Keten Tohumu Yağının Sağlığa 6 Süper Faydası

keten tohumu yağının faydaları

Keten tohumu, yüksek miktarda protein ve lif içermesi, iştahı azaltma ve kilo kontrolüne yardımcı olması da dahil birçok sağlık faydası ile bilinir. Dünyanın en sağlıklı gıdaları göz önüne alındığında, keten tohumu yağının sağlığa faydaları da oldukça dikkat çekicidir. Keten tohumu yağı ya da keten yağı olarak bilinen bu yağ, doğal yağını salması için öğütülmüş ve preslenmiş keten tohumundan elde edilir. Genel sağlığı artıran keten tohumu yağı, yemekle yapımından cilt bakımına kadar çok çeşitli kullanımlara sahiptir. Bu makalede, keten tohumu yağının en önemli faydalarından bazılarını ve kullanımı ile ilgili birkaç basit yola yer verdik.

keten tohumu yağının sağlığa faydaları

Keten Tohumu Yağının Sağlığa Faydaları

1. Omega-3 Yağ Asitleri Açısından Zengindir

Keten tohumu gibi, keten tohumu yağı da kalp sağlığı için çok önemli olan omega-3 yağ asitleri ile doludur. Bir yemek kaşığı (15 ml) keten tohumu yağında 7,196 mg omega-3 yağ asidi bulunur.

Keten tohumu yağı, yalnızca küçük miktarlarda EPA ve DHA gibi, omega-3’ün aktif formlarına dönüştürülen bir omega-3 yağ asidi biçimi olan alfa-linolenik asit (ALA) içerir.

Omega-3 yağ asitleri sağlık için çok önemlidir ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltma, kalp sağlığını artırma ve beynin yaşlanmaya karşı korunması gibi faydalarla ilişkilendirilmiştir.

Çoğu uzman erkeklerin günlük en az 1.600 mg, kadınların ise 1.100 mg ALA omega-3 yağ asidi almasını önermektedir. Dolayısıyla tek bir yemek kaşığı keten tohumu yağı, günlük ALA ihtiyacınızı karşılayabilir ve hatta aşabilir.

Balık yağı kullanmıyorsanız ya da haftada bir iki kez yağlı balık tüketmiyorsanız, ihtiyacınız olan omega-3 yağ asitlerini almak için diyetinize keten tohumu yağı ekleyebilirsiniz.

2. Kanser Hücrelerinin Yayılmasını ve Büyümesini Önleyebilir

Mevcut araştırmalar tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlı olsa da, keten tohumu yağının kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Farelere 40 gün boyunca 0.3 ml keten tohumu yağı verilen bir çalışmada, kanserin hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini önlediği tespit edildi.

Fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada, keten tohumu yağının kolon kanseri oluşumunu bloke ettiği tespit edildi.

Bu bulgular umut verici olsa da, keten tohumu yağının insanlar üzerinde nasıl etkiler göstereceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Çeşitli araştırmalarda, keten tohumu yağının kalp sağlığına fayda sağlayabileceği tespit edilmiştir.

59 kişinin katıldığı bir çalışmada, her gün bir yemek kaşığı (15 ml) keten tohumu yağı tüketmenin tansiyonu düşürdüğü tespit edilmiştir. Yüksek tansiyon kalbe fazla uyguladığı için daha fazla çalışmaya zorlar ve kalp sağlığına zarar verebilir.

Keten tohumu yağı damarların esnekliğini de artırabilir. Damarların esnekliğinin azalması, hem yüksek tansiyon hem de yaşlanma ile ilişkilendirilmiştir.

4. Kabızlık ve İshal Tedavisine Yardımcı Olabilir

Keten tohumu yağı hem kabızlık hem de ishalin tedavisinde etkili olabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, keten tohumu yağının ishali önleyici bir madde olarak davrandığı tespit edilmiştir.

Başka bir çalışmada, diyaliz nedeniyle kabız olan 50 hastaya keten tohumu yağı, zeytinyağı ve mineral yağ verildi. Dört hafta sonra, keten tohumu yağının bağırsak hareketlerinin sıklığını arttırdığı ve dışkı kıvamını iyileştirdiği görüldü.

Bununla birlikte, keten tohumu yağının kabızlık ve ishal üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar, şu anda belirli koşullara sahip insanlar ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

Genel etkinliğini değerlendirmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

5. Cilt Sağlığını Artırabilir

Keten tohumu yağı cilt sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

13 kadına 12 hafta boyunca keten tohumu yağı takviyesi verilen küçük bir çalışmada, cilt pürüzsüzlüğü ve neminde iyileşmelerin yanı sıra, tahrişe ve pürüzsüzlüğe karşı cilt hassasiyetinin azaldığı görülmüştür.

Keten tohumu yağının ciltteki pürüzleri ve tahrişi azalttığı ile ilgili pek çok rapor olsa da, cilde uygulanmasının etkileriyle ilgili hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

6. Vücuttaki İltihaplanmayı Azaltabilir

Bazı araştırmalar, keten tohumu yağının içerdiği omega-3 sayesinde vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Obez kişilerde iltihaplanmayı ölçmek için kullanılan bir belirteç olan C-reaktif protein seviyelerini önemli ölçüde azaltmıştır.

Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, keten tohumu yağının güçlü iltihap giderici özelliklere sahip olduğunu da göstermiştir.

Bazı çalışmalar, keten tohumu yağının iltihap giderici etkilerinin, zeytinyağı ile aynı olduğunu göstermektedir.

İlgili Yazılar:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.