Kuş Fotoğrafçılığı Gerekli Olan Ekipmanlar ve Aksesuarlar

kuş fotoğrafçılığı aksesuarları

Hızlı bir AF sistemi ve yüksek seri çekim özelliği olan 10 MP veya üzeri bir DSLR fotoğraf makinesi, en az 300 mm’den başlayan ve 800 mm’ye kadar olabilecek lenslerden bir veya birkaç tanesi kuş fotoğrafçılığı için işinizi görecektir. F4 ve daha düşük diyagram değerli lensler ışık geçirgenlikleri daha yüksek olduğu için daha hızlıdırlar. IS veya VR sarsıntı önleyici sistem olan lensler de 2-4 stop arası kazan sağladıkları için yine tercih edebileceğiniz sınıflar içindedir.

Kuşa uzak kaldığınızda ya da lensinizin yetersiz kaldığı durumlarda büyütme amaçlı olarak telekonvertör (TC) kullanabilirsiniz. TC’ler yüksek ışık şartlarında daha iyi sonuç verirler, ışığın yetersiz olduğu zamanlarda ise yavaş AF ve daha fazla gren yaratarak, keskinliği yumuşatırlar. F4 diyaframlı teleobjektiflerle 1,4 TC’ler, F2,8 teleobjektiflerle ise 2 TC’ler genelde AF çalışır. Daha yüksek diyaframlı objektiflerde ise AF çalışması için bantlama yöntemi kullanılır ya da MF çekim yapılır. Art arda TC takılarak da fotoğraf çekilebilir. Takılan her TC ışık geçirgenliğini düşüreceği için net fotoğrafa ulaşmak için yüksek ISO değerleri seçilmesi gerekir.

kuş fotoğrafçılığı aksesuarları

Teleobjektiflerde minimum netleme mesafesi 1,5-6,5 metreler arasındadır. Konuya aşırı yaklaştığınızda alan derinliği daralacağı için çok küçük bir alan net kalır. Hem alan derinliği için hem de kuşun aniden hareketlenip kadraj dışına kaçma ihtimalinden sakınmak için en doğru konum minimum netlik mesafesinden bir miktar daha uzakta olmaktır.

Sert ışığı kırmak, gölgeleri yumuşatmak ve detayları almak için flaşlar iyi birer yardımcıdır. Genellikle 105 mm lenslere göre doğru pozlamaya uygundurlar. Flaşlar kuşa 5-6 m yakınlıktayken ortamı aydınlatmak için yeterli olurken, kuşa bu mesafeden daha uzak konumdayken yetersiz kalırlar. Bu durumda flaş gücünü artırmak ve flaşın ışığını daha uzağa ulaştırmak için, büyüteç görevi gören “flash extender“lardan yararlanabilirsiniz. Flash extender ile ışığınız 20 m’ye kadar ulaşabilir. Teleobjektiflerde bu aksesuarı kullanırken extenderın önündeki bütüyecin güneş ışığının yönüne göre belli bir noktaya odaklanarak yangın çıkartma ihtimalinin olduğunu da unutmamanızda fayda vardır.

Kullanılan ekipmanların ağırlığı düşünüldüğünde kuş fotoğrafçılığı çalışırken uzun süre elde çekim yapmak neredeyse imkansızdır. Özellikle 3 kg ve üzerinde ağırlıktaki lensler Tripod kullanımı gerektirir. Tripod seçiminde lens, body, kafayı hesaba katmak, bu ağırlıkları taşıyabilecek tripodlar üzerine düşünmek gerekir. 7 kg taşıyabilen bir tripod başlangıç için yeterli olacaktır.

KAMUFLAJ

Kamuflaj halinde fotoğraf çekerken kuş sizi fark etmeyeceği için daha yakından ve daha doğal fotoğraflar çekme şansınız olur. Kamuflaj malzemeleri çadır, ağ, giysi ve ekipman kamuflajlardır. Araç içerisinden yapılan çekimlerde ise fasulye torbası iyi bir destektir ve fotoğraf çekerken motoru durdurup, sarsıntıyı mümkün olan en aza indirerek net fotoğraf çekme şansınızı artırabilirsiniz. Kuşların bol olduğu noktalarda araç içinden kamufle ile fotoğraf çekmek sıkça kullanılan yöntemdir. Bu iş için araç üzerini tamamen kapatacak örtüler kullanabileceğiniz gibi aracın çekim yönüne ağ gererek de kamufle olabilirsiniz.

BELLEK KARTLARI

Kuş fotoğrafçılığı için seri çekim yaptığınızı düşünürsek iki adet CF kart sahibi olup, kart boşaltmak için seyyar disk kullanmanız uygun olacaktır. Uzun seyahatlerde ise 500 GB kapasiteye kadar çıkan haricid diskler kullanabilirsiniz. Fotoğraflarınızı arşivlemek için ise Raid kartlı harici diskleri tercih edebilirsiniz çünkü Raid kart sayesinde fotoğraflarınız iki ve daha fazla diske aynı anda kopyalanır, yani zarar görme durumunda fotoğraflarınızı kaybetme riskiniz çok düşük olur.

Günümüzün gelişmiş makinalarında fotoğraf çekmek çok basit görünse de, en iyi sonuç şartlara en uygun ayarlar kullanılarak elde edilen sonuçtur. Güzel bir fotoğrafta kompozisyon, netlik, doğru pozlama ve alan derinliği iyi ayarlanmış olmalıdır. Ayarlarınıza fotoğraf kalitesi seçimi ile başlayabilirsiniz. Çekerken yapılan hataların bir kısmını bilgisayar başında düzeltme şansı verdiği için kuş fotoğrafı çekerken Raw formatını tercih etmelisiniz.

ENSTANTANE AYARI

Kuş fotoğrafçılığı için en uygun mod alan derinliğini kontrol altında tutabileceğiniz diyafram öncelikli (AV) çekim modudur. Diyafram Öncelikli modda çekim yaparken deklanşöre yarım bastığınızda gördüğümüz ensantaneye sürekli dikkat etmelisiniz. Kullanılan lensler ışığı az geçirdiği için yüksek enstantaneyi diyaframı en açık pozisyona getirip, ISO değerini yükselterek sağlayabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz şey diyaframı doğru tespit edip şartlara en uygun enstantaneyi mümkün olan en düşük ISO yardımı ile kontrol etmektir. Yavaş uçan bir kuş için 1/500 enstantane yeterli olurken, hızlı uçan bir kuş için 1/2000 enstantaneye kadar çıkmanız gerekebilir. Konan bir kuşun hareketleri ağır ise lens sabitleyici desteğinizin durumuna göre 1/80 ile 1/400 enstantane yeterli olacakken, kıpır kıpır bir kuşu 1/800 ve yukarısında bir enstantane ile net çekebilirsiniz. Hareketli olan kuşları çekmek için en uygun AF modu ise SERVO’dur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.