Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Hangileridir?

şeker hastalığına iyi gelen bitkiler

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler hakkında merak edilenlere yer verdiğimiz yazımızla sizlerle birlikteyiz. Birçok yaygın bitki ve baharatın, şeker hastalığı riski taşıyan kişiler için kan şekerini düşürücü özelliklere sahip olduğu iddia edilmektedir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Son yıllarda, bitkisel tedaviler ve gelişmiş kan şekeri kontrolü arasındaki potansiyel bağlantıları gösteren bir dizi klinik çalışma gerçekleştirildi ve bu durum, şeker hastalığını yönetmeye yardımcı olmak için bu daha “doğal” bileşenleri kullanan şeker hastalığı olan kişilerde bir artışa yol açtı.

şeker hastalığına iyi gelen bitkiler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Bazı çalışmalarda anti-diyabetik özelliklere sahip olduğu gösterilen bitki bazlı tedaviler şunları içerir:

 • Aloe Vera
 • Yabanmersini özü
 • Kudret narı
 • Tarçın
 • Çemen otu
 • Zencefil
 • Bamya

Bu tür tedaviler, geleneksel Hint tıbbı (ayurveda) ve doğu tıbbında diyabet gibi ciddi rahatsızlıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılırken, batıdaki birçok sağlık uzmanı, bildirilen tıbbi faydaları konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

Aslında, bazı şifalı bitkiler, vitaminler ve takviyeler şeker hastalığı ilaçları (insülin dahil) ile etkileşime girip hipoglisemik etkilerini artırabileceğinden, doğal tedavilerin kullanımının kan şekerini tehlikeli derecede düşük seviyelere düşürebileceği ve diğer şeker hastalığı komplikasyonları riskini artırabileceği sıklıkla tartışılmaktadır.

***Sponsorlu Reklamlar***

Bu özel bitkileri kullanmak için amaçladığınız nedenler ne olursa olsun, durumunuz için güvenli olduklarından emin olmak ve uygun bir doz belirlemek için planlarınızı her zaman önce doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Şeker hastalığına iyi gelen diğer bitkiler

Aşağıda listelenen şifalı bitkiler ve bitki türevleri, yetiştikleri bölgelerde, şeker hastalığı tedavisinde geleneksel olarak yerli insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Sarımsak

Sarımsağın antioksidan özellikler ve mikro-dolaşım etkileri sağladığı düşünülmektedir. Çok az çalışma, sarımsağı doğrudan insülin ve kan şekeri seviyeleri ile ilişkilendirmiş olsa da, sonuçlar olumlu olmuştur.

Sarımsak, kan şekerinde bir azalmaya neden olabilir, sekresyonu artırabilir ve insülin bozulmasını yavaşlatabilir.

Brezilya Orkide Ağacı

Brezilya orkide ağacı Güney Amerika’da yetişir ve Brezilya’da bitkisel kürlere kullanılır. Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan bitkiler arasında olduğundan “sebze kaynaklı insülin” olarak tanınır.

Coccinia indica

kırmızı kabak

Coccinia indica, “kırmızı kabak” olarak bilinir ve Hindistan alt kıtasında yabani olarak yetişir. Geleneksek olarak Hint tıbbında kullanılan bitkinin inkretin-mimetik (insülin işlevini taklit eden) özellikler içerdiği bulunmuştur.

İncir Yaprağı

İncir yaprağı, İspanya ve Güneybatı Avrupa’da diyabetik bir ilaç olarak bilinir, ancak aktif bileşeni bilinmemektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar incir yaprağının glikoz alımını kolaylaştırdığını göstermektedir.

Bununla birlikte, bitkinin etkinliği şeker hastalığı tedavisinde henüz doğrulanmamıştır.

Ginseng

Ginseng, çeşitli farklı bitki türlerinin ortak adıdır.

***Sponsorlu Reklamlar***

Amerikan ginsengi kullanan bazı çalışmalarda, açlık kan şekerinde düşüşler bildirilmiştir. Çeşitleri arasında Kore ginsengi, Sibirya ginsengi, Amerikan ginsengi ve Japon ginsengi bulunur.

Bitkinin yetiştiği bazı bölgelerde, “her şeyi iyileştiren” bitkilerden biri olarak tanınır. Şeker hastalarının tedavisinde dünya çapında kullanılan bitkilerin çoğunda olduğu gibi, ginsengin etkinliğini doğrulamak için daha fazla uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Gurmar

Gurmar da geleneksel Hint tıbbında kullanılan bir bitkidir. Bitki güney ve orta Hindistan’ın tropikal ormanlarında yetişir ve kan şekerini önemli ölçüde düşürür. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, adacık hücrelerinin yenilenmesini ve beta hücre fonksiyonunda bir artış olduğunu bildirmiştir.

Kudret Narı

kudret narı

Kudret narı çeşitli isimlerle anılır ve Asya, Hindistan, Afrika ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerine özgüdür. Bitki, çeşitli farklı şekillerde kullanılabilir ve şeker hastalarına insülin salgılama, glikoz oksidasyonu ve diğer işlemlerle yardımcı olabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Kutsal Fesleğen

kutsal fesleğen

Kutsal fesleğen, geleneksel Hint tıbbı uygulamalarında kullanılan bir bitkidir. Kontrollü bir klinik araştırma, yemek sonrası ve açlık glikozu üzerinde olumlu bir etki göstermiştir. Uzmanlar, bitkinin beta hücrelerinin işleyişini artırabileceğini ve insülin salgılama sürecini kolaylaştırabileceğini tahmin ediyor.

Dikenli İncir

dikenli incir

Dikenli incir, yetiştiği kurak bölgelerde genellikle dikenli armut kaktüsü olarak da bilinir. Meksika’nın çöl bölgesinde yaşayanlar, bitkiyi geleneksel olarak glikoz kontrolünde kullandılar.

Dikenli incirin şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında olduğunu söyleyebilmek için uzun vadeli klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.

Deve Dikeni

Deve dikeni aster ailesinin bir üyesidir. Deve dikeni, bazıları insülin direnci üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilen yüksek konsantrasyonlarda flavinoid ve antioksidan içerir.

Çemen Otu

Çemen otu Hindistan, Kuzey Afrika ve Akdeniz’in bazı bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilir.

Geleneksel Hint tıbbının bir parçasıdır ve aynı zamanda yemeklere katılan bir bitkidir.

Tip 2 diyabet hastaları üzerinde yürütülen birkaç kontrollü olmayan araştırmada, glisemik kontrolü iyileştirdiği bildirilmiştir.

Üzerinde çalışılan ve şeker hastalığı için olumlu etkileri olabilecek diğer şifalı bitkiler şunlardır:

 • Berberin
 • Hint defne yaprağı
 • Köri
 • Java eriği
 • Gingko
 • Amla
 • Hint kino ağacı
 • Solanum torvum
 • Pervane çiçeği

İlginizi Çekebilir:

***Sponsorlu Reklamlar***

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here