Limon Kabuğunun Sağlığa 6 Mükemmel Faydası

limon kabuğunun faydaları

Hemen her mevsim bol miktarda tükettiğimiz limon, en başta C vitamini olmak üzere içerisinde sağlığımız için faydalı birçok bileşeni barındırıyor. Ancak pek çoğumuz limonun suyunu kullandıktan sonra kabuklarını çöpe atıyoruz. Peki, aslında bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalar, limonun sadece suyunun değil aynı zamanda kabuğunun da çok önemli bir antioksidan kaynağı olduğunu ortaya koyuyor. Limon kabuğundaki vitaminler, polifenoller, mineraller, karotenoidler, esansiyel yağlar ve lifler pek çok hastalıktan korunmamıza yardımcı oluyor. Fakat, limon suyu büyük tansiyonun düşmesine neden olduğu için, tansiyon ilacı kullanan ya da düşük tansiyonlu kişiler tarafından tüketilmeden önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. İşte çay, salata veya kurabiye gibi birçok yiyecek ve içecek ile birlikte kullanılabilen limon kabuğunun sağlık için 6 faydası:

limon kabuğunun faydaları

Limon Kabuğunun Sağlığa Faydaları

1. Damar Sağlığını Korur

İçeriğinde buluna hesperidin ve naringin maddeleri sayesinde damar yapısını korur ve damarların pıhtılaşma riskini azaltır. Ayrıca, yüksek C vitamini ile koroner damar hastalığı da önemli ölçüde önlenebiliyor.

2. Hücre Hasarını Önler

İçeriğinde yüksek antioksidan bulunan limon, hücrelerde hasara neden olan serbest radikalleri yok eder. Diğer yandan, limon kabuğu yüksek C vitamini kapasitesi ile DNA hasarını önler.

3. Diş Etlerini Güçlendirir

Limon, suyunda ve kabuğunda bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde iskorbüt hastalığı oluşumunu engeller. iskorbüt C vitamini eksikliği sonucunda ortaya çıkan bir çeşit kanamalı diş eti hastalığıdır.

4. Bağırsakların Korunmasına Yardımcı Olur

Limon kabuğunda bol miktarda bulunan diyet lifi, bağırsakların daha iyi görev yapmasına yardımcı olur. Ayrıca, limon kabuğundaki pektin maddesi, kabızlığın önlenmesine de büyük katkı sağlar.

5. Karaciğerin Aşırı Yağlanmasını Önler

Limon kabuğu içeriğinde esansiyel yağlar, pektin ve polymethoxylated flavones (PMF) bulunur. Bu bileşenler sayesinde karaciğerin aşırı yağlanmasını, toplam kolesterol seviyesini ve trigliserit düzeylerini azaltır.

6. Kanser Riskini Azaltır

Limon kabuğunda bulunan salvestrol Q10 ve limonen bileşenleri yardımıyla kanserli hücrelerle savaşır. Ayrıca, bazı çalışmalar sonucunda, limonun mide, ağız ve boğaz kanseri oluşma ihtimalini yüzde 40-50 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.

Görüldüğü üzere limonun sağlığa faydaları neyse, limon kabuğu da aynı şekilde birçok sağlık faydası barındırıyor.

Bunu da Okuyun: Kabuğu Kendisinden Faydalı Meyveler ve Sebzeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.