Tatlı Yeme İsteğini Azaltmanın 5 Kolay Yolu

tatlı yeme isteğini azaltmak

Canım neden sürekli tatlı istiyor? Vücut neden sürekli tatlı ister? Çünkü tatlı tatları, rahatlatıcı hisleri ve hızlı enerji artışlarını seviyoruz. Peki, bu durum sağlığımızı nasıl etkiliyor? Şeker, kimyasalların parçalanmasına ve iyi yağların depolanmasına yardımcı olan önemli bir karbonhidrattır. Ancak günümüz toplumunda, aşırı şişmanlık salgınıyla sonuçlanan çok fazla şeker sunan birçok yiyecek var. Birçok insan, istatistiklere eklenen bir birey olmamak için tamamen şekeri kesmeleri gerektiğini düşünüyor. Bu yazıda tatlı yeme isteğini durdurmanın yollarını okuyacaksınız.

şeker yeme isteğini durdurmak

Tatlı Yeme İsteğini Azaltmanın Yolları

1. Dişlerinize Biraz Tatlı Sürün

Dişlerinize biraz tatlı sürerek, tatlı yeme isteğinizi dizginleyebilirsiniz.

2. Şekeri Bir Anda Kesin

Sisteminizden şekeri tamamen keserek, vücudunuzun daha uyumlu olmasını sağlayabilir ve bağımlılık etkisine bel bağlamasının önüne geçebilirsiniz.

3. Birleştirin

Diyetinizden şekeri kesemiyorsanız, şekeri başka bir yiyecekle birleştirin. Örneğin, çilekleri çikolata sosuna batırın. Böylece meyve yemeye devam edebilir ve tatlı yeme isteğinizi tatmin edersiniz.

4. Meyve

Taze meyve, tatlı yeme isteğini gidermek için harika bir yoldur. Bir meyve parçasını gün boyunca el altında bulundurun ve tatlı yeme isteği başladığı zamanın tadını çıkarın. Şeker miktarı en yüksek meyveler muz, mango ve hurmadır. Öyle ki, hurma “doğanın en tatlı şekeri” olarak adlandırılır.

Bunu da okuyun: Hurmanın Sağlığa 11 Muhteşem Faydası

5. Hareket Edin

Tatlı yemek üzere olduğunuzu düşünüyorsanız, ayağa kalkıp dolaşarak dikkatinizi dağıtın. İhtiyacınızı olan hızlı enerji artışını sağlıklı bir şekilde elde edeceksiniz.

Aşırı Şeker Tüketmek Vücudu Nasıl Etkiler?

Adı ne olursa olsun, şeker şekerdir ve vücudunuzu birçok şekilde olumsuz yönde etkileyebilir. Şekerin sağlığınızı nasıl etkileyeceğini inceleyelim.

Beyin

Şeker yemek beyninize dopamin denilen iyi hissettiren bir kimyasal dalgalanma verir. Bu da, gün içinde bir elma veya havuç yerine neden bir çikolata yemek istediğinizi açıklar. Meyve ve sebzeler gibi bütün yiyecekler beynin dopamin salgılamasına neden olmadığından, beyniniz aynı zevk duygusunu elde etmek için daha fazla şekere ihtiyaç duymaya başlar.

Ruh Hali

Ara sıra şeker veya çerez, kan şekeri seviyenizi hızlı yükselterek size hızlı bir enerji patlaması verebilir. Hücreleriniz şekeri emerken seviyeleriniz düştüğünde, titrek ve endişeli (şeker çarpması adı verilir) hissedebilirsiniz. Ancak, şekere çok sık ulaşıyorsanız, şeker ruh haliniz üzerinde olumsuz bir etki yaratmaya başlar. Çalışmalar, yetişkinlerde yüksek şeker tüketimini daha büyük bir depresyon riski ile ilişkilendirmiştir.

Dişler

Muhtemelen 12 yaşında farkında vardınız ama anneniz haklıydı: şeker dişlerini çürütebilir. Boşluklara neden olan bakteriler, tatlı bir şeyler yedikten sonra ağzınızda kalan şekerleri yemeyi sever.

Eklemler

Eklem ağrınız varsa, işte size şekeri bırakmak için daha fazla neden: Çok fazla şeker yemenin, vücutta neden olduğu iltihaplanma nedeniyle eklem ağrısını daha da kötüleştirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışmalar şeker tüketiminin romatoid artrit geliştirme riskinizi artırabileceğini gösteriyor.

Cilt

İltihaplanmanın bir başka yan etkisi: Cildinizin yaşlanmasını hızlandırabilir. Şeker, kan dolaşımınızdaki proteinlere yapışır ve zararlı moleküller oluşturur. Bu moleküllerün cildinizdeki kolajen ve elastine (cildinizi sağlam ve genç tutan protein lifleri) zarar verdikleri gösterilmiştir. Sonuç? Kırışıklıklar ve cilt sarkması!

Bunların dışında, aşırı şeker tüketmenin kalp, pankreas ve böbrek sağlığı üzerinde olumsuz etkileri ve kilo alma ile cinsel hayatı olumsuz etkileme gibi zararları olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.