Kirazın Sağlığa 4 Mükemmel Faydası

kirazın sağlığa faydaları

Kiraz, yaz mevsiminin keyifle yenilen lezzetli meyvelerinin başında gelir. Bu lezzetli meyve verdiği keyfin yanı sıra, sağlığa faydaları ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Kirazın lif bakımından çok zengin, kalorisinin ise düşük olması onu en sağlıklı meyvelerden biri yapıyor. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kan basıncını düşürme, gut hastalığını tedavi etme ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltma potansiyeline sahiptir. Şimdi kirazın sağlığa faydaları konusunu daha detaylı ela alalım.

kirazın sağlık faydaları

Kirazın Sağlığa Faydaları

1. Vücuttaki İltihaplanmayı Azaltır

Kalp hastalığı, obezite, tip 2 diyabet, Alzheimer, artrit ve daha fazlası gibi kronik hastalıkların ortak paydası vücutta iltihaplanma oluşmasıdır.

2018’de yapılan bir çalışma, kiraz tüketiminin iltihaplanmanın azalmasına yol açtığını göstermiştir.

2. Tip 2 Diyabet ve Kalp-Damar Hastalığı Riskini Azaltır

Araştırmalar kirazın tip 2 diyabet ve kalp hastalığı olan veya risk altındaki kişiler için fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

Kiraz tüketmek arterlerin rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerlerinin ve kolesterolün düşmesine neden olabilir.

Ayrıca arter duvarları boyunca toplanabilen arteriyel plaklar olarak bilinen LDL kolesterol birikintilerinin azaltılmasında rol oynayabilir.

Kiraz, düşük glisemik endekse sahip olduğu için diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Uyku Kalitesini Yükseltir

Kiraz, melatonin içeriği sayesinde uyku kalitesini artırabilir.

Araştırmalar, kirazın özellikle uykusuzluk gibi uyku bozukluklarından muzdarip insanlarda, hem uyku kalitesini hem de miktarını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca kirazın kaygı, stres ve ruh halinin düzenlenmesine yardımcı olmak için kullanımını destekleyen araştırmalar, dolaylı olarak daha iyi bir uykuya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Araştırmalar, kirazların kortizol seviyelerini düşürebileceğini ve bu durumun gevşemede ve daha iyi uykuda rol oynayabileceğini göstermiştir.

4. Gut Tedavisi ve Önlenmesinde Faydalı Olabilir

Kiraz suyunun gut ataklarını tedavi etmek veya önlemek için potansiyel faydalarını gösteren bir araştırma vardır.

Küçük bir çalışma, iki günlük bir süre içinde kiraz suyu içmenin veya kiraz yemenin gut atakları riskindeki bir azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Başka bir çalışma, dört ay boyunca her gün kiraz suyu içmenin, akut gut alevlenmeleri olasılığını azalttığını göstermiştir.

Kirazın sağlığa faydaları arasında şunlar da yer almaktadır:

  • Oksidatif stresi azaltma
  • Yoğun egzersiz sonrası ağrı ve kas hasarını azaltma; kas iyileşmesini arttırma
  • Kireçlenme riskini azaltma
  • Hafızayı ve bilişsel işlevi güçlendirme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.