Organik Gıda Tüketmek İçin 8 Harika Neden

Organik beslenmenin faydaları

Büyükşehir hayatı, kalabalıkları görünmez duvarlar arasına hapsediyor. Şehir nüfusunun hızla artmasına karşı doğal ortamlar, devasa binaların arasından gökyüzüne ulaşmaya çalışan birkaç ağaç, inşaat tozu, araçların egzoz dumanı insanları doğal olanı arama itiyor. Son zamanlarda “organik” kelimesinin sıklıkla duyulmasının sebebi, sayılan bu olumsuzluklardan bir nebze olsun sakınabilmek için alınan bazı önlemleri işaret ediyor.

Genel olarak toplumlarda hazır gıda tüketimi hızla artıyor. Buna neden olan sebeplerden ilki kent yaşamının yoğun tempolu akışı. İş hayatındaki uzun çalışma saatleri sonucunda oluşan yorgunluk, bireyleri dışarıda yemeye teşvik edebiliyor. Bir diğer sebep de teknolojinin gelişmesiyle gıda sektöründeki makineleşme süreci. Besinlerin bozulmaması ya da hızlı bir üretim için doğal olgunlaşma süreci, hormonlar ve aşılama yöntemleriyle değiştiriliyor. Gıdada seri bant üretimi, maliyeti düşürüyor. Bunun yanında organik tarım pahalı kalıyor. Dolayısıyla organik besinlere ulaşılabilirlik kısıtlanıyor.

Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak günümüz şartlarında pek de kolay değil. Özellikle GDO‘lu gıdaların artmasıyla artan kanser ve diğer hastalıklar, insanların daha sağlıklı beslenme biçimleri aramasına yol açıyor. Kanser hastalığının sağlıksız ve yanlış beslenmeyle yakın bir ilişkisi olduğu uzmanlar tarafından ispatlandı. Kanser ve diğer hastalıkların yaygınlığı gözlemlendiğinde organik beslenme, sağlık konusunda daha da önem kazanıyor.

Organik Ne Anlama Geliyor?

Terim olarak organik, çiftçilerin ürünlerini özel olarak yetiştirdiği metot ya da sebze, meyve, et, tahıl, süt ve süt ürünleri gibi mamullerini nasıl imal ettiğini belirleyen bir yöntem. Organik sebze, meyve ve tahıllar, besin değeri yüksek toprakta yetiştirilir ve konvansiyonel ürünlerden uzak tutulmalıdır. Üreticiler zirai ilaçlar, petrol bazlı gübreler ve sulardan kaçınmalı, ayrıca genetiği değiştirilmiş herhangi bir katkı maddesinden de uzak durmalıdırlar.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Organik tarımın izin verdiği kadar tarım ilacı kullanmak ya da hiç kullanmamak, doğal hayvan gübresi kullanmak, çevre kirliliğinden uzak bölgelerde tarım yapmak organik tarımın esasını oluşturuyor. Toprağın verimini artırmak için her dönem farklı ürünlerin ekimi yapılmalı ve belirli periyotlarda toprak dinlemeye bırakılmalı. Organik hayvancılıkta ise hayvanlar organik tarım arazisinde doğal olarak beslenmeli ve serbest bir ortamda yetişmeli. Bütün bunlar birleşince organik ürünlerin fiyatı biraz daha pahalıya geliyor. Ancak sağlıklı beslenme için buna değmez mi?

Organik Gıda Nasıl Anlaşılır?

Organik tarım yapılabilmesi için çiftçinin organik tarım ve organik gıda sertifikası alması gereklidir. Bu sertifika, çiftçinin ürettiğini ürünlerin tamamen organik standartlara uyduğunu belgelemektedir. Sertifika olmadan organik üretimden bahsetmek mümkün olamaz. Dolayısıyla tüketiciler organik ürün satın alırken sertifika olup olmamasına dikkat etmelidir.

Organik Gıda Tüketmek İçin 8 Harika Neden

neden organik gıda tüketmeliyiz

#1. Organik gıdaların besleyici değerleri daha fazladır.

Organik tarımın yapıldığı toprak çeşidi, sıradan tarım yapılan toprağa nazaran %50 daha fazla vitamin, mineral ve diğer besleyici içerikleri içerir. Organik sebze ve meyveler daha yüksek seviyede antioksidan ve insan vücudu için gerekli vitaminleri içerir. Yapılan araştırmalar organik beslenme ile alınan vitaminlerin daha etkili olduğunu göstermektedir.

#2. Organik gıdalar sağlıklı ve güvenli ortamlarda yetiştirilir.

Gün geçmiyor ki yediğimiz bir besinle ilgili kötü bir haber duymayalım. Kimyasal maddelerle ve çeşitli zehirlerle yetiştirilmiş besinler, genetiği ile oynanmış meyve sebzeler, hormonlarla şişirilmiş hayvanlar… Organik üretimde zararlı kimyasal maddeler, böcek ilacı, bitki öldürücü, antibiyotik ve büyük hormonları gibi maddeler asla kullanılmaz. Organik tarım ve hayvancılıkta doğal gübre, böcek ilaçları ve yemler kullanılır. Bir ürünün organik olabilmesi için doğal olarak yetişmiş, toplanmış ve tüm sürecini organik standartlara uygun olarak tamamlamış olması gerekmektedir.

#3. Organik gıdalar özellikle bebekler ve çocuklar için faydalıdır.

Ek gıdaya yeni geçmekte olan bir bebek için sağlıklı ürünler tüketmek, bebeğin ileri yaşlardaki sağlık çizgisini belirleyen önemli etkenlerden biridir. Gıda ürünlerinde kullanılan kimyasallar özellikle çocukların hassas bağışıklık sistemleri için zararlıdır. Eğer evde bir çocuk varsa, o mutfakta organik gıda kullanma konusunda daha titiz davranılmalıdır.

#4. Organik gıdalar doğ dostudur.

Organik besinler insanlar için faydalı olduğu kadar doğu dostudur. Organik ürünler zararlı kimyasal içermedikleri için çevreye de zarar vermezler. Organik tarımda toprak dinlendirilmeye bırakılarak gelecek nesiller için verimliliğin artması sağlanır.

#5. Organik gıdalar genelde yerli üretimdir.

Organik besinlerin, bozulmayı yavaşlatan yapay koruyucu ve kimyasal maddeler içermediği için ömürleri kısa olur. Dolayısıyla üretildikten kısa bir süre sonra tüketilmeleri gerekir. Üretici ile tüketici arasındaki nakliye süresinin kısa sürmesi önemlidir. Bu nedenle tüketilecekleri yere yakın bölgelerde üretim yapmak bu sürelerin en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

#6. Organik gıdalar daha taze ve lezzetlidir.

Organik gıdalar raf ömürlerinin kısa olmasına karşın, sıradan bir tarımla yetişmiş besinden daha taze ve lezzetlidir. Organik sebze, meyve ve et tüketildiğinde görülecektir ki, bu besinler damak tadı aradaki farkı hemen ayırt edebilecek kadar lezzetlidir. Bunun için sadece bir tane organik domates yemek yeterli olacaktır; hele de üzerine biraz organik zeytinyağı ve kekik gezdirildiğinde.

#7. Organik gıdalar daha güvenli ve anti-alerjiktir.

Organik olmayan ürünler çeşitli kimyasallar ve koruyucular ile üretildikleri için birçok virüs ve bakteriyi de barındırırlar. Organik olmayan sebze ve meyve tüketildiğinde, bu zararlı bakteriler de vücuda girer ve hastalıklara sebep olur. Günümüz tarımında kullanılan kimyasalların bilinen birçok alerjiyle ilişkisi olduğu düşünülmektedir.

#8. Organik gıdalar sağlıklı bir kiloya ulaşılmasını sağlar.

Organik sebze ve meyve tüketimi sağlıklı bir kiloya ulaşmayı kolaylaştırır. Bu besinler zararlı maddeler içermediği için kilo alımına engel olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.