Sarımsağın Sağlık ve Daha Fazlası İçin 12 Etkili Kullanımı

sarımsağın kullanım alanları

Sarımsak, yemeklere lezzet katma özelliğinden çok daha fazlasını bulunduğu özel bir sebzedir. Öyle ki, tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat dahi birçok hastalığı tedavi etmek için sarımsağın etkili gücünden faydalanmıştır. Soğuk çarpmalarından ayak mantarını tedavi etmeye, sivrisinekleri kovmaktan yapıştırıcı olarak kullanmaya kadar, sarımsağın etkili kullanımlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

sarımsağın kullanım alanları

Sarımsağın Sağlık ve Güzellik İçin Kullanımları

1. Genel Sağlığı Korur

Sarımsak kalp ve karaciğere yardımcı olduğu, demir metabolizmasını arttırdığı, kanseri önlediği, bakteri ve virüslere karşı savaştığı düşünülen özellikleri ile sağlıklı bir diyetin hayati bir bileşeni olarak kabul edilmektedir. Her gün bir veya iki diş sarımsak yemeye çalışın!

2. Soğuk Algınlığını Tedavi Eder

Sarımsak, binlerce yıldır öksürük ve soğuk algınlığını tedavi için kullanılmaktadır. Henüz yeterince olmasa da, sınırlı sayıda araştırma sarımsağın kış hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olduğu ileri sürmektedir. Bir diş sarımsağı kıyın ve 5 dakika sıcak suyun içinde bekletin. Sarımsakları süzün ve suyu için. Doğal bir öksürük şurubu! Soğuk algınlığı ve grip mevsimi boyunca günde 3 diş sarımsak tüketerek, bu hastalıkların sizden uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

3. Sivilceleri Yok Ediyor

Bir diş sarımsağı ikiye bölün ve etkilenen bölgeye sürün. Düzenli yapıldığında, sarımsakta bulunan antibakteriyel özellikler cildinizi temizlemeye yardımcı olacaktır.

4. Uçuğu ve Soğuk Çarpmalarını Tedavi Ediyor

Sivilce tedavisinde olduğu gibi, bir diş sarımsağı ikiye bölün ve doğrudan uçuk veya soğuk çarpması yaşanan bölgeye uygulayın. Biraz acıtabilir ancak bu çirkin yaralardan kurtulmak için ticari tedaviler kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

5. Ayak Mantarını Tedavi Ediyor

Sarımsaktan nefret eden bir şey varsa, o da mantardır! Bu nedenle ayak mantarını tedavi etme konusunda harikalar yaratır. Birkaç diş sarımsağı ezin ve ılık suyla dolu bir leğene ekleyin. Ayaklarınızı yaklaşık yarım saat suyun içinde bekletin.

Sarımsağın Böcek İlacı Olarak Kullanımları

6. Böcek İlacı Olarak Kullanılıyor

Sebze ve meyvelere bulaşarak insan sağlığını tehdit eden ticari böcek ilaçlarını bırakın ve onun yerine sarımsak içeren ev yapımı doğal böcek ilacı kullanın.

Malzemeler:

  • 1-2 diş doğranmış sarımsak
  • Yeteri kadar sıcak su

Hazırlanışı:

Bir kavanoza sarımsakları koyun ve tamamını kaplayacak kadar kaynar su ilave edin. Kavanozun kapağını kapatın ve bir gece bekletin. Daha sonra süzün ve suyu bir sprey şişesine aktarın. Bu doğal sarımsaklı spreyi böcek ilacı olarak kullanın. Kullanımdan kalan suyu dondurucuda saklayarak tükenene kadar kullanabilirsiniz.

7. Sivrisinek ve Diğer Böcekleri Uzaklaştırıyor

Sivrisineklerin cildinize yaklaşmasını istemiyorsanız, fazla abartmamak şartıyla cildinizin çeşitli yerlerine sarımsak sürebilirsiniz. Ayrıca sivrisineklerin var olduğu bölgelere sarımsak dişleri yerleştirerek uzaklaşmalarını sağlayabilirsiniz.

8. Evcil Hayvanlarınıza Sarımsak Yedirmeyin

Sarımsağın köpek ve kedileri pire, kene ve diğer sinir bozucu böceklere karşı koruduğuna dair bir düşünce var. Bu doğru olsa da, sarımsak hayvanlar için zehirleyici etkilere sahip olabilir. Evcil hayvan sağlık kuruluşları, “küçük miktar sarımsak soruna yol açmayabilir” diyor ve “ancak evcil hayvanlarınızı büyük miktar sarımsak içeren ürünlerle beslemekten kaçının” diye ekliyor.

Sarımsağın Diğer Faydalı Kullanımları

9. Cam Tamiri

Sarımsağı hafif hasarlı camlar için hızlı bir çözüm olarak kullanabilirsiniz. Ezilmiş bir baş sarımsağın yapışkan suyunu, camdaki çizgi şeklindeki çatlaklara sürün ve fazla sıvıyı silerek temizleyin. Sarımsak doğal bir yapıştırıcıdır. Bu nedenle camdaki hasarın büyümesini önlemeye yardımcı olur.

10. Tutkal Olarak Kullanılıyor

Kağıtla yaptığınız etkinliklerde, tutkal bulamadığınız zaman yine sarımsağın yapıştırıcı özelliğini kullanarak işinizi halledebilirsiniz.

11. Yüzeylerdeki Buzları Çözmek İçin Kullanılıyor

Bir tutam sarımsaklı tuz araba camı, yol, kaldırım ve diğer yüzeylerde buz çözücü olarak harikalar yaratır.

12. Ev Yapımı Yüzey Temizleyici Yapılabiliyor

3-4 diş sarımsağı doğrayın ve beyaz sirke ile doldurulmuş bir sprey şişesine ekleyin. Birkaç damla limon yağı ekleyin ve işte ev yapımı yüzey temizleyiciniz hazır!

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.