Panik Ataktan Kurtulmak İçin 7 Etkili Yöntem

panik ataktan kurtulma yöntemleri

Panik atak, stresli bir hayat yaşayan günümüz insanlarında çok sık rastlanan bir rahatsızlık haline geldi. İlk etapta serin kanlı olmak, odaklanılan durumu ya da nesneyi değiştirmek gibi pratik yöntemler ile panik atak durumundan geçici olarak kurtulmak mümkün. Ancak, daha kalıcı bir panik atak tedavisi için birtakım yöntemlerin uygulanması da mutlaka gerekiyor. İşte panik atak tedavisinde etkili 7 yöntem:

panik ataktan kurtulmanın yolları

Panik Ataktan Kurtulma Yöntemleri

1. Stresten Uzak Durun

Panik atak hali yaşayan insanlar için ilk önerilen tedavi yöntemi, panik yapmanıza neden olan streslerden uzaklaşmaktır. Bu yüzden, stresli durumlar ile endişe ve paniğe neden olan ortamlardan kaçınmaya çalışın. Kontrolünüz dahilinde ise panik atak tetikleyicilerinden uzak durun.

Örneğin, yüksekliğe maruz kaldığınızda panik yaptığınızı biliyorsanız, en üst katta oturan bir yakınınızı ziyaret etmekten kaçının. Ya da, diğer insanların etrafınızda toplandıkları zaman panik atak yaşıyorsanız, mecbur kalmadıkça metro vb. toplu taşıma araçlarına binmeyin.

2. Haftada En Az 2-3 Defa Rahatlatıcı Aktivitelere Katılın

Stres seviyesi zamanla yükselir ve panik atakların da artmasına yol açabilir. Kendinizi sakin ve panik ataktan uzak tutmak için, haftada 3-4 saat boyunca stresi azaltan ve sakin, rahat bir ruh hali uyandıran aktivitelere dahil olun. Örneğin; meditasyon, yoga ve dinlendirici müzikler dinlemek panik atak tedavisinde oldukça yardımcı olacaktır.

3. Günde En Az 30 Dakika Egzersiz Yapın

Yoga ve meditasyon gibi, düzenli egzersiz de stresi azaltabilir ve panik atakları önleyebilir. Ayrıca, egzersiz genel enerji seviyenizi ve modunuzu yükseltebilir. Günde 1 defada 30 dakika ya da günde 3 defada 10 dakika egzersiz yapabilirsiniz. Açık havada veya yürüyüş bandında yürüyüş, hafif tempolu koşu, yüzme ve ip atlama gibi basit egzersizler oldukça idealdir.

4. Bilişsel Davranış Terapisi Almayı Deneyin

Bilişsel davranış terapisi, panik ataklarının çevresel ve psikolojik nedenleri hakkında düşünmelerini sağlayarak panik atak yaşayan bireylere yardımcı olur. Bunun için öncelikle konunun uzmanı bir terapiste başvurmanız gerekir. Çoğu zaman, panik ataklarınızı kalıcı olarak durdurmak veya azaltmak için birkaç terapi seansı yeterlidir. Terapistiniz, panik atak hikayeniz ile ilgili sizinle konuşup, bu durumun özellikle hayati tehlike oluşturmayacağının farkına varmanızı sağlayacaktır.

5. Maruz Kalma Terapisine Başvurun

Bazı terapist veya psikiyatrlar tarafından, panik atak oluşturan bazı faaliyetler veya durumlar ile ilgili korkunuzu yenmek için maruz kalma terapisi uygulanır. Maruz kalma terapisi sizi küçük adımlarla panik yapan strese maruz bırakır. Zamanla, stres etkeni panik ataklarına neden olmaktan çıkar. Örneğin, koşarken kalbiniz çok hızlı attığında sıklıkla panik atak yaşıyorsanız, terapistiniz sizden kalp atış hızınızın yükseldiği bir anda 10 dakika boyunca koşmanızı isteyebilir.

6. İlaç Tedavisini Deneyebilirsiniz

İlaçlar panik atakları durdurabilir ve kaygı ile mücadele etmenizi sağlayabilir. Ancak panik atağın altında yatan sorunu tedavi etmeyebilir. Bununla birlikte, sık sık ciddi panik ataklarınız varsa ve psikiyatristiniz ilacın yardımcı olacağını düşünüyorsa, size panik atak karşıtı bir ilaç reçete edebilir. İlaçları daima belirtildiği gibi ve belirtilen günlük doza riayet ederek alın. Panik atakları önlemek için, bazı doktorlar antidepresan ilaçlar da önerebilir.

7. Panik Atak Korkusunun Hayatınızı Kontrol Etmesine Müsaade Etmeyin

Panik atak geçiren birçok insan bu rahatsızlığı korkutucu ve çözümsüz olarak görür. Hatta bazı kişiler, diğer insanların panik atak rahatsızlıklarının fark edilmesini önlemek için eve dahi kapanabilirler. Panik atakları kontrol edebileceğinizi ve bunlara sahip olmanın dünyanın sonu olmadığını hatırlayarak, bu türlü davranışlardan uzak durmaya çalışın.

İlgili Yazılar:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.