Sürekli Kramp Girmesi Hangi Hastalığın Belirtisi Olabilir?

Sürekli kramp girmesi kimi zaman zararsız olsa da, bazı durumlarda altta yatan bir hastalığın belirtisi de olabilir. İşte sürekli kramp girmesinin olası nedenleri.

sürekli kramp girmesi

Kramp, bir veya daha fazla kasın ani ve istemsiz kasılmasıdır. Genel olarak zararsız olsa da, kramp etkilenen kasın kullanımını geçici olarak imkansız hale getirebilir. Özellikle sıcak havalarda uzun süre egzersiz yapmak ve yorucu işlerle uğraşmak krampa yol açabilir. Bazı ilaçlar ve bazı hastalıklar da krampa neden olabilir.

Krampların çoğu bacak kaslarında, özellikle baldırda meydana gelir. Ani, keskin bir ağrının yanı sıra, cildinizin altında sert bir kas dokusu hissedebilir veya görebilirsiniz.

sürekli kramp girmesi neden olur

Sürekli Kramp Girmesi Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Bir kasın aşırı kullanımı, vücudun susuz kalması, kas gerilmesi veya uzun bir süre aynı pozisyonda kalmak kramp girmesine neden olabilir. Ancak çoğu durumda kramp girmesinin nedeni bilinmemektedir.

Çoğu kramp zararsız olmasına rağmen, bazıları aşağıdaki gibi altta yatan bir tıbbi durumla ilişkili olabilir:

Periferik arter hastalığı: Bacaklara kan veren arterlerin daralması, egzersiz yaparken bacaklarınızda veya ayaklarınızda kramp benzeri ağrılara neden olabilir. Bu kramplar genellikle egzersiz yapmayı bıraktıktan hemen sonra kaybolur. Bacak kramplarının çoğu, nedeni belli olmayan ve zararsız kramplardır. Ancak periferik arter hastalığı gibi altta yatan hastalıklardan kaynaklanabilir. Periferik arter hastalığı, bacaklara giden atardamarların kolesterol gibi nedenlerle tıkanması sonucu gelişen bir hastalıktır.

Sinir sıkışması: Omurgadaki sinir sıkışması (lomber stenoz) da bacaklarda kramp benzeri ağrıya neden olabilir. Ağrı genellikle yürürken kötüleşir.

Mineral eksikliği: Vücudunuzda potasyum, kalsiyum veya magnezyum gibi minerallerin eksik seviyede olması bacak kramplarına katkıda bulunabilir. Diüretik ilaçlar (genellikle yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçlar) da vücutta mineral eksikliğine yol açabilir.

Diğer hastalıklar: Bunlara ek olarak diyabet, sinir hastalıkları, karaciğer hastalıkları veya tiroid hastalıkları da kramp girmesine neden olan tıbbi durumlar arasında yer alır.

Ne zaman doktora başvurulmalı?

Kramp genellikle kendi kendine geçer ve nadiren tıbbi bakım gerektirecek kadar ciddidir. Ancak aşağıdaki durumları yaşıyorsanız, bir doktora görünmeniz gerekir:

  • Ciddi rahatsızlığa neden olan kramplar
  • Bacak şişmesi, kızarıklık veya cilt değişiklikleri
  • Kas zayıflığı
  • Sürekli kramp girmesi
  • Kendi kendine geçmeyen kramplar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.