Pizza Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Pizza hakkında bilinmeyenler

Pizza, neredeyse çoğumuzun damak tadına hitap eden evrensel bir yemek haline geldi. Bunun en büyük nedenlerini pizzanın hem doyurucu, hem lezzetli, hem de hızlı bir yemek olması şeklinde sıralayabiliriz. Peki, pizza hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz? Bu yazımızda pizza hakkında muhtemelen bilmediğiniz 5 şeye yer verdik.

pizza hakkında bilinmeyen gerçekler

Pizza Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Pizza’yı İtalyanlar icat etmedi

İtalyanlar pizzayı icat ettiklerini söylemekten gurur duyuyorlar. Ancak, mükemmelleştirdiler demek daha doğru olur. Milattan önce 6. yüzyılda, Pers askerleri üzerine peynir ve hurma koyulmuş ve yarı fırınlanmış yassı ekmekler yiyordu. Yassı ekmeğe domates eklenmesi ise 16. yüzyılda Napoli’de gerçekleşti. Pizza, ilk icat edildiği günden bu yana ucuz ve doyurucu bir gıda oldu. İtalyancada “pizza” kelimesi, yapılan ve daha sonra düz bir şekilde ezilen her şey için kullanılır.

Pizza Margherita, tam olarak İtalya’nın bir sembolü değildir

Bilinen hikayeye göre, pizza 1889’da Napoli’nin dışında meşhur oldu. Raffaele Esposito adlı yerel bir fırıncı, Kraliçe Margherita için kocası Kral Umberto I ile birlikte bir İtalya turunda üç tane pizza hazırladı. Kraliçe domates, fesleğen ve mozzarella peyniri içeren ve İtalyan bayrağının renklerine uyan versiyonu sevdi. Esposito, kraliçenin seçiminden sonra pizzasına Pizza Margherita adını verdi. Bugün Margherita’yı, şu anda adı Pizzacı Brandi adıyla hizmet veren Napoli’deki pizzacıdan alabiliyorsunuz.

Tek sorun şu ki, hikaye doğru değil. Pizza tarihçisi Scott Wiener, İtalya 1889’da birleşik bir krallıktı ve herhangi bir Napolili fırıncının ülkenin “Kuzeyli fatihleri” kutlamak istemeyeceğine işaret ediyor. Dahası, Pizzacı Brandi’nin sergilediği ve kraliyet hanedanın pizza için şükran mektubu sahte gibi görünüyor ve sadece bir pazarlama oyunu olduğu düşünülüyor.

Amerika’da pizza İtalya’daki pizzadan farklıdır

Amerika’daki pizza trendi İtalya’dan ABD’ye göç edenler tarafından 1800’lü yıllarda başlatılmış olsa da, yaygın hale gelmesi 1950’lerde fast foot restoranlarının çoğalmasıyla gerçekleşti. Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden üç tanesi, Amerikan pizza restoranlarıdır (Pizza Hut, Domino’s ve Hunt Brothers). ABD’deki pizza, İtalya’daki pizzadan çok farklıdır. İtalyan pizzanın kenarları daha incedir ve fazla malzeme kullanılmaz. ABD’de ise katlanması kolay büyük ince ince dilimler, kalın kenarlı ve ince kenarlı çelik tavada pişirilen kare pizza gibi birçok pizza stili mevcuttur.

Hawaiian Pizza, Yunan bir kişi tarafından icat edildi

Yunanistanlı Sam Panopoulos 20 yaşında Kanada’ya taşındı. 1962’de Ontario’daki restoranlarından birinde bir pizzaya biraz jambon ve ananas koymaya karar verdi.

2017 yılında BBC’ye verdiği bir demeçte, “Sadece eğlenmek için ve tadının nasıl olacağını görmek için koydum.” dedi. Panopoulos, kullandığı ananas konservesiyle Hawaiian pizza (veya Pizza Hawai) adını verdi. Tatlı ve tuzlu tatların karışımı, pizza seven halkın belirli bir bölümüne hitap etti. Panopoulos, 2017 yılında öldü.

pizza-hawai

İtalya’da pizza bütün olarak servis edilir

İtalya’daki pizzalar sadece bütün olarak servis edilir veya pizza al taglio olarak adlandırılan büyük bir tepside kareler veya dikdörtgenler halinde kesilir. Yuvarlak pizza Amerikan icadıdır ve Napoliten pizzanın genişletilmiş versiyonlarıdır. Amerika’daki ilk pizzacılar, bir pizzayı bütün olarak satın alamayan kişiler için dilimlere ayırarak sattılar ve dilimli pizza bu şekilde doğdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.