Kış sebzeleri ve meyvelerinin faydaları nelerdir?

kış sebzeleri ve kış meyveleri

Yeni yılı birlikte karşıladığımız kar, Ocak ayında da hayatımızı etkisi altına aldı. Kış mevsimi ile birlikte soğuklar, vücudun direncini düşürüyor. Ama kışın kötü etkilerine yakalanmamak için gerekli tedbirleri alırsanız soğuk havalar size pek dokunmayacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, bir anlamda vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmek ve soğuk havalar için anahtar kelimedir. Havanın soğumasıyla ortaya çıkan halsizlik, yorgunluk ve üşüme gibi etkilerden korunmak için, dengeli beslenmeyi hayatımızın önemli bir noktasına yerleştirmemiz gerekiyor.

Bir yılı daha geride bıraktık. Pek çoğumuz gibi, hanenize eklenen her yeni yaşla birlikte, enerjinizi ve sağlığınızı yitirdiğinizi düşünebilirsiniz. Genç yaşlarda yorgunluk nedir bilmeden her işe koşabilen, zaman ilerledikçe ortaya çıkan türlü şikayetlerden kurtulmanın yolu, vücudunuz için daha fazla iyi alışkanlık edinmekten geçiyor.

Ortamda bulunan mikroorganizmalardan korunmak için kişisel hijyene dikkat etmek, stresli ortamlarda bulunmamak, olumlu düşünmek, hayattan keyif almak, zararlı olduğu söylenen yiyecek ve içeceklerden kaçınmak, en önemli yaşam kaynağımız olan oksijen için sık sık derin nefes almayı unutmamak uzun vadede hem ruhsal hem de fiziksel olarak sizi destekleyecek önerilerden yalnızca bir kaçı.

Yaşam kalitenizi en üst seviyede tutmak için bağışıklık sisteminin isteklerine yerine getirmekte de fayda var, aksi halde küçük bir boğaz yanması ya da burun akıntısıyla başlayan soğuk algınlığı sizi günlerce yatak istirahatine mahkum edebilir. Yediklerimizin önemi işte tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Sebzeler, içerdikleri posa sayesinde uzun süre tokluk sağlarlar ve bağırsak faaliyetlerine yardımcı olurlar. Vücutta depolanmayan C vitamini hastalıklara yalanma riskini azaltır. Kırmızı renge sahip olan sebzeler, yüksek antioksidan içerine sahipken yeşil renge sahip olanlar sebzeler demir yönünden zengindir.

Sebzeler elde edildikleri kısımlarına göre ve meyveler ise yapılan göre gruplandırılırlar. Bileşimlerinin önemli bir kısmı su olan sevze ve meyveler vücudun ihtiyacı olan protein, yağ ve karbonhidratı karşılayamazlar. Ancak vitamin ve mineraller bakımından zengin olmaları sayesinde zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. İçerdikleri besin değerleriyle, depo etmemiz gereken kalsiyum, demir, magnezyum ve daha fazlasını sağlayabilirler.

Otoriteler tarafından da sürekli dile getirilen, “mevsiminde beslenmek” bize, sağlıklı kalabilmek ve yaşam kalitemizi üst seviyelere çıkarmak için en büyük yardımcıdır. Kış mevsiminde tüketebileceğiniz bu yardımcıları ve onlarca faydalarından bir kısmını sizler için derledik.

kış sebzeleri ve kış meyveleri
KIŞ SEBZELERİ VE KIŞ MEYVELERİ

BROKOLİ

Lif oranı yüksek, vitamin deposu brokoli kansere karşı koruyucu özellik gösterir. İçerdiği kalsiyum ile kemikleri güçlendirir.

MAYDANOZ

C vitamini ve demir yönünden zengin maydanoz, böbrekleri temizlemede büyük rol oynar. Kan şekerini dengeler.

KEREVİZ

Damarların gevşemesini sağlar ve stres hormonunu azaltır. Sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahiptir.

LAHANA

Toksinlerin arındırılması konusunda en iyi yardımcılardan biri olan beyaz lahananın kalorisi düşüktür ve içerdiği antioksidanlar bağırsak kanserine karşı koruyucu görev üstlenirler.

KARNABAHAR

Kemik oluşumunu destekleyen karnabahar idrar yolları enfeksiyonlarının geçirilmesinde etkilidir.

PIRASA

Böbrek yaşlarının oluşumunu önleyicidir. Sindirimi kolaylaştırır. İltihap sökücü etkisi vardır.

ISPANAK

Demir yönünden zengin ıspanak besin değeri yüksek bir sebzedir. Karaciğer ve pankreasın salgılarını uyarır.

HAVUÇ

Rengini veren Beta Karoten’in A vitaminine dönüşmesi nedeniyle iyi bir A vitamini kaynağı olan havuç yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.

KIRMIZI TURP

Solunum yollarına iyi gelir. Soğuk algınlığında vücudu destekler. Saç ve cilde parlaklık verir.

KIRMIZI PANCAR

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan pancar tansiyonu düzenler, sinirleri yatıştırı. Hazmı kolaylaştırır.

PAZI

Kansızlığa iyi gelir ve içerdiği posa bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesini sağlar.

BAL KABAĞI

İltihabın iyileşmesine yardımcı olan bal kabağı içerdiği lif sayesinde kabızlığı önler. Mikroplardan korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

GREYFURT

Güçlü bir antioksidan olan greyfurt hücre yenilenmesinde ve büyümesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

ELMA

Bağırsak sisteminin korunmasında yardımcıdır. Kan şekerini kontrol altında tutar. Kas ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur.

PORTAKAL

C vitamini deposudur. Kolesterol düşürücü etkisi vardır.

MANDALİNA

Hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Damar sertliğine iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

NAR

C vitamini ve demir yönünden zengin olan nar çok güçlü bir antioksidandır.

AYVA

Mideyi koruyucu etkisi bulunan ayva cilt için faydalıdır.

5 YORUMLAR

  1. İçlerinde pek sevilmeyen pazı var. Aslında pazı içlerinde en sevilmeyen ama en çok yararı olan sebze diyebiliriz. Özellikle kışın bol bol tüketilmesini öneriyor doktorlar…

  2. en iyisi brokoli bence. severek tüketiyoruz 🙂 kerevizi asla yemedim, çok kötü tadı var bence. kışın portakal gibisi yok yine de 🙂

  3. Brokoliden ziyade bence en önemlisi ve en vitaminlisi greyfurt gibi duruyor. Greyfurt pazarda pek bulunmaz ama mutlaka tüketin derim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.