İçerdiği Serotonin Hormonu Sayesinde Mutluluk Veren 10 Yiyecek

seratonin hormonu içeren besinler

Günlük hayatın koşuşturması, iş sıkıntıları, kişisel sorunlarımız kendimizi mutsuz ve yorgun hissetmemize neden oluyor. Birçok kişi böyle durumlarda kendini iyi hissetmek için ya daha sessiz bir yere gidip kafa dinliyor ya da doktorların verdiği ilaçlara başvuruyor. Peki, mutluluğu arttırmanın yollarından birisi bazı yiyecekleri tüketmekten geçiyor dersek ne dersiniz? Bazı besinler içerisinde bulunan serotonin ya da diğer adıyla mutluluk hormonu sayesinde insanların daha mutlu olmasını sağlıyor. Bu besinler tüketildiği zaman stresi azaltıyor ve insanın daha sağlıklı bir hayat yaşamasına sebep oluyor. İşte mutluluk veren yiyecekler

mutluluk hissi veren yiyecekler

Mutluluk Hissi Veren Yiyecekler

1. Çikolata

Yıllardır mutsuz olan kişilerin başvurduğu yiyeceklerden birisi olan çikolata, içerisinde bulunan feniletilamin maddesi sayesinde kişilerin mutlu olmasını sağlıyor. Hatta birçok kişinin çikolataya bu kadar çok bağımlı olmasının bu maddeden kaynaklandığı söyleniyor.

2. Makarna

Genellikle öğrenci yemeği olarak bildiğimiz makarnanın içerisinde bol miktarda karbonhidrat bulunur. Bu karbonhidratlar beynimizdeki mutluluk hissini tetikleyen serotonin hormonuna etki eder. Bu durum kişilerin mutlu olmasını sağlar.

3. Ispanak

Çocukların daha çok temel reis çizgi filminden aşina olduğu ıspanak, içerisinde bulunan potasyum, magnezyum ve kalsiyum sayesinde beyin için çok önemli bir yiyecektir. Ispanak beynimizdeki kan akışını kolaylaştırarak mutlu olmamızı sağlıyor.

4. Muz

Beden ve zihin açısından çocuklar için çok önemli olan bir besin kaynağıdır. İçerisinde bulunan serotonin maddesi sayesinde insanların mutlu olmasını sağlar. Günde 1 tane muz yemek, hem mutlu olmanızı hem de vücudun zihinsel gelişimine katkı sağlayacaktır.

5. Ceviz

İçerisinde bulunan triptofan isimli aminoasit sayesinde vücudun serotonin üretimini arttırır. Bu durum vücudumuzda artan serotonin sayesinde daha mutlu olmamızı sağlar.

6. Bal

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan bal, içerisinde bulunan fruktoz şekeri sayesinde insanın kendisini daha sabırlı ve daha enerjik hissetmenizi sağlıyor. Enerjinizin yüksek olması sizin daha mutlu olmanız demektir. Bu yüzden kahvaltıda bal yemeniz sizin güne daha mutlu başlamanızı sağlayacaktır.

7. Somon Balığı

Somon balığı dünyanın en önemli antidepresanlarından biri olan Omega-3 yağ asitleri içerir. İçerdiği bu maddeler sayesinde kişilerin daha mutlu olmasına yardımcı olur.

8. Bezelye

Bezelyenin içinde bol miktarda folat bulunur. Bu madde insanlarda serotonin seviyesinin artmasına sebep olur. Serotonin seviyesinin artması da insanların daha mutlu olmasını sağlar.

9. Kuru İncir

Serotonin bakımından yüksek olan bir diğer yiyecek de kuru incirdir. Ara öğünlerde tüketilen kuru incir kişinin kaygısının azalmasına sebep oluyor.

10. Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği çenemizdeki refleksleri harekete geçiriyor. Ayrıca içerisinde bulunan serotonin hormonu sayesinde kaygıyı büyük oranda azaltıyor. Bu durum kişinin daha mutlu olmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.