Migrene ve Baş Ağrısına İyi Gelen En Etkili 8 Bitkisel Yağ

migrene iyi gelen bitkisel yağlar

Baş ağrısı, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre insan nüfusunun en az yüzde 50’sinin yılda en az bir kez yaşadığı en yaygın sinir sistemi bozukluğudur. Bazı insanlar için baş ağrıları her hafta baş etmek zorunda oldukları bir sorun olabilir ve meydana geldiğinde kişinin hayatını ciddi şekilde sınırlandırabilir. Çoğu durumda baş ağrılarının neden kaynaklandığını tespit etmek oldukça zor olabilmektedir. Baş ağrısının sistematik ve daha şiddetli hali olan migren ise görece daha az insanın yaşadığı bir sağlık sorunudur. Neyse ki, baş ağrısı ve migreni hafifletmek için kimyasal ilaçlar yerine kullanabileceğiniz bazı bitkisel yağlar vardır.

Bitkisel yağların iyi tarafı yalnızca doğal olmaları değil, aynı zamanda bağ ağrısına neden olan temeldeki sorunları da ortadan kaldırma özellikleridir.

Baş ağrısı için kullanılan kimyasal ilaçlar gibi, bitkisel yağlar da iltihabı, kas spazmlarını, şişlik ve ağrıyı etkili bir şekilde azaltabilir. Birçok bitkisel yağ aynı zamanda vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve baş ağrısının geçirmek için en önemli etken olan beyindeki kan dolaşımını iyileştirebilir.

migrene ve baş ağrısına iyi gelen bitkisel yağlar

Migren ve Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Baş ağrısı hissettiğinde bu yağları burnunuzdan soluyarak veya şakaklarınıza masaj şeklinde uygulayarak kullanabilirsiniz.

1. Nane Yağı

Nane yağının cilt üzerinde uzun süreli bir ferahlatıcı etkisi vardır. Kas gerginliği için harikadır ve bağ ağrısı için alnınıza uyguladığınızda kan akışını hızlandırabilir. Ayrıca şakaklarınıza ve boynunuzun arkasına bir damla uygulayabilirsiniz.

2. Lavanta Yağı

Lavanta, rahatlatıcı etkisi ile bilinir. Yatıştırıcı, antidepresan, anti-anksiyete ve sakinleştirici etkileri olduğu için gerginliği ve stresi hızla azaltabilir. 2012’de yapılan bir çalışma, lavanta yağının solunmasının migren baş ağrıları için etkili ve güvenli bir tedavi olduğunu göstermektedir.

Diğer çalışmalar, lavanta yağının bir dizi nörolojik hastalık ve rahatsızlık için etkili olduğunu göstermektedir.

3. Okaliptüs

Okaliptüs yaygın olarak soğuk algınlığı için bir balgam söktürücü olarak kullanılır. Genellikle baş ağrılarına yol açabilen sinüs basıncını ortadan kaldırmak için burun kanallarını hızlı bir şekilde açabilir. Yapılan bir çalışma, okaliptüs yağının solunmasının ağrı ve tansiyonu azaltabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda, gerilim baş ağrıları için etkili olan güçlü bir iltihap giderici etkiye sahiptir.

2011 yılında yapılan bir araştırma okaliptüs yağının solunum rahatsızlığı olan insanlarda nefes almayı artırabileceği ve burun akıntısını azaltabildiğini göstermektedir.

4. Biberiye Yağı

Biberiye yağı, baş ağrıları ve dolaşım zayıflığına iyi gelen uyarıcı, iltihap giderici ve aneljezik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve uyanıklığı geliştirmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, baş ağrısına yol açabilecek stres ve duygusal tetikleyicileri azaltabileceğini göstermektedir. Ayrıca, genellikle bulantıya sebep olan şiddetli baş ağrıları için sindirime yardımcı olabilir ve mide rahatsızlığını hafifletebilir.

Baş ağrısı veya migren başlangıcı sırasında biberiye çayı içebilirsiniz. Baş ağrısını azaltmak için 2 damla biberiye yağını, 2 damla nane yağı ve 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın. Karışımı birkaç dakika boyunca masaj şeklinde şakaklarınıza, alnınıza ve boynunuzun arkasına uygulayın.

5. Gül Yağı

Gül yağı dünyanın en pahalı esansiyel yağlarından biridir, ama buna değer. Bu güzel aromatik yağ, sinir sisteminizi rahatlatarak baş ağrılarını hafifletebilir. Çalışmalar, gül yağının aynı zamanda bazı alerjileri, baş ağrılarını ve migreni hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

6. Melisa Yağı

Melisa, Fransa’da narkotik olarak listelenecek kadar güçlü bir bitkidir. Melisa yağı, sinirleri yatıştırarak migren ağrısını hafifletebilir. Ayrıca depresyon ve uykusuzluk için de etkilidir.

7. Papatya Yağı

Güzel bir papatya çayı, sinirlerinizi yatıştırmak ve gergin bir vücudu rahatlatmak için ihtiyacınız olan şeydir. Papatya yağı da tüm vücudunuzu rahatlatmak için oldukça etkilidir. Sadece zihninizi değil, kaslarınızı ve sinirlerinizi de sakinleştirir. Ayrıca etkili bir idrar söktürücü olduğundan, vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olur. Bu da aşırı toksin yüklenmesinden kaynaklanan baş ağrılarının giderilmesinde çok önemlidir.

8. Mercanköşk Yağı

Mercanköşk bazı dünya mutfaklarında yaygın şekilde kullanılan baharat olarak bilinir. Bir bitkisel yağ olarak ise beyin dokusunu güçlendiren özelliklere sahiptir. Endişe ve stresi hafifletmeye ve kas gerginliği, kas krampları ve kas ağrısını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Baş ağrısını veya migreni tedavi etmek için, 2-3 damla mercanköşk yağını bir taşıyıcı yağ (zeytinyağı, jojoba yağı, hindistancevizi yağı gibi) ile karıştırın ve daha sonra şakaklarınıza ve boynunuzun arkasına hafifçe masaj yaparak uygulayın. Mercanköşkü yağını sıcak veya soğuk kompres uygulamalarında da kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here