Kilo Verme ile İlgili Yanlış Bilinen 5 Gerçek

kilo verme hakkında yanlış bilinenler

Kilo verme zorlu bir iştir ve sürekli bir çaba ve sabır gerektirir. Kilo vermenin en iyi yolu yediklerinizde ve yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yapmak ve hedefinize ulaşmaya odaklanmaktır. Kilo vermek için ilk ve en önemli araç düzenli fiziksel egzersiz ve dengeli beslenmedir. Tüm bunları bilmenize rağmen kilo vermeye çalışıyor ama zorlanıyor musunuz? Kilo verme konusunda o kadar çok şey yazılıp çizildi ki, hangisinin gerçek hangisinin şehir efsanesi olduğunu ayırt etmek imkansız hale geldi. Sizin de kilo verme konusunda doğru olduğunu düşündüğünüz, ancak yanlış bildiğiniz bazı gerçekler olabilir. İşte kilo verme ile ilgili yanlış bilinen gerçekler!

Kilo Verme Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Kilo verme hakkında yanlış bilinen gerçekler

1. Karbonhidratlardan uzak durun

Gerçek: Diyetinize dahil ettiğiniz karbonhidratlar konusunda dikkat olmanız gerekiyor. Patates cipsi, şekerleme, hamburger, pizza ve diğer şekerli yiyecekler gibi sağlıksız karbonhidratlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Ancak, sebzeler (fasulye ve bezelye dahil), meyveler ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı karbonhidratlar açısından zengin besinler sağlıklı beslenmenin temelidir. Bu nedenle, sağlıklı karbonhidratları diyetinize dahil etmek kilo vermenizin önünde asla engel teşkil etmeyecektir.

2. Aç kalmak kilo vermenize yardımcı olur

Gerçek: Kilo vermenin ilk ve temel kuralı, asla öğün atlamamaktır. Öğün atlamanız, metabolizmanızı yavaşlatarak vücudunuzun enerjiyi daha verimli kullanmaya çalışmasına neden olur. Aynı zamanda, günün ilerleyen saatlerinde aşırı yemeyi (genellikle sağlıksız yiyecekler) tetikler.

3. Yağlardan uzak durun

Gerçek: Karbonhidrat için geçerli olan, yağlar için de geçerlidir. Tüm yağlar zararlı değildir. Yağlar insan vücudunun hayati bir parçasıdır ve diyetinizden çıkarılmamalıdır. Yağlardan uzak durmak kilo vermenizi sağlamaz. Kuru yemişler, çekirdekler, yoğurt, zeytinyağı, avokado, peynir ve tam yağlı süt gibi sağlıklı yağlar içeren besinler diyetinize dahil edilebilir.

4. En sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmelisiniz

Gerçek: Eğer kilo vermeye çalışırken en sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek zorunda kaldığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. En sevdiğiniz yüksek kalorili yiyeceklerin küçük miktarları kilo verme planınızın bir parçası olabilir. Aldığınız toplam kaloriyi takip etmeniz önemlidir. Ayrıca, en sevdiğiniz yiyecekleri dengeli bir şekilde tüketmelisiniz. Ayda bir kendinizi bu yiyeceklerle ödüllendirebilirsiniz.

5. Glutensiz beslenmeyi tercih edin

Gerçek: Gluten buğday, arpa ve çavdar tanelerinde bulunan bir protein türüdür. Glutensiz bir diyet planı genellikle çölyak hastalığı olan veya glutene duyarlı kişilerde tedavi kapsamında tavsiye edilir. Bu sağlık sorunlarınız yoksa ve glutenden kaçınıyorsanız, ihtiyacınız olan yeterli vitamin, lif ve mineralleri alamayabilirsiniz. Glutensiz bir diyet, kilo verme diyeti değildir ve bu ekstra kilolarınızı vermeye yardımcı olmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.