktarda K vitamini anormal kanamaya neden olur. Ayrıca, kemiklerin ve dişlerin güçlü kalmasına yardımcı olmak için vücudun kalsiyumu işlemesi için de gereklidir. 1 su bardağı elma suyunda 11 miligram K vitamini vardır. Bu miktar, yetişkinler için önerilen günlük alımın yüzde 9,1 ila 12’sini karşılar.

Elma Suyu Kansere Karşı Potansiyel Faydalar Sağlar

Kabuklu elmadan elde edilen elma suyu, elmadaki doğal bir polifenol olan kuersetin açısından zengindir. 2008 yılında Planta Medica adlı tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma, işlem görmemiş çiğ elma suyunun polifenoller açısından işlem görmüş elma suyundan daha zengin olduğunu göstermiştir. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre, elmanın kuersetin içeriğinin büyük çoğunluğu kabuklarında bulunmaktadır. Bu nedenle elma suyu elde etmek için elmanın kabuklarıyla birlikte sıkılması önerilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.