Kilo Vermek İçin Uymanız Gereken 6 Altın Kural

Fazla kilolardan kurtulmak
Fazla kilolardan kurtulmak

Fazla kilolardan kurtulmak birçok kişinin istediği ama bir türlü başaramadığı bir hayal gibidir. Ancak şunu bilmelisiniz ki kilo vermek sandığınız kadar zor değildir! Tabi bu çok kolay olduğu anlamına da gelmiyor. Zira fit ve seksi bir vücuda kavuşmak için kilo vermek istiyorsanız, uymanız gereken bir takım kurallar var. İlk olarak yaygın bir yanlış anlayışı açıklığa kavuşturalım. Çoğu kişi kilo vermek denildiğinde sadece vücuttaki yağlardan verildiğini düşünür. Ancak vücut ağırlığınız, yani kilonuz; kaslar, kemikler, organlar, su ve yağlardan meydana gelmektedir. Sağlıklı kilo vermek ise yalnızca yağ yakmak anlamına gelmektedir.

Günlerce egzersiz yaptığınız halde kilo vermek yerine kilo aldığınızı görürseniz şaşırmayın, çünkü bu vücudunuzdaki yağları kasa çevirdiğiniz anlamına geliyor. Ama sizin istediğiniz kas yapmak değil, gerçekten kilo vermek. Bunun için ise aşağıda sıraladığımız kurallara göz atmanız ve yapabiliyorsanız uygulamanız gerekiyor.

Kilo vermek için uyulması gereken kurallar

Kilo Vermek İçin Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar

Kilo Verme Mutfakta Başlar

Muhtemelen daha önce “fit ve seksi bir vücuda kavuşmanın yolu %80 diyet, %20 egzersizdir” cümlesini duymuşsunuzdur. Her ne kadar tartışmaya açık bir cümle olsa da, kilo vermek için sağlıklı beslenmenin önemini vurgulamaktadır. Eğer vücudunuzdaki yağları kasa çevirmek istiyorsanız, diyetinizi fazla değiştirmeden düzenli egzersiz yapmanız yeterli olacaktır. Ancak vücudunuzdaki fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız, hem egzersiz yapmanız hemde ne yediğinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Her yemekte protein tüketin

Protein vücut için gerekli bir yapı taşıdır ve aynı zamanda tok hissetmenizi sağlayarak, fazladan abur cubur yemenize engel olur.

Bol sebze tüketin

Özellikle, turpgillerden ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketin.

Sağlıklı yağları tercih edin

Sağlıklı yağlar size kilo aldırmaz ve sağlığınız için kritik öneme sahiptirler. Her yemekte sağlıklı yağlardan yeterince tüketmeye çalışın.

Kompleks karbonhidratları (birleşik şekerler) daha az tüketin

Kompleks karbonhidratlar, enerji ihtiyacınızı karşılamak için tüketmeniz gereken besin maddeleridir. Ancak kilo vermek söz konusu olduğunda yağsız protein, sağlıklı yağlar ve nişasta içermeyen sebzeler tüketirken, karbonhidrat tüketimini sınırlı tutmanız gerekmektedir.

İşlenmiş şeker içeren hazır gıdaları az tüketin ya da hiç tüketmeyin

Fazla kilolarınızın sorumlusu büyük oranda şekerdir! Kilo vermek için uygulayabileceğiniz en iyi strateji, beslenme alışkanlığınızdaki işlenmiş şeker içeren hazır gıdaların yerine aşırıya kaçmadan doğal şeker içeren meyve tüketmenizdir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.