Süt Alerjisi Olanların Tüketebileceği 5 Gıda

Süt, en çok tüketilen ve en fazla kalsiyum içeriğine sahip gıdadır. Ancak ne yazık ki, en alerjik gıdalar listesinde de yer almaktadır. Kalsiyum, yaşam boyunca gerekli olan önemli bir mineraldir. Bu yazıda, süt alerjisi olanların kalsiyum ihtiyacını karşılayabileceği gıdalara yer verdik.

Süt alerjisi olanların tüketebileceği gıdalar

Süt Alerjisi Olanların Tüketebileceği Gıdalar

1. Soya Sütü

Soya sütü, süt için harika bir alternatiftir. Normal sütle karşılaştırıldığında, başta kalsiyum olmak üzere benzer besinler içerir. 100 ml soya sütü, aynı miktardaki yağsız süt gibi yaklaşık 120 mg kalsiyum içerir.

2. Ragi Darısı

Ragi darısı, diğer tahıllar arasında en iyi kalsiyum kaynağıdır. Pirince göre 30 kat fazla kalsiyum ve 10 kat fazla lif içerir. Diğer mikro besin öğeleri açısından da zengindir. Ragi darısı, Güney Hindistan mutfağında Ragi Malt, Dosa ve Ragi Roti gibi Hint yemeklerinde kullanılan çok özellikli ve çok yönlü bir tahıldır.

3. Börülce

Dünya genelinde Lobhia, Raungi veya Chawli olarak bilinen bu fasulye türü iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Çorba, haşlanmış ve salata olarak diğer gıdalarla birlikte hazırlanarak tüketilebilir. Hazırlanma yöntemine göre, önerilen miktardaki kalsiyumu almanıza yardımcı olacak lezzetli bir gıdadır.

4. İncir

İster taze olsun ister kuru, incir lezzetli bir meyvedir. Olduğu gibi tüketebilir, salata veya hamur işlerine katarak yiyebilirsiniz. İncir, kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir gıdadır. Ayrıca yüksek miktarda lif içerdiği için, sindirim sistemine faydalıdır.

5. Portakal Suyu

Çoğumuzun kahvaltıda tüketmeyi tercih ettiği portakal suyu, yalnızca çok iyi bir C vitamini kaynağı değil, aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Listemizdeki diğer gıdalardan çok daha düşük kalsiyum içermesine rağmen, günlük gerekli kalsiyum miktarına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.