Kış Aylarında Değil Yazın Diyet Yapın!

yaz diyeti
yaz diyeti

İnsanların genellikle yaptıkları hatalardan biri kışın kilo vermek için diyete girmek ve yazın diyeti bırakmaktır. Oysa yazın kilo verebilmek kış aylarına göre çok daha kolaydır. Çünkü güneş sayesinde kendimizi iyi hissettiren hormonlardan serotonin ve endorfin daha fazla salgılanır. Kış aylarında bazen depresif olmamızın nedenlerinden birisi de hayatımızda güneşin varlığının daha az hissetmemizdir. Ayrıca soğuk havalarda daha fazla ısınmaya ihtiyaç duyduğumuzdan vücudun yağlanma moduna geçmesi çok normaldir. Bundan dolayı genellikle canımız yüksek karbonhidratlı ve yağlı gıdalar çeker. Oysa yazın işimiz çok daha kolaydır. Eğer fazla kilolarınız varsa ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız rejime girmek için yazdan faydalanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Vücudunuz Susuz Kalmasın

Diyet deyince insanların aklına hemen kilo vermek geliyor, oysa diyet kelimesinin gerçek anlamı şudur; Sağlığı korumak veya düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme düzeni. Yaz aylarında eğer sağlığınızı korumak istiyorsanız beslenmeniz de dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de likit tüketimidir. Vücudun susuz kalmasının birçok etkisi vardır, hatta aşırı dehidre durumunda ölüme kadar götürebilir. Bir de bazen vücut susuzluğu açlıkla karıştırıp, daha çok yemenize neden olabilir. Oysa belki de yemek yerine yapmanız gereken tek şey iki bardak su içmekti ve siz bunu fark etmediniz. Yaz alaylarında dolapta, sürahide suyun içine bir iki dilim limon ve elma dilimleri atın. Ve hatta nane ve fesleğen bulundurun. Hem gelen misafirlerinize hem de kendinize ferahlatıcı, her an hazırda bulunan bir içecek sağlamış olursunuz. Sevdiğiniz başka meyvelerden ya da baharatlardan da koyabilirsiniz. Tamamıyla sizin damak zevkinize kalmış.

Karpuz Yerken Dikkat Edin

Sıcak yaz aylarında hafif olan zeytinyağlı sebzeleri ve yaz meyvelerini tüketebilirsiniz. Yalnız yapılan hatalardan birisi de “Nasıl olsa meyve bir şey yapmaz, istediğim kadar yiyebilirim” diyerek çok fazla meyve tüketip, sisteme şeker ve yağ yüklemesi yapmak. Vücuttaki fazla şeker direkt yağa dönüştüğünden meyve tüketiminde dikkatli olmanızı öneririm. Örneğin, yazın en çok sevilen meyvelerden birisi de karpuzdur. 38×19 cm’lik normal boyutlardaki bir karpuzun tamamında 280 gram şeker ve 1355 kalori vardır. Günlük ihtiyacımız olan şeker miktarı ise sadece 25 gramdır. Diyebilirsiniz ki, oturup bir karpuzun hepsini yiyoruz. Ama 3-4 büyük dilim karpuz, yanında şeftali, kiraz yediniz mi neredeyse 5 günlük şeker ihtiyacınızı bir oturuşta almış olabilirsiniz. Meyve yiyelim ama abartmayalım. Bir veya iki dilim karpuzla yetinmesini bilelim.

Açık Büfeler Ne Kadar Hijyenik?

Gelelim tatillerdeki açık büfe tuzaklarına…İlk olarak açık büfelerde dikkat edeceğimiz en önemli konu, açık büfelerin dışarıda sıcak bir alanda mı sergilendiği yoksa kapalı klimalı bir ortamda mı bulunduğu. Eğer dışarıda sadece altlarına buz konulmuş bir şekilde sergileniyorsa bu yiyeceklerin hepsinden yüksek derecede mikrop ve bakteri barındırma potansiyeli vardır. Bundan dolayı salata, meyve, peynir, yoğurt gibi soğuk olması gereken ama sıcak ortamda bulunan gıdalardan kesinlike uzak durun. Hatta yetkililere bu konuyla ilgili şikayette bulunun. Taze pişmekte olan yiyecekleri tercih edin. Biliyorum, biraz sırada beklemeniz gerekebilir bunun için ama sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için bu çok önemli ve de gerekli.

Eğer hijyenin, soğuk odalarda yiyecekler gerektiği gibi servis ediliyorsa o zaman istediklerinizden gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus tabağınızı ağzına kadar doldurmak yerine biraz alıp tabağınızdakileri bitirmek. Hala açlık hissediyorsanız biraz daha alabilirsiniz. İnsan aç olarak açık büfelere gittiğinde gözü dönüyor ve normalde yiyeceğinden çok daha fazlasını tabağına dolduruyor. Böylelikle hem daha çok yemek yiyorsunuz, hem de yiyemedikleriniz ziyan oluyor.

Yemeklerden sonra tatlı büfesine yaklaşmamayı tavsiye ederim. Bir kere “şöyle bir bakayım, bir şey almayacağım” diye gittiniz mi, bir bakmışsınız, her tatlıdan birer çeşit alıp tabağınızı doldurmuşsunuz. Boş yere atalarımız “gözden uzak, gönülden ırak” dememişler. Tatillerinizin YEMEK tatili değil, ruhen ve fiziken dinlenme tatili olması dileklerimizle, iyi tatiller.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.