Selenyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir, Nelere Sebep Olur?

selenyum eksikliği belirtileri

Selenyum, vücudumuzun iyi çalışması için herhangi bir mineral ve diğer besin maddeleri kadar önemlidir. Selenyumun, serbest radikallerle savaşmaktan çeşitli hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı bağışıklığın güçlendirilmesine yardımcı olmaya kadar birçok görevi vardır. Bu nedenle, selenyum eksikliği önemli sağlık sorunlarına yol açabilecek bir durumdur. Selenyum eksikliği konusunda daha fazla risk altında olanlar arasında diyalize giren hastalar, HIV virüsü taşıyanlar ve sindirim bozuklukları olan hastalar bulunur. Diğer taraftan, selenyum yüksekliği de tehlikeli olabilir. Bu nedenle, herhangi bir selenyum takviyesi almadan önce doktorunuza başvurmalı ve riskleri değerlendirmelisiniz.

selenyum eksikliği nelere sebep olur

Selenyum Eksikliği Belirtileri

1. Saç Dökülmesi veya Saç Kalitesi ve Dokusunda Değişiklikler

Saçlarınızın eskisi kadar hızlı büyümediğini veya saçınızı yıkarken veya tararken daha fazla saç dökülmesi yaşadığınızı fark edebilirsiniz. Bazı kişilerde saçlar parlaklığını kaybedebilir. Bu belirtilerin tümü, selenyum eksikliği de dahil olmak üzere mikrobesin durumunuzla ilişkili olabilir.

2. Tiroid Fonksiyon Bozukluğu

Selenyum eksikliğinin en önemli etkilerinden birisi, tiroid üzerindeki etkisidir. Tiroidiniz, vücuttaki hemen hemen her büyük hormon sistemini düzenlemeye yardımcı olan çok güçlü hormonlar (T3 ve T4) üretir. Tiroidiniz ayrıca metabolizmanızı (ve dolayısıyla kilonuzu), dinlenirken yaktığınız kalori miktarını, vücut sıcaklığınızı, enerji seviyelerinizi vb. dengelemeye yardımcı olur.

Temel olarak, tiroid hormonunu olumsuz yönde etkileyen her şey hasta tarafından kesinlikle hissedilecektir. Selenyum eksikliği belirtilerinin birçoğunun hipotiroidizm belirtilerini yakından takip ettiğini fark edebilirsiniz ve bu tesadüf değildir. Selenyum eksikliğinin tiroid bezinden tiroid hormon üretimini doğrudan bozduğu ve T4 tiroid hormonunun aktif T3 tiroid hormonuna periferik dönüşümünü azaltabileceği tespit edilmiştir.

3. Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Selenyum, vücuttaki optimal bağışıklık fonksiyonu için bir antioksidan olarak gereklidir.

Selenyum, enflamasyon üzerindeki doğrudan etkilerinin ötesinde, ayrıca selenoenzimler veya selenoproteinler olarak bilinen bir enzim ailesinin kritik bir parçasıdır. Bu enzimler düzgün çalışmadığında (selenyum eksikliğinden dolayı) vücudunuz bakteriyel ve / veya viral enfeksiyonlarla mücadele edemez ve sizi soğuk algınlığına ve potansiyel otoimmün hastalıklara karşı duyarlı bırakır.

Selenyum takviyesi alan bazı bireylerde, bağışıklık fonksiyonunun geliştiği görülmüştür.

4. Yorgunluk

Yorgunluk, selenyum eksikliği olan birçok kişinin günlük olarak maruz kaldığı çok spesifik olmayan ancak çok önemli belirtilerden biridir.

Bu nedenle Çinko, Selenyum ve Magnezyum gibi bazı mikro besin eksikliklerinin bu belirtiye katkıda bulunabileceği şaşırtıcı değildir.

5. Kas Ağrısı

Selenyum, kas dokusu içindeki mitokondriyal fonksiyon üzerinde etkilidir. Selenyum eksikliği kas enzimlerinde yükselmeye ve buna bağlı olarak kaslarda ağrı oluşmasına neden olur.

Selenyum eksikliği yaşıyorsanız, öncelikle selenyum açısından zengin gıdalar tüketmeye çalışmalısınız. Selenyum açısından zengin gıdalar arasında midye, ton balığı, mantar gibi gıdalar yer almaktadır. Gerekli gıdaları tükettiğiniz halde selenyum seviyeniz istenilen düzeye gelmiyorsa, doktorunuza danışarak selenyum takviyeleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.