Limonun Sağlığa 6 Kanıtlanmış Faydası

limonun sağlığa faydaları

Limonun sağlığa faydaları zengin bir C vitamini ve antioksidan kaynağı olmasından kaynaklanır. Oldukça lezzetli olan limonun salatalardan kokteyllere, yemeklerden tatlılara birçok kullanım alanı vardır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında bol miktarda bulunan limon, uygun saklama koşullarında uzun süre dayanabilen bir gıdadır. Limon, sağlığa faydaları nedeniyle birçok bilimsel araştırmanın da konusu olmuştur. Aşağıda yapılan araştırmalar sonucu tespit edilen limonun sağlığa kanıtlanmış faydalarını bulabilirsiniz.

Limonun Sağlığa Faydaları

limonun sağlığa faydaları

1. Kalp Sağlığına Faydalıdır

Limon zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bir limonda günlük C vitamini ihtiyacınızın %51’i olan 31 mg C vitamini bulunur. Araştırmalar, C vitamini açısından zengin meyve sebzeler yemenin kalp hastalığı ve felç riskini azalttığını göstermiştir.

Limon yalnızca C vitamini ile değil, aynı zamanda içerdiği lif ve bitki bileşikleri ile de kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini önemli ölçüde azaltabilir.

Örneğin, bir çalışmada 4 hafta boyunca limon gibi turunçgiller tüketilmesinin toplam kolesterol düzeylerini düşürdüğü bulunmuştur.

Ayrıca, limonda bulunan hesperidin ve diosmin adlı bitki kimyasallarının da kolesterolü düşürdüğü tespit edilmiştir.

2. Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Limon genellikle kilo vermeye yardımcı olan bir gıda olarak bilinir. Bu inanışa neden olan birkaç teori vardır.

Limonun kilo vermede etkili olduğuna dair en yaygın teori, içeriğindeki çözünür pektin lifinin midede genişleyerek kişiyi daha uzun süre tok hissettirdiği düşüncesidir. Ancak limonun tamamı değil de, yalnızca lif içermeyen limon suyu tüketildiğinde tokluk hissi sağlaması mümkün değildir.

Bir başka teori ise limonlu sıcak su içmenin kilo vermeye yardımcı olacağını iddia ediyor. Su içmenin yaktığınız kalori miktarını geçici olarak arttırdığı biliniyor. Bu yüzden kilo vermeye yardımcı olan limon değil, suyun kendisi olabilir.

Diğer teoriler, limondaki bitki bileşiklerinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir. Araştırmalar, limon özündeki bitki bileşiklerinin kilo alımını birkaç şekilde önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada, farelere limon kabuğundan elde edilen polifenoller ilave edilen yem verildi. Bu yemi yiyen farelerin, diğer farelere göre daha az kilo aldıkları ve vücutlarının daha az yağ oluşturduğu gözlendi.

Bununla birlikte, şu ana kadar hiçbir çalışma limonun insanlarda kilo verme etkilerini doğrulamamıştır.

3. Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Böbrek taşı, atık ürünlerin kristalleşip böbreklerde birikmesiyle oluşan küçük topaklardır. Oldukça yaygın görülür ve sık sık nüks eder. Sitrik asit, idrar hacmini ve pH’ını arttırarak böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Günde sadece 1/2 bardak limon suyu tüketmenin, zaten var olan insanlarda böbrek taşı oluşumunu önlemek için yeterli sitrik asidi sağlayabileceği düşünülmektedir.

Bazı çalışmalar, limon suyunun böbrek taşlarını etkili bir şekilde önlediğini bulmuş olsa da, bu konuda daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.

4. Demir Eksikliği Anemisini Önler

Demir eksikliği anemisi oldukça yaygın görülür. Yediğiniz yiyeceklerden yeterince demir alamadığınız zaman oluşur.

Limon bir miktar demir içerir ancak asıl olarak demirin bitkisel besinlerden emilimini artırarak anemiyi önlemeye yardımcı olur. Et, tavuk ve balıktan gelen demir bağırsaklarda kolayca emilir. Bitki kaynaklarından elde edilen demir iyi emilemez. Ancak C vitamini ve sitrik asit alımı demir emilimini geliştirebilir.

Limon hem C vitamini hem de sitrik asit içerdiğinden, besinlerden mümkün olduğunca fazla demir almanızı sağlayarak kansızlığa karşı koruyabilir.

5. Kanser Riskini Azaltır

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme, bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Gözlemsel çalışmalar, narenciye meyvelerini çok tüketen insanların daha düşük bir kanser riskine sahip olduklarını, ancak diğer çalışmalar hiçbir etki göstermediğini bulmuştur.

Test tüpleriyle yapılan çalışmalarda, limondan elde edilen bileşiklerin kanser hücrelerini öldürdü görüldü. Ancak, test tüpü çalışmaları insan vücudunda aynı etkinin görüleceği anlamına gelmez.

6. Sindirim Sağlığını Geliştirir

Limon, çoğunlukla çözünür life ve basit şekerler şeklinde olmak üzere yaklaşık %10 karbonhidrattan oluşur. Limonda bulunan ana lif, her türlü faydası açısından etkili olan pektindir. Çözünür lif bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve şeker ve nişastanın sindirimini yavaşlatabilir. Bu etkiler kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olabilir.

Bununla birlikte, limondaki liflerden faydalanabilmek için çok yüksek miktarda, tanecikleri ve kabuğuyla birlikte tüketmeniz gerekiyor.

Kabuğu ve posası olmadan yalnızca limon suyu tüketmek, içerdiği lifin faydalarından mahrum kalmanıza neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.