Safran Bitkisinin Sağlığa Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 6 Faydası

safranın sağlığa faydaları

Safran, baharat dünyasının kralıdır dersek abartmış olmayız. En pahalı seçeneklerden biri olarak, en sevdiğiniz risotto, biryani ve sütlü tatlılara egzotik bir dokunuş katabilecek farklı bir lezzet, renk ve aroma sunar. Kurutulmuş stigma ve mor mavi safran çiçeğinden elde edilen bu altın baharat, Orta Doğu’ya özgüdür ve 3000 yıldan uzun süredir lezzet verici bir madde olarak kullanılmıştır. Safran, Asya tıbbında tıbbi özellikleri için kullanılır ve iltihaptan  bulantıya, boğaz hastalıklarından adet bozukluklarına kadar bir dizi rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Safranın sağlığa faydaları o kadar kayda değerdir ki, modern tıp biliminin de dikkatini çekmeye başlamıştır. Safran içeriğinde bulunan krosin, krosetin, pikrokrosin ve safranal gibi biyoaktif bileşikler nedeniyle tıp dünyasında özellikle araştırmaya değer görülmektedir. Bu süperstar baharatın sizin için neler yapabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

safranın faydaları

Safranın Sağlığa Faydaları

1. Mide Bozukluğunu Yatıştırır

Safran, Doğu tıbbında geleneksel olarak gastrik bozuklukların tedavisinde kullanılmıştır. Mide ülseri ile birlikte gelen yanma ağrısını, mide ekşimesini ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olur. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, safran özünün mide mukozasına zarar gelmesini önleyerek ülser oluşumunu azaltan antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

2. Depresyona İyi Gelir

Depresyon, milyonlarca insanı etkileyen ortak bir sorundur. Ve depresyonu tedavi etmek için sayısız hap varken, safran etkili ve doğal bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bir çalışmada, safranın gücünün hafif ila orta şiddette depresyon tedavisi için kullanılan İmipramin adlı antidepresan ile kıyaslanabilir olduğunu tespit edilmiştir.

3. Adet Öncesi Sendroma İyi Gelir

Adet gören kadınların yaklaşık %85’i, adet öncesi sendrom ya da diğer adıyla premenstrüel sendrom (PMS)’den muzdariptir. Araştırmalar safran’ın ruh halini, davranışını ve ağrıyı etkileyen PMS semptomlarını önemli ölçüde azaltabileceğini buldu.

4. İnsülin Direncini Düşürür

İnsülin direnci (hücrelerin normal olarak insülin hormonuna yanıt vermeyi bıraktığı bir durum) diyabet gelişiminde lider bir faktördür. Safranın önemli bir bileşeni olan krosetin’in insülin direnciyle başa çıkabileceği tespit edildi.

5. Kalbi Korur

Safran kalbiniz için gerçek bir tedavi edici olabilir. Sağlıklı atardamarları teşvik edebilen antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, krosetin’in kolesterolü düşürmeye yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Aslında, bazı araştırmacılara göre, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinin kardiyovasküler hastalık oranlarının düşük olmasının sebeplerinden biri de safran kullanımından kaynaklanıyor.

6. Görme Yeteneğini Korur

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu gelişmiş dünyada körlüğün önde gelen nedenidir. Makula dejenerasyonu, retinadaki ışığa duyarlı hücrelerin zamanla bozulmaya başlamasına neden olur. Araştırmalar, safran takviyesinin makula dejenerasyonu hastalarında retina fonksiyonunda uzun vadede iyileşmeyle sonuçlanabileceğini göstermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.