Tarçının Sağlığa Hiç Bilmediğiniz 9 Faydası

tarçının sağlığa faydaları

Antioksidan bakımından zengin olan tarçın, bir lezzet arttırıcıdan çok daha fazlasıdır. Kan şekerini düzenleyebilir, insülin duyarlılığını artırabilir ve kalp problemleri riskinizi azaltabilir. İltihapla mücadele özellikleri onu sivilce ve mantar, maya ve bakteriyel enfeksiyonlar için kullanışlı bir doğal ilaç yapıyor. Çay haline getirmek için bir bardak sıcak suya bir miktar ekleyebilir, topikal bir ilaç yapmak için bal ile karıştırabilir veya evinizdeki kötü kokunun önüne geçmek için tarçın yağı kullanabilirsiniz. Tarçının sağlığa faydaları hakkında bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

tarçının faydaları

Tarçının Sağlığa Faydaları

1. Kan Şekerini Düzenler ve İnsülin Direncini Azaltır

Tarçın en dikkat çekici faydalarından biri, şeker hastalarına hastalığı yönetme konusunda yardımcı olmasıdır. Kan şekeri seviyelerini ve insülin direncini azaltabilir, hiperlidemi gibi diyabetle ilgili sorunları hafifletebilir. Yapılan bir çalışmada, diyabet hastalarının 40 gün boyunca günde 1-6 gram tarçın tüketmeleri sağlandı ve ortalama açlık kan şekeri seviyelerinin yüzde 18 ila 29 arasında düştüğü görüldü.

2. Kolesterolü Düşürür ve Kardiyovasküler Faydaları Vardır

Yapılan bir çalışmada, karaciğer yağlanması olan hastalara 12 hafta boyunca her gün 1500 mg tarçın özü verildi. Çalışmanın sonucunda hastaların trigliserit ve toplam kolesterol düzeylerinde iyileşme olduğu tespit edildi.

3. Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon problemiyle boğuşuyorsanız, diyetinizde tarçın eklemek sorunu giderebilir. Tarçın bunu içerdiği Sinnamaldehit adlı kimyasal bileşenin kan damarlarını genişletebilme özelliğiyle sağlar. Ancak, tarçının bu faydası hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ortaya çıkmıştır ve insanlardaki etkisini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

4. Vücuttaki İltihaplanmayı Durdurur

Tarçın, içerdiği yüksek miktardaki huersetin, oroxindin, hypolaetin, hesperidin ve hibifolin gibi flavonoidler sayesinde anti-enflamatuar etki göstererek vücuttaki iltihaplanmanın durmasına yardımcı olur.

5. Bakteriyel, Mantar ve Viral Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olur

Tarçının antimikrobiyal özellikleri enfeksiyonların üstesinden gelmek için kullanılabilir. Tarçın antiparazit, antibakteriyel ve antiviral aktivitesi nedeniyle tıbbi faydalara sahiptir.

Karanfil ile birleştirilen uçucu tarçın yağının buharının, sindirim enfeksiyonlarına neden olan Salmonella enterica ve Koli basili gibi yaygın suçlulara ve stafil enfeksiyonlarından sorumlu olan meşhur Stafilokok aureus’a karşı etkili olduğu bulunmuştur.

6. Bal ile Birlikte Sivilceleri Önler

Bal, tarçın gibi antibakteriyel özelliklere sahiptir. İkisi birleştirerek elde edilen doğal karışım, sivilcelerden sorumlu olan bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Sivilceler İçin Bal ve Tarçın Maskesi

  1. 1 yemek kaşığı tarçın ile yaklaşık 3 yemek kaşığı balı birleştirin.
  2. İyice karıştırın ve hafif şekilde ısıtın.
  3. Cildi yakacak kadar sıcak olmamasına dikkat edin.
  4. Yüzünüze uyguladıktan sonra birkaç dakika bekleyin.
  5. Son olarak yüzünüzü durulayın ve kurulayın.

7. PKOS Belirtileri, Adet Krampları ve Ağır Adet Kanamalarını Hafifletir

Adet krampları için ılık kompres ile birkaç damla tarçın yağı kullanılabilir. Bu yöntemin adet ağrılarını ve ağır adet kanamasını azalttığı söylenmektedir.

Bilimsel araştırmalarda ayrıca tarçının kadın sağlığına faydalarına dair kanıtlar bulunmaktadır. Polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlar, tarçının glukoz toleransını ve açlık glikoz sayılarını artırmaya yardımcı olduğunu belirtmektedir. PKOS’lu kadınlar genellikle insülin direnci ile mücadele eder.

8. Yorgunluğun Üstesinden Gelmenize ve Enerjili Olmanıza Yardımcı Olur

Tarçının yalnızca kokusu bile halsiz hissettiğiniz günlerde sizi canlandırmaya yardımcı olabilir. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmış tarçın yağı, uyanıklığınız için harikalar yaratabilir ve daha az yorgun hissetmenize yardımcı olabilir. Araştırmacılar, uzun süre boyunca yolda olan sürücüler için bile uyanıklığa yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

9. Kan Dolaşımını Artırır ve Artrit Belirtilerini Hafifletir

Anti-enflamatuar özellikleri, artriti tedavi etmek veya tamamen yönetmek için kendi başına yeterli olmayabilirken, tarçın, bir enflamasyonla mücadele diyetinde diğer anti-enflamatuar yiyeceklerle birleştirildiğinde iyi bir müttefik olabilir. Baharattaki Sinnamaldehit ve Sinnamik Asit, serbest radikal kaynaklı hücre hasarını önleyerek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu da artritle ilişkili ağrı ve rahatsızlığı giderir.

UYARI: Uzmanlar tarçının günde en fazla 2 ila 5 gram arasında kullanılmasını önermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.