Kuzugöbeği Mantarının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

kuzu göbeği mantarı faydaları

Son zamanlarda, ne zaman herhangi bir sağlıklı gıda marketine girsem, hemen büyük bir tıbbi mantar ürünleriyle dolu raflarla karşılaşıyorum. Bu yeni bir moda gibi görünebilir ancak mantarlar binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çok çeşitli besinleri sağlamak için kullanılmaktadır.

Peki, tüm mantarlar eşit mi yaratılmıştır? Tüm mantarlar belirli besin değeri özelliklerini paylaşırken, birçok mantar türü vardır ve hem besin içeriği hem de varsayılan sağlığa faydaları bir türden diğerine değişiklik göstermektedir. Biz bu yazımızda diğer mantarlarla karşılaştırıldıklarında bu hassas orman nimetlerinden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını görmek için özellikle kuzugöbeği mantarının sağlığa faydalarına bir bakış atacağız.

Başlamadan önce, herhangi bir mantarın belirli besin içeriğinin yetiştiği alana (hava kalitesi, toprak durumu, güneş ışığına maruz kalma süresi) bağlı olacağını unutmamak önemlidir.

kuzu göbeği sağlığa faydaları

Kuzugöbeği Mantarının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kuzugöbeği Mantarı Yüksek D Vitamini İçeriğine Sahiptir

Tüm mantarlar D vitamini içerirken, kuzugöbeği mantarı bu kemik güçlendirici vitamin açısından en zengin mantardır. Dünya genelinde giderek artan sayıda insan depresyon, kemik yoğunluğu sorunları, saç dökülmesi, bağışıklık sistemi zayıflığı ve daha fazlasına yol açabilecek D vitamini eksikliği geliştiriyor. D vitamini elde etmemizin birincil yolu, cildimizin UV-B ışınlarına maruz kalmasıdır. Ancak küresel nüfus açık havada giderek daha az zaman harcıyor. Bu da D vitamini seviyemizi artırmak için diğer kaynaklara yönelmemiz gerektiği anlamına geliyor. Bahsettiğimiz gibi, mantarlar harika bir D vitamini kaynağıdır. Aslında bu çok önemli vitaminin bitki bazlı çok az sayıdaki kaynaklarından biridir. Bu arada mantarların bitki olmadığını, yalnızca besin değeri açısından bitkilerle kıyasladığımızı da belirtelim.

Kuzugöbeği Mantarının Yaşlanmayı Geciktirmeye Yardımcı Olduğu Düşünülüyor

Mantarlar gençlik pınarı olarak görülmeseler de, yüksek düzeyde bakır içermeleri nedeniyle hücre yenilenmesine yardımcı olabilirler. Ek olarak, Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada, mantarlarda son derece yüksek seviyelerde iki antioksidan bulunduğu tespit edilmiştir. Bu özel antioksidanlar, hücrelerin oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan yaşlanma karşıtı özellikleriyle biliniyorlar ve mantarlarda test edilen diğer bitkilere göre bu antioksidanlardan kat kat daha fazlası bulunuyor. Yaşlanma belirtilerini tersine çevirecek ve gençliğinizi geri kazandıracak sihirli bir iksir üretemeyebilirsiniz, ancak düzenli olarak mantar yemek, ek kırışıklıkları, gözaltı sarkmalarını engellemeye ve saçlarınızı biraz daha uzun süre korumanıza yardımcı olabilir.

göbek mantarı sağlığa faydaları

Kuzugöbeği Mantarı Çeşitli Mineraller Açısından Zengindir

Bu süngerimsi lezzetlerde doğal olarak bulunan tek mineral bakır değildir. Kuzugöbeği mantarı ayrıca magnezyum

, potasyum, manganez, çinko, fosfor ve demir açısından da zengindir. Aşırı yüksek demir seviyeleri nedeniyle, birçok insan anemiyi tedavi etmek ve optimal beyin fonksiyonu potansiyelini artırmak için kuzugöbeği mantarı tüketir.

Mantarları tıbbi olarak kullanmak yeni bir kavram olmasa da, hak ettikleri yere yeni yeni geliyorlar. Kuzugöbeği mantarının tıbbi özelliklerinden faydalanmak için satın almak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, kendinizi doğaya atarak kuzugöbeği mantarı arayabilir ve bulduklarınızı akşam yemeğinizin yıldızı haline getirebilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here