Omega 3 Eksikliği Belirtileri Nelerdir, Nelere Neden Olur?

Omega 3 yağ asitleri kalp-damar sağlığı ve bağışıklık sistemi için hayati öneme sahiptir. Herhangi bir besin maddesinin eksikliği sağlığa zararlı olabilirken, Omega 3 eksikliği diğer besin eksikliklerine göre hastalık riskinin daha yüksek olmasına neden olur. Omega 6 alımını Omega 3 alımı ile dengelemenin önemi göz önüne alındığında, Omega 3 eksikliği sağlık ve hastalık açısından daha büyük risk altında olmamıza neden olur. Bu makalede temel Omega 3 eksikliği belirtileri ve altta yatan nedenlerin neler olabileceğine yer verdik.

Omega 3 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Yağ asidi eksikliğini gösteren birçok belirti vardır. Omega 3 yağ asitlerinin organların düzgün çalışması için ne kadar önemli olduğunu düşündüğünüzde, vücutta yağ asidi seviyelerinin düşük olması halinde cilt, saç ve tırnak gibi bölümlerin belirtilerin ilk göründüğü bölgeler olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu nedenle vücuttaki Omega 3 eksikliği kolayca tespit edilebilen fiziksel belirtiler gösterir. Nörotransmiterlerin (beynin kimyasal habercileri) optimal çalışması için gereksinimler çok yüksek olduğundan, Omega-3 seviyelerinin düşük olması durumunda beyin de olumsuz etkilenebilir.

Omega 3 eksikliğinin vücudun bölümlerine göre belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

Omega 3 eksikliği belirtileri

Omega 3 Eksikliğinin Fiziksel Belirtileri

Omega 3 Eksikliğinin Zihinsel ve Ruhsal Belirtiler

  • Dikkat dağınıklığı
  • Konsantrasyon zayıflığı
  • Hafıza sorunları
  • Depresyon
  • Aşırı ruh hali değişiklikleri
  • Aşırı kaygı (anksiyete)
  • Sinirlilik

Bu belirtilerden ikisine veya daha fazlasına sahipseniz, Omega 3 eksikliği yaşıyor olmanız çok muhtemeldir. Omega 3 eksikliği, çoğu kişi için beslenme ve yaşam tarzı değişikliği ile kolayca düzeltilebilir. Bu nedenle, öncelikle beslenme düzeninize Omega 3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekler eklemeniz önemlidir. Ancak, herkesin bu yağları uygun şekilde sindirmek için aynı şartlara veya yeteneğe sahip olmadığını unutmamalısınız.

Omega 3 Eksikliği Belirtileri Yaşa Göre Değişiyor

Çocuklar ve gençlerde genellikle cilt ve konsantrasyonla ilgili belirtiler görülürken, yetişkin ve yaşlılarda daha çok eklem sorunları, zihinsel sorunlar, uyku ve enerji ile ilişkili belirtiler görülür.

Omega 3 İndeks Testi

Beslenme düzenindeki Omega 6 ve Omega 3 yağ asitlerinin oranı, Omega 3 seviyeleri etkiler. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri aynı enzimleri kullanmak için vücutta rekabet eder. Bu nedenle çok yüksek Omega 6 yağ asidi alımı (bitkisel yağlardan ve tahılla beslenen hayvanların etlerinden) Omega 3 eksikliğine neden olabilir.

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekleri yeterince tükettiğiniz halde Omega 3 eksikliği belirtileri yaşıyorsanız, kırmızı kan hücresi seviyelerinizi ölçmek için Omega 3 indeks testi yaptırmak sizin için iyi bir fikir olabilir. Omega 3 indeks testi, eikozapentaenoik asit (EPA) ve dokozaheksaenoik asit (DHA)’lerinin diğer yağ asitlerine oranıdır ve sağlıklı kişilerde bu oranın %8 ve üzerinde olması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.