Kuzugöbeği Mantarı Nerede ve Ne Zaman Bulunur?

kuzugöbeği mantarı nerelerde bulunur

Bahar, rengârenk çiçeklerin ve havaların ısınmasının yanı sıra, merakla beklenen yenilebilir bir lezzeti de beraberinde getiriyor: kuzugöbeği mantarı! Bu lezzetli yabani mantar nefis bir yiyecek olarak kabul ediliyor. Taze halde kilosu 400 TL, kuru halde ise 1500 TL’den fazladır. Kuzugöbeği mantarının bu kadar pahalı olmasının nedeni, nadir olmasıdır. Sadece Mart ayının sonundan Mayıs ayına kadar ortaya çıkıyor ve iç mekânlarda yetiştirmek neredeyse imkânsız. Bu yüzden birçok mantar meraklısı kuzugöbeği mantarını arayarak bulmaya çalışıyor. Kuzugöbeği mantarı Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişir ancak havaların yılın büyük bir bölümü soğuk ve serin devam ettiği karasal iklime sahip bölgelerde bulmak çok zordur. Bazen bu nadir mantarları bulmanın heyecanı onları yemekten bile daha zevklidir. Bu yüzden kuzugöbeği mantarı sezonunda şansınızı artırmak için bilmeniz gerekenleri derledik.

kuzugöbeği mantarı nerelerde bulunur

Kuzugöbeği Mantarı Nasıl Tanınır?

Mantarı aramaya çıktığınızda, tanımlama yapmak çok önemlidir. Evinize yenmeyen veya muhtemelen zehirli mantarlarla dolu bir sepet getirmek istemezsiniz. Neyse ki, kuzugöbeği mantarı tanıması oldukça kolay olan belirgin bir görünüme sahiptir. Yapısı sünger gibidir, arı kovanına benzeyen çok sayıda gözeneği vardır ve şapkası koni şeklindedir. Kuzugöbeği mantarını ortadan ikiye kestiğinizde içi boş olmalıdır.

Zehirli olabilecek sahte kuzugöbeği mantarına dikkat edilmelidir. Uzaktan gerçek kuzugöbeği mantarına benzerler ancak yaklaşınca öyle olmadığı açıkça görülebilir. Çoğu sahte kuzugöbeği mantarı, gözenek yerine buruşuk görünümlü şapkaya sahiptir. Bazen renkleri onları ele verir; gerçek kuzugöbeği mantarının rengi kahverengi ve krem rengi tonlarındayken, sahte kuzugöbeği mantarlarının rengi kırmızımsıdır. Bulduğunuz kuzugöbeği mantarlarından şüpheniz varsa, onları bulduğunu yerde bırakın ve aramaya devam edin!

kuzu göbeği mantarı ne zaman çıkar

Kuzugöbeği Mantarı Ne Zaman Aranmalıdır?

Kuzugöbeği mantarı aramak için zaman önemlidir. Bu yüzden hava durumunu takip etmek gerekir. Nemli, hafif serin koşulları severler ve bahar yağmurlarından sonra ortaya çıkma eğilimindedirler. Sıcaklık da kuzugöbeği mantarının ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Genellikle gece sıcaklıkları 10 derecenin altına düşmediği andan itibaren kuzugöbeği mantarları gelişmeye başlar. Bu nedenle yağmurlarla eş zamanlı serin ama soğuk olmayan geceler, mantar avına çıkmak için işaret olarak kabul edilir.

Mevsim ilerledikçe mantarların daha da büyüyeceğini unutmayın. Mart ayının sonlarında veya Nisan ayının başlarında bulma şansınız olmayabilir. Çünkü çoğu kuzugöbeği mantarı bu dönem küçüktür. Genellikle başparmağınız kadar veya daha küçüktür. Ancak ilerleyen günlerde kuzugöbeği mantarları çok daha büyük hale gelebilir. Bazen bir içecek kutusu kadar büyüyebilirler. Ayrıca 10-13 cm uzunluğa erişebilirler. Bu şartlar onları tespit etmeyi çok daha kolay hale getirir. Bu nedenle mantar avında yeniyseniz sezonun sonlarına kadar beklemek isteyebilirsiniz. Bulunması zor zamanda vakit ve nakit harcayıp eve eliniz boş döndüğünüzde mantar avcılığı konusundaki hevesiniz kırılabilir. Tabii ki çok uzun süre beklerseniz, diğer mantar avcıları kuzugöbeği mantarlarını sizden önce bulabilir.

Kuzugöbeği Mantarları Nerelerde Bulunur?

Kuzugöbeği mantarı avlamak özellikle yeni başlayanlar için tamamen şansla ilgilidir. Ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bazen daha deneyimli avcılardan kuzugöbeği mantarı bölgelerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu konuda Facebook’taki mantar avı gruplarından faydalanabilirsiniz

Kuzugöbeği mantarını nerede bulabileceğinizle ilgili herhangi bir bilgi alamadıysanız, en iyi seçeneğiniz bir ormana veya milli parka gitmek olacaktır. Mantarlar genellikle ağaçlık alanların kenarlarında, özellikle meşe, karaağaç, dişbudak ve kavak ağaçlarının çevresine yetişir. Mantar avındayken ölü veya ölmekte olan ağaçların yakınlarını arayabilirsiniz. Çünkü kuzugöbeği mantarı bu alanlarda yetişmeye eğilimlidir.

Kuzugöbeği mantarı bulmak için bir başka iyi yer, yakın zamanda düzeni bozulmuş arazilerdir. Geçen bir veya iki yıl içinde meydana gelmiş bir orman yangını, yeni açılmış bir orman yolu veya ağaç dikimi yapmak için düzeltilmiş ve sürülmüş bölgeler olabilir. Çünkü kuzugöbeği mantarı bu bölgelerde filizlenmeye yatkındır. Küçük bir dereyi takip etmek de sizi kuzugöbeği mantarına götürebilir. Kuzugöbeği mantarı ıslak toprağı sevmese de, yakındaki bir dereden sıçrayan nem mükemmel bir destekçidir.

Bir veya iki kuzugöbeği mantarı bulduğunuz anda olduğunuz yerde durun! Daha fazla mantar bulmak için en iyi seçeneğiniz, hâlihazırda bulduğunuz bölgenin yaklaşık 100 metre etrafını aramaktır. Genellikle yakınlarda en az birkaç tane daha kuzugöbeği mantarı bulursunuz. Bulduğunuz kuzugöbeği mantarını toplamanın en uygun yolu diplerinden bir bıçakla kesmektir. Yanınızda bıçak yoksa tam dipten kırarak alabilirsiniz.

Kuzugöbeği mantarı avının eğlencesi aramanın kendisidir. Bulduğunuz mantarları iyi pişirmeniz önemlidir. Kuzugöbeği mantarını suyun içinde bekletip toprak ya da başka kalıntıların temizlenmesini sağlayın. Daha sonra boyutuna göre bıçakla dikine olacak şekilde ikiye ya da üçe kesebilirsiniz. Tavaya hiçbir şey koymadan mantarları koyun ve ocağın orta derecede açın. Mantarlar suyunu salıp köpürmeye başlayacak ve daha sonra suyunu çekmeye başlayacaktır. Tam suyunu çekerken tereyağı ilave edin ve kavurmaya devam edin. Daha sonra tuz ilave edin ve bir miktar daha karıştırarak kavurun. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.