Plank Yapmanın Beden ve Ruh Sağlığına 7 Faydası

Plank faydaları

Plank, düşük etkili ve daha az çaba gerektiren ancak sağlığa çok sayıda faydası olan egzersizlerden biridir. Hareket, aynı anda birden fazla kas grubunu çalıştırır ve bunu bir zorunluluk haline getirir.

Plank Nasıl Yapılır?

Plank yapmak için yerde şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi 90 derece bükün, ağırlığınızı ön kollarınıza bırakın. Vücudunuz, başınızdan ayaklarınıza kadar kusursuz şekilde düz bir çizgi oluşturmalıdır. Bir süre bu pozisyonda kalmaya çalışın.

Plank nasıl yapılır?

Her Gün Plank Yapmanın Faydaları

plank yapmanın faydaları

Karın Kaslarını Güçlendirir

Plank, derin iç karın kasları yapmak için bilinen en iyi yöntemdir. Six-pack hayali kuruyorsanız, plank sizin için temel oluşturur. Düz bir karın yapmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, göbekte toplanan yağları eriterek karın kaslarınızı güçlendirir.

Sırt Ağrısını Azaltır

Plan, özellikle sırt kaslarınızı güçlendirerek sırt ağrısını azaltır. Minimum hareket gerektiren egzersiz, karnı güçlendirmek için abdominal bölgenin tüm katmanlarını daraltır ve bu da bel ağrısını azaltır.

Esnekliği Geliştirir

Plank, arka kas gruplarını çalıştırarak yavaş yavaş esnekliği artırır. Ayrıca omuzlar, köprücük kemiği, kürek kemiği, hamstrings ve hatta ayak tabanı etrafındaki kasları da çalıştırır.

Psikoloji Fitness

Genel olarak egzersiz yapmanın, fiziksel ve psikolojik faydaları vardır. Plank bir istisna değildir ve ruh halinize destek olabilir.

Kasları Gevşetir

Kas grupları, hareket eksikliğinden dolayı sertleşir. Egzersiz yapmak kas gruplarını rahatlatmanın en iyi yoludur. Plan, ruh halinizi yükseltmek için gerginliğin azalmasına yardımcı olur.

Daha İyi Denge ve Duruş Sağlar

Plank sırt, göğüs, omuz, karın ve boyun kasları dahil olmak üzere düzgün duruşu korumak için gerekli olan tüm kasları çalıştırır. Düzenli olarak plank yapmak, otururken ve ayaktayken daha iyi ve daha rahat bir duruşa sahip olmanıza yardımcı olur.

Enerji Seviyelerini Güçlendirir

Düzenli fiziksel aktivite, enerji seviyeleriniz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Oksijen ve besinleri dokularınıza daha verimli bir şekilde ulaştırmaya yardımcı olur, bu da günlük işleriniz için enerji seviyelerini arttırır.

Plank’ın sağlığa faydalarını görmezden gelmek mümkün değildir. Dayanıklılık ve güçlü bir ruh hali istiyorsanız veya sırt ağrılarından kurtulmak istiyorsanız plank yapmak için daha fazla vakit kaybetmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.