Sigara İçme İsteğini Azaltan 5 Bitki Yağı

sigarayı bıraktıran bitkisel yağlar

Sigara bağımlılığı ile mücadele eden milyonlarca kişi sigarayı bırakmanın kolay olmadığını söylüyor. Birçoğu nikotin bandı ve sakızlarından, elektronik sigaradan, şifalı bitkilerden, akupunkturdan, ilaçlardan ve hatta meditasyondan ve hipnozdan yardım alıyor. Peki ya size bazı bitki yağlarının sigara içme isteğini azaltabileceğini söylesek?

Araştırmalar, sigaranın size hissettirdiğini hissettirebilen şeylerin, sigara içme isteği ile mücadele etmek için kullanılabileceğini gösteriyor. Ve bazı bitki yağları gerçekten de bu hissi verebiliyor. Bu yağlar solunum ve hatta topikal uygulama yoluyla kan dolaşımınıza emilirler. Sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitki yağları temel olarak sigara içme isteğini, kaygıyı ve stresi azaltmaya ve sigarayı bırakırken sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur. Bu yağları doğrudan şişeden soluyabilir, mendil ya da benzer bir şey üzerine dökerek koklayabilir, bileklerinize bir ya da iki damla sürebilir, taşıyıcı bir yağ ile birlikte masaj için kullanabilirsiniz. Peki sigara içme isteğini azaltan bitki yağları hangileridir? Hadi göz atalım.

sigara içme isteğini kesen bitkiler

Sigara İçme İsteğini Azaltan Bitki Yağları

1. Karabiber Yağı

Karabiber, sigarayı bırakmak için en iyi yağlardan biri olarak lanse edilir. Bir çalışmada, 48 sigara tiryakisine karabiber esansiyel yağı, nane, mentol ve boş sigara verildi. Katılımcılar bir gece boyunca sigaradan mahrum bırakıldı ve verilen maddelerin denenmesi istendi. Karabiber esansiyel yağını soluyan grupta sigaraya duyulan özlemin önemli ölçüde azaldığı tespit edildi. Ayrıca, kaygıyı hafiflettiği de görüldü.

2. Melek Otu Yağı

Sigaradan kurtulmak istiyorsanız, melek otu yağı kesinlikle denemeniz gereken esansiyel yağlardan biridir. Araştırmalar, sakinleştirici aroması ve etkileri nedeniyle “meleklerin yağı” olarak adlandırılan melek otu yağının nikotin isteğini azaltmak için en kullanışlı esansiyel yağlardan biri olduğunu ortaya koymuştur. Bir çalışmada, düzenli sigara kullanıcısı olan 20 gönüllüden melek otu yağ koklaması istenmiş ve ortaya çıkan sonuçlar şaşırtıcı olmuştur. Melek otu yağını 2 dakika boyunca koklayan sigara kullanıcılarında sigara içme isteğinde azalma olduğu ve bir sonraki kullanımda gecikmeye neden olduğu tespit edildi. Melek otu yağı, aromaterapide birçok solunum probleminde de kullanılmaktadır.

3. Lavanta, Papatya ve Bergamot Yağları

Esansiyel yağlar sigarayı bırakma konusunda yalnızca solunarak değil, aynı zamanda bir çalışmada bildirildiği gibi cilde topikal olarak uygulandığında da etkilidir. Bu çalışmada, 48 sigara tiryakisi aromaterapi masajı programına alındı. Tedavi grubuna lavanta, papatya ve bergamot aroması özü yağları karışımı ile kendilerine masaj yapılması öğretildi. Bu çalışmanın sonuçları, aromaterapi masajı uygulanan sigara bırakma programının, günlük içilen sigara sayısını, sigaraya bağlı kaygıyı, nikotin isteklerini ve yoksunluk semptomlarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

4. Narenciye Yağları

Esansiyel yağlarla sigarayı bırakmaya çalışırken, kendi yoksunluk belirtilerinize göre kendi karışımınızı da hazırlayabilirsiniz. Sigara içme ihtiyacı hissettiğinizde kendinizi gergin, kızgın, endişeli veya huzursuz mu hissediyorsunuz? Belki de kendinizi yorgun veya uyuşuk hissediyorsunuzdur. Limon, greyfurt ve portakal çiçeği gibi narenciye yağlarının temiz kokusundan dolayı canlandırıcı etkisi olduğu söylenir.

5. Ylang-Ylang Yağı

Bu uçucu yağ, bir kumaş parçasına dökülüp yastık kılıfının içine yerleştirildiğinde, gece boyunca istek duymayı önler. Ayrıca aynı kumaşı gün içinde sigara içme isteği geldiğinde koklamak da isteğin azalmasına yardımcı olur. Bir çalışmada, katılımcılar ylang-ylang yağı kokusunun, istek duyulan anlarda stres ve anksiyeteyi hafiflettiğini bildirmiştir.

Karanfil, adaçayı, mercanköşk ve tarçın yağları, sigarayı bırakmak için denenebilecek diğer yağlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.