Rezene Tohumunun Sağlığa 9 Faydası

rezene tohumun faydaları

Rezene tohumu içerdiği bakır, potasyum, kalsiyum, çinko, manganez, C vitamini, demir, selenyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde tansiyonu düzenlemeden ödem attırmaya kadar birçok faydasıyla biliniyor. Lafı çok uzatmadan rezene tohumunun faydaları listemize göz atalım.

rezene tohumunun sağlığa faydaları

Rezene Tohumunun Faydaları

1. Kan Basıncını Düzenlemeye Yardımcı Olur

Journal of Food Science dergisinde yayınlanan bir araştırma, rezene tohumu çiğnemenin tükürükteki nitrit içeriğini artırmaya yardımcı olduğunu ve kan basıncı seviyelerini kontrol etmenin doğal bir yolu olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra, rezene tohumu çok zengin bir potasyum kaynağıdır ve potasyum hücrelerin ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olduğundan, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı kontrol etmenize yardımcı olur.

2. Ödemi Azaltır

Rezene çayı idrar söktürücü etki gösterdiğinden, vücuttaki fazla sıvıların düzenli olarak atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve idrar yolu problemleri riskini azaltır. Aynı zamanda terlemeyi teşvik edici özelliklere sahiptir.

3. Kabızlık, Hazımsızlık, IBS ve Şişkinlik için Rezene Çayı

Rezene çayının, tohumda bulunan yağlardan dolayı hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlığa yardımcı olduğu düşünülmektedir. Rezene tohumu, bitkinin antispazmodik ve antienflamatuar özelliklerine katkıda bulunan estragol, fençon ve anetol içerir. Rezene tohumunda bulunan uçucu yağlar, gastrik enzimlerin üretimini teşvik ederek İBS hastalarında sindirime yardımcı olur.

4. Astım Şikayetlerini Azaltır

Rezene tohumunda bulunan bitkisel besinler, sinüsleri temizlemeye yardımcı olur. Sinüs, burun kanallarının etrafındaki boşlukların iltihaplanması durumudur. Rezene çayı, balgam söktürücü özelliklere sahip olduğundan bronşit, tıkanıklık ve öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olur.

5. Kanın Temizlenmesine Yardımcı Olur

Rezene tohumunda bulunan uçucu yağların ve liflerin, toksinleri ve tortuları vücudumuzdan atmak için çok yararlığı olduğu ve böylece kanın temizlenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Besinlerin düzgün şekilde emildiğinden emin olmak için, beslenme düzenine kanı temizlemeye yardımcı olan yiyecekleri dahil etmek çok önemlidir.

6. Görme Yeteneğini Geliştirir

Bir avuç rezene tohumu, göz sağlığınız için de harikalar yaratabilir. Rezene tohumu, görme için önemli olan A vitamini içerir. Rezene tohumu özü, Eski Hindistan’da glokom semptomlarını iyileştirmek için kullanılmıştır.

7. Vücudu Ferahlatır

Rezene tohumu vücut üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir. Yakıcı yaz aylarında bir rezene tohumu içeceği tüketmek, vücudun ısısını düşürmek için oldukça iyi bir fikirdir.

8. Cilt İçin Harikadır

Rezene tohumu düzenli olarak tüketildiğinde, vücuda çinko, kalsiyum ve selenyum gibi değerli mineraller sağlar. Bu mineraller hormonları dengelemek ve oksijen dengesini arttırmak için çok faydalıdır. Rezene cilt üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir ve bu nedenle cilde sağlık ve parlaklık verir.

9. Kanseri Uzak Tutar

Rezene tohumu vücuttaki serbest radikalleri temizleme özelliği sayesinde oksidatif stres ve cilt, mide ve göğüs kanseri gibi çeşitli kanser türleri riskini azaltır.

Antik Hindistan ve Çin’in sağlık sistemi Ayurveda’da, rezene tohumlarının kutsal olduğu kabul edilir. Eski Hindistan’daki çeşitli tariflerde yaygın olarak kullanılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.