Saç Derisinde Kaşıntı ve Kepeklenme: Nedenleri ve Tedavisi

saç derisinde kaşıntı ve kepeklenme

Kepeklenme söz konusu olduğunda çoğu insan kepeklere odaklanır. Ancak, kaşıntı en rahatsız edici yan etki olabilir. Peki, saç derisinde kaşıntı ve kepeklenme tam olarak ne anlatmaya çalışıyor? Kepeklenmenin en yaygın nedenleri ve saç derisini tekrar sağlıklı hale getirmenin yolları için yazımıza göz atın.

Saç Derisinde Kepeklenme Neden Olur?

Beyaz pula benzer taneler ve kaşıntı, saç derisinde kepeklenmenin ana belirtileridir. Beyaz, yağlı pullar genellikle saçlarınızda ve omuzlarınızda birikir. Havadaki nemin azaldığı sonbahar ve kış aylarında daha da kötüleşir.

Saç derisinde kaşıntı ve kepeklenme nedenlerini belirlemek zor olabilse de, birkaç yaygın neden vardır:

  • Seboreik dermatik (Cildin tahriş olmasına ve yağlanmasına neden olan bir alerji türü.)
  • Yeterince şampuan kullanmamak (Ölü cilt hücrelerinin birikmesi kepek ve kaşıntı oluşmasına neden olur.)
  • Malassezia denilen mayalanma (Saç derisini kötüleştiren ve aşırı deri hücresi büyümesine neden olan bir durum.)
  • Kontak dermatit (Farklı kişisel bakım ürünlerinin kafa derisinde kızarıklık ve kaşıntıya sebep olduğu bir alerji türü.)

Kepek, erkeklerde kadınlardan daha çok görülür. Yağlı saçları veya belirli hastalıkları (Parkinson veya HIV gibi) olan kişiler daha yüksek risk altındadır. Belirtileri ergenlik çağında fark edilmeye başlasa da, kepek her yaşta gelişebilir.

saç derisinde kaşıntı ve kepeklenme nedenleri ve tedavisi

Saç Derisinde Kaşıntı Neden Olur?

1. Uygun olmayan şampuan kullanmak

Saç derisinde kaşıntı varsa kepek önleyici şampuanlar kullanarak biraz rahatlama sağlayabilirsiniz. Doğru şampuanı bulana kadar biraz deneme yanılma yapmanız gerekebilir.

Hangi şampuanı seçeceğinizi bilmiyorsanız, bir öneri için doktorunuza danışabilirsiniz.

2. Kuru saç derisi

Kuru saç derisi kaşıntı ve kepeklenmeye eğilimlidir. Saç derisinin nemini yükseltmek kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağının nemlendirici ve antibakteriyel özellikleri vardır. Kuru saç derisiyle mücadele için mükemmel ve doğal bir seçimdir.

3. Yeterince hijyenik olmamak

Sık sık şampuanlama, saç derisi yağını kontrol altında tutarak kepeği önlemeye yardımcı olabilir. Saç derisi kaşındığında, kaşımamaya çalışmak da iyi bir fikirdir. Kaşıntı, kepeğin neden olduğu tahrişten kaynaklansa da, kaşımak tahrişi arttıracak ve kısır bir döngüye yol açacaktır.

Saçınız için çok fazla ürün kullanmak da saç derisini tahriş edebilir ve kaşıntıya neden olabilir. Kişisel bakım ürünleriniz arasından kepeğe ve kaşıntıya neden olabilecekleri tek tek kullanmayı bırakarak suçluyu tespit edebilirsiniz.

4. Stres

Stres, bazı kişilerde kepeği daha da kötüleştirebilir. Malassezia, aşırı stresin bağışıklık sisteminizi zayıflatmasına bağlı olarak gelişebilir.

Saç derinize bir iyilik yapın ve rahatlayın. Rahatlatıcı yürüyüşler veya yoga yapmayı deneyin. Sizi strese sokan olayların kaydını tutarak, kepek oluşumunu arttırıp arttırmadığını takip edin. Böylece, gelecekteki olası tetikleyicileri önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.

Kaşıntı ve Kepek İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

Kepek vakalarının çoğu, reçetesiz satılan tıbbi şampuanlar ile ve diğer yaşam tarzı önlemleri ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak kepek, saç derisi kaşıntısının tek nedeni değildir.

  • İnatçı bir kepek vakası ile karşı karşıyaysanız ve kaşıntı her geçen gün şiddetleniyorsa, sedef hastalığı, egzama veya bir mantar enfeksiyonu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Kaşıntı yaşam kalitenizi düşürecek seviyeye geldiyse ya da saç derisinde kızarıklık veya şişme varsa, yine doktorunuza başvurmalısınız.
  • Şampuanlar yardımcı olmuyorsa, kızarıklık ve pullanma yüzünüze veya vücudunuzun diğer bölgelerine yayılıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.