Nefes Meditasyonu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Nefes Meditasyonu
Nefes Meditasyonu

Meditasyon, İslam kültüründeki “tefekkür” ile yakın anlamlı olup bir şeyi gözden geçirme, üzerinde düşünme gibi anlamlara geliyor. Asıl hedef hiçbir şey düşünmemek, kendine, bedenine ve zihninden geçenlere, yaşanılan ana seyirci kalmayı başarmak. Böylelikle adım adım farkındalık yakalanıyor ve robot hayatlar yerine ruhunuzun istediği hayatı görebiliyorsunuz. Görmezseniz ne oluyor? Bunun yanıtını biliyoruz aslında; mutlu olamamak, hayatın anlamını yitirmesi, depresif hissetmek, çeşitli bağımlılıklar ya da hastalıklar… Oysa ki “kendinizi dinlediğiniz o küçük anlar” tüm bunların önüne geçebilir. Doğanın uyandığı Mart ayı da bunun için bire bir! Aklınıza hemen zahmetli mistik bir çalışma ve inzivaya çekilmek gelmesin. Şehir yaşamının temposundan biraz sıyrılmak, doğada ya da evinizde akın bir köşe bulmak başlamak için yeterli. Aşağıdaki “Nefes Meditasyonu” denemenizi öneririm. Belirttiğim gibi öncelikle kendinizi rahat hissettiğiniz bir mekan bulmalı, rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman dilimi ayarlamalı, çok aç ya da çok tok olmamalı ve rahat giysiler giymelisiniz.

Nefes meditasyonu nasıl yapılır

Nefes Meditasyonu Nasıl Yapılır?

1. Rahat bir şekilde oturun veya uzanın.

2. Şimdi yavaşça nefes alışverişinize odaklanın. Nefesinizi verişinize ve nefes alışınıza odaklanın.

3. Bu süreçte tek tek sayabilirsiniz ama sayı 10 ile sınırlı olsun. Yani nefes alırken bir, nefes verirken iki, nefes alırken üç, nefes verirken dört şeklinde sayarak ilerleyin ve ona gelince tekrar bire dönün.

4. Zihni boşaltana kadar bu şekilde sadece nefes alışverişinize odaklanın. Eğer ki düşünceler zihninize gelirse daha önceden de bahsettiğimiz gibi üzerinde durmayın bırakın o düşünceler aksın gitsin ve tekrar nefesinize odaklanın getirin.

5. Eğer sayarken sayıyı unutursanız birden başlayın yine. Hatırlamaya çalışmayın.

6. Belli bir süre sonra sayarken zihin devreden çıkacak ve derin farkındalığa ulaşacaksınız. Bu noktada artık saymanıza gerek yok. Sadece nefesinize odaklanmaya devam edin ama nefesinizi kontrol etmeyin.

7. Siz artık gözlemcisiniz, ne nefesinize ne de hiçbir şeye odaklanmayın, o anda kalın. Hayaller, görüntüler akabilir bunları durdurmaya çalışmayın sadece gözlemci olmaya devam edin.

8. Zaman dolduğunda gözlerinizi açın ve bedeninizi hareketlendirin. Aklınızdaki düşünceleri not etmek faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.