Ayça Kaya Ödem Söktürücü Çay Tarifi

Ayça Kaya Ödem Söktürücü Çay Tarifi

İç Hastalıkları Uzmanı Ayça Kaya, vücutta oluşan şişkinlikler için kesin çözüm sağlayan bir ödem söktürücü çay öneriyor. Ayça Kaya’nın ödem söktürücü çay tarifini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ödem söktürücü besinlerin başında gelen ödem söktürücü çay tarifini uygulamanızı tavsiye ederiz.

Ödem Nedir?

Ödem, vücut dokularında sıvı birikmesinden kaynaklanan gözlenebilir şişlik olarak tanımlanır. Ödem en sık periferik ödem olarak adlandırıldığı ayaklarda, ayak bileklerinde, bacaklarda ve / veya ellerde görülür. Şişlik, dokulardaki boşluklarda cilt altında aşırı sıvı birikiminin bir sonucudur.

Vücudun tüm dokuları hücrelerden, kan damarlarından ve hücreleri bir arada tutan interstitium adı verilen bağ dokularından oluşur. Vücudun hücrelerin dışında bulunan sıvıların çoğu normalde iki alanda depolanır; kan damarları (kanınızın “sıvı” veya serum kısmı olarak) ve interstisyel boşluklar (hücrelerin içinde değil). Çeşitli hastalıklarda, fazla sıvı bu bölmelerden birinde veya her ikisinde birikir.

Ödem Neden Olur?

Kalp, karaciğer ve böbrek hastalıklarında ortaya çıkan ödem, vücuttaki tuzun fazla sıvıyı  tutmasından kaynaklanır. Bazı karaciğer ve böbrek hastalıklarında, kandaki düşük albümin seviyeleri sıvı tutulmasına katkıda bulunabilir. Kalp yetmezliği, karaciğer sirozu, venöz yetmezlik ve nefrotik sendrom adı verilen böbrek hastalığı, ödeme neden olan en yaygın sistemik hastalıklardır. Akciğerlerde biriken fazla sıvıya akciğer ödemi, karın boşluğunda biriken fazla sıvıya asit denir. Bacaklardaki derin damarların varisli damarları veya tromboflebitleri (iltihaplı bir damardaki kan pıhtısı) bacaklarda bölgesel ödemlere neden olur.

Nedeni bilinmeyen ödem (idiyopatik ödem) genellikle kadınlarda görülür.

Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Ödem tedavisi altta yatan koşulların tedavi edilmesini, tuz alımını kısıtlamayı, kompresyon çorapları kullanmayı ve sıklıkla diüretiklerin (idrara çıkmayı teşvik eden ilaçlar) kullanılmasını içerir.

Ödem söktürücü çay tarifi

Ayça Kaya Ödem Söktürücü Çay Tarifi

Malzemeler:

  • Kiraz Sapı
  • Mısır Püskülü
  • Maydanoz
  • Sıcak su

Yapılışı:

  • Tüm malzemeleri sıcak suyun içine atıp demlenmesini bekliyoruz.

Günde 3-4 Fincan içip ödem sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Ödem söktürücü çay içine tarçın, karanfil ve limon gibi tatlandırıcılar da ekleyebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Hocam merhaba, bayramda ayak parmağım kırıldı platin takıldı 2 ay oldu ve hala kapanmadı. Üstelik sadece tek ayağında ödem oluşuyor. Bu arada enfeksiyonda oluştu!
    Dr ‘um sadece pansuman veckuru bırakın. Hamazinc sürüyorum .
    Bu çayı kullanabilirmiyim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.