Öğle Yemeğinden Sonra Uyku Gelmesi ile Baş Etmenin 10 Yolu

öğle yemeğinden sonra uykum geliyor

Uyku temel ihtiyaçlarımızdan birisidir. Ancak çalışan bir kişiyseniz ve öğle yemeğinden hemen sonra uykunuz geliyorsa, bu sizin için pek iyi bir şey değildir. Sorun şu ki, uykunuz olduğunda üretkenlik seviyeniz önemli ölçüde düşer ve yaptığınız hiçbir işe konsantre olamazsınız. Peki, öğle yemeğinden sonra neden uykulu hissederiz? Bunun birkaç sebebi olabilir. İlk sebep, gece yeterince uzun süreli ya da kaliteli bir uyku çekmemiş olmanızdır. Düşük kaliteli bir uyku, vücudunuzun gün içinde uyumaya ihtiyaç duymasına neden olur ve bu ihtiyacın zamanlaması genelde öğlen saatlerine denk gelir. Öğle yemeğinden sonra uykunuzun gelmesinin en yaygın nedenlerinden biri de, yemekte çok yağlı yiyecekler tüketmiş olmanızdır. Aşağıda, öğle yemeğinden sonra uyku gelmesi ile baş etmenin yollarını paylaştık.

Öğle Yemeğinden Sonra Uyku Hali ile Baş Etmenin 10 Yolu

öğle yemeğinden sonra uyku gelmesinden kurtulma

1. Güneş

Öğle yemeğinden sonra uykulu hissettiğinizde bir miktar güneş ışığı almaya çalışın. Güneş ışığı, vücudunuzun henüz uyku zamanının gelmediğini anlamasına yardımcı olacaktır.

2. Protein

Öğle yemeğinden sonra protein içeren atıştırmalıklar tüketmek, enerji seviyenizi yükseltmenize yardımcı olarak uykulu hissetmenizin önüne geçecektir.

3. Hareket

Öğle yemeğinden sonra biraz aktif olmaya çalışın ve daha fazla hareket etmenizi gerektiren işler yapın.

4. Konuşmak

İş arkadaşlarınızla yapacağınız eğlenceli bir sohbet, uyku haliyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

5. Çay İçmek

Yemekten sonra çay ya da kahve içmek, beyninizi canlı tutmanıza ve uyuma arzusuyla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

6. Çok Yönlülük

Her gün öğle yemeğinden sonra aynı işleri yapmaktan kaçınmaya çalışın. Çok yönlü olmak, vücudunuzu ve beyninizi uyanık tutmaya yardımcı olur. Her gün farklı bir görevi yerine getirmeye çalışın.

7. Soğuk Su

Bir bardak soğuk su, her zaman uykulu hissetmenin üstesinden gelmenin güzel bir yoludur.

8. Müzik Dinlemek

Özellikle hareketli müzikler dinlemek, sizi uyutmak yerine uyandırmak için bire birdir. Müzik dinlemek mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar ve vücudun enerji seviyesini yükseltir.

9. Egzersiz Yapmak

Uykulu hissetme ile baş etmenin en iyi yolu, mümkün olduğunda egzersiz yapmaktır. Tam anlamıyla bir egzersiz yapacak durumda değilseniz, en azından esneme-gerdirme hareketleri yapmayı deneyebilirsiniz.

10. Şekerleme

Yukarıda anlatılanların hepsini yaptığınız halde, öğle yemeğinden sonra uykulu hissetmekten kurtulamıyorsanız, kısa süreli uyku anlamına gelen şekerleme yaparak uyku ihtiyacınızı karşılamayı deneyin. Yapılan bir araştırmaya göre, iş yerinde 28 dakikalık bir şekerleme yapmak, günün geri kalanında daha verimli ve daha aktif olmanızı sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.