Kulak İçi Neden Kaşınır? Kulak Kaşıntısı Neden Olur?

kulak kaşıntısı neden olur

Kulak kaşıntısının nedenleri iki ana grupta toplanabilir. Bunlardan ilki kulak hastalıkları, ikincisi ise kulak harici bölgelerde var olan ancak kulağı dolaylı yoldan etkileyen hastalıklardır. Aynı kulak ağrısında olduğu gibi kulak kaşıntısında da hastalığın kendisi kulakta olmayabilir. Diş, dil ya da ağız içinde bulunan herhangi bir doku değişikliğinin (lezyon) ya da boğaz ve bademcikler üzerinde yer alan başka diğer hastalıkların kulakta kaşıntı meydana getirmesi de mümkündür.

***Sponsorlu Reklamlar***

Kulak kaşıntısı çok büyük oranda önemli kulak hastalıklarının da habercisi olabilir. Bu hastalıkların başında özellikle dış kulak yolu iltihapları ve dış kulak yolu hastalıkları gelmektedir. Çünkü dış kulak adı verilen bölgenin içi aynı vücudumuzu kaplayan cilt gibi bir tabakayla kaplıdır. Dolayısıyla bütün diğer cilt problemlerinde ve hastalıklarında olduğu gibi kulak içerisindeki özellikle dış kulak yolundaki sorunlarda da (dermatolojik sorunlar, enfeksiyon sorunları, egzama) kulak kaşıntısı görülebilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Kulak Kaşıntısı Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Kulak kaşıntısının kulak harici önemli sebepleri arasında baş boyun bölgesinde meydana gelen hastalıklar olabiliyor. Bu hastalıkların başında alerjik hastalıklar geliyor. Alerjik hastalıklar yüz, göz, boğaz bölgesinde kaşıntıya sebep olduğu gibi kulak kaşıntısına da sebep olabilmektedir.

 • Diş ve ağız içi hastalıkları kulak kaşıntısına sebep olabilir.
 • Dış kulak enfeksiyonu gibi hastalıklar kulak kaşıntısına neden olabilir.
kulak kaşıntısı nedenleri

Kulak Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kulak Kiri (Buşon) Birikmesi

Kulak kanalları genellikle kendini kendini temizler. Kulak kiri, kulak zarından kulak kanalı girişine kadar kulağınızdan çıkacak şekilde tasarlanmıştır. Kulak kiri, kulak kanalı girişine doğru ilerlerken, ölü deri hücrelerini ve diğer yabancı maddeleri alır ve bunları kulak kanalınızdan çıkarır. Özellikle dar ve bükülmüş kulak kanallarına sahip bazı insanlarda kulak kiri kulak kanalından çıkarken sıkışır. Bu da zamanla kaşıntıya neden olabilir ve hatta işime duyusunu engelleyebilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Kulak kaşıntısının yaygın bir nedeni de, alerjik reaksiyon nedeniyle kulak kanalı kaplamasının iltihaplanmasıdır. Reaksiyon, şampuanlar veya sabunlar, aşırı kulaklık kullanma veya kulak içine oturan kulaklıklardan kaynaklanabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Enfeksiyonlar (Mantar veya Bakteriyel)

Dış işitme kanalının mantar veya bakteriyel enfeksiyonu, kulak kanalında kaşıntı oluşmasının bir başka nedenidir.

Kulak kanallarının enfeksiyonları, sürekli nem olduğunda ortaya çıkar. Bu enfeksiyonlar kulak tıkanması yaşayanlar, işitme cihazı kullananlar, sıklıkla yüzen insanlar ve diyabet hastalarında daha yaygın görülür.

***Sponsorlu Reklamlar***

14 YORUMLAR

 1. Merhaba ,Benim son bir yıldır hem kulağını içi kaşınıyor, hem de boynu çok ağrıyor öyle ki hiç yastık kullanamıyorum. Doktora gittim fakat pek ilgilenmedi. Bu durumda ne yapılan bilir cevap lütfen lütfen

 2. Merhaba
  3 saatlik bir ucak yolculugunda kulaklarim tikandi. Daha sonra agirmaya ve cok kasinmaya basladi. Bir bucuk ay gecti, agrim gecti ama kasinti halá devam ediyor ve kulaklarimin icini cok kuru hissediyorum.
  Ne yapmam gerekir?

 3. geçici çözüm olarak ucu pamuklu kulak çöpünü domestosa batırın sonra kulağınızın kaşınan yerlerine sürün bu size zaman kazandıracaktır birkaçgün ben şimdi majezik spreyi deneyeceğim bakalım ne olacak sizde deneyin

 4. Kulagimin ici aniden kasinmaya basladi ama bu kasinti siradan deil baya kasiniyor yani kafanizin bitlendigini dusunun ne kadar kasinir benim.kulagim.o kadar kasiniyor ne yapmaliyim ?

 5. sen ne işe yarıyon admin insanlarla dalgamı geçiyon sana şikayetlerini söylüyolar biliyosan cevaplas bilmiyosan çık bu kanaldan ukalaca cevap verme

  • Nasıl bir yorum bu böyle? Adam doktor mu da muayene etsin cevap versin. Kulağın kaşınıyorsa buradan nedenlerini öğrenebilirsin. Ne yapman gerektiğini doktor söyler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here