Maydanoz Suyunun Sağlığa 16 Mükemmel Faydası

maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz, içerisinde bulundurduğu besin ve mineraller sayesinde insan sağlığına oldukça faydalı bir bitkidir. Hem çok lezzetli olması hem de çok faydalı olması nedeniyle eklendiği yemek ve salataya hem lezzet hem de sağlık katmaktadır. Özellikle böbreklere verdiği rahatlatıcı ve arındırıcı etkisi ile oldukça faydalı bir bitki olan maydanoz, direk bitki olarak tüketilebilirken; suyu hazırlanarak da tüketilebilir. Bu yazıda maydanoz suyunun sağlığa faydaları listesini bulacaksınız.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Maydanozun en sağlıklı tüketimi, pişmemiş ve tüm malzemelerin tüketildiği, suyunun hazırlandığı şeklidir. Maydanoz suyu hazırlığı için ise bir bardak su ve 1 demet maydanoz gerekmektedir.

Maydanoz suyu hazırlanırken; öncelikle maydanoz sapları ile birlikte temizlenerek blender yardımı ile çekilir. Ortalama 1 dakika boyunca blenderda çekilerek, tüm parçaların ezilmesi sağlanmalıdır. 1 dakika sonunda, blendera 1 bardak kadar ılık su katılarak, karışım tekrar blender’dan geçirilmelidir. Blender içerisindeki su tamamen yemyeşil ve köpüklü olduğunda kapatılarak bardağa dökülmelidir. Hazırlanan içerik anında yani bekletilmeden içilmelidir. Eğer içecek keskin bir tada sahipse ya da içecek kişiye ağır gelmişse limon suyu eklenerek, lezzet katılabilir.

maydanoz suyunun sağlığa faydaları

Maydanoz Suyunun Sağlığa Faydaları

 1. Maydanoz suyu bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan yapıya sahiptir. Özellikle kış aylarında sağlıklı kalınmasını, grip ve nezle gibi rahatsızlıklardan korunmayı sağlar.
 2. Cilt kanseri, prostat kanseri, böbrek rahatsızlıkları ve meme kanserine karşı önlem alınmasına etkilidir.
 3. Kalp hastalıklarına karşı önlem niteliği taşır.
 4. Kalp krizi riskini azaltarak, sağlıklı bir yaşama katkı sağlar.
 5. İdrar söktürücü etkisi ile böbreklerin ve idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.
 6. İdrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını önler.
 7. Adet dönemi ağrılarının azaltılmasında önemli bir besindir.
 8. Aç karna tüketildiğinde mide asidini dengeleyerek tokluk hissi verir. Sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur.
 9. İçeriğindeki A vitamini sayesinde kalp, akciğer ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.
 10. İçeriğindeki C vitamini vücut direncini güçlendirerek, daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaya katkı sağlar.
 11. K vitamini rezervi sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Damar sağlığına katkı sağlaması ile de kalp ve damar sağlığını dengeler.
 12. İçerisindeki folik asit sayesinde ise özellikle çocukların beyin ve zihin gelişimine katkı sağlar.
 13. Cilde sağladığı gençleştirici etkisi ile daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmayı sağlar.
 14. Vücutta bulunan şişlik ve ödemlerin atılmasında etki sahibi olan maydanoz suyu, tam anlamıyla bir sağlık deposudur. Vücutta oluşan iltihabın, şişliğin, karın şişliğinin ve ödemin atılmasında kullanılan en sağlıklı doğal yöntemdir.
 15. Maydanoz suyu saçlara uygulandığında ise saçların ve saç köklerinin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar.
 16. Zayıflatıcı etkiye sahip olan maydanoz suyu, düzenli ve dikkatli tüketilmelidir. Detoks özelliği olan maydanoz suyu kürleri hazırlanırken ise maydanoz ve su miktarına dikkat edilmelidir ve maydanoz kürü en fazla 10 gün art arda uygulanmalıdır.

Maydanoz Suyu Ne Zaman Tüketilmelidir?

Maydanoz suyunun belirli bir tüketilme saati ya da öğünü yoktur. Aç karna tüketilmesi durumunda tokluk hissi vermesi ve mide asidini düzenlemesi nedeniyle kilo vermeye etkisi bulunmaktadır. Fakat normal kilodaki ya da düşük kilodaki kişilerin yemekten sonra tüketmesi önerilmektedir.

Maydanoz Suyu Ne Kadar İçilebilir?

Her içecek ve yiyeceğin fazlası sağlığa zararlıdır. Maydanoz suyu da günde 2-3 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.