Kefirin Sağlığa Az Bilinen 12 Mucizevi Faydası

kefirin sağlığa faydaları

Kafkasya bölgesinde ayran gibi milli bir içecek olan kefir günümüzde de keyfine düşkün olan ve yemek lezzetini pekiştirmek isteyenler tarafından içilen özel bir içecektir. Ticari amaç için de üretilen, alkol fermantasyonu, süt asidi içerikli koyu bir kıvamı olan kefir ekşimsi bir tada sahiptir. Kırık beyaz rengi olan kefirin bilmediğimiz mucizevi faydaları vardır. İçeriğinde yüzde 88 su, yüzde 0,8 etil alkol, yüzde 2.7 laktoz, yüzde 0,6 süt asidi, yüzde 2.5 kazein, yüzde 0.8 mineral ve yüzde 0.3 albumin bulunan kefirin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

kefirin faydaları

Kefirin Sağlığa Faydaları

1. Sindirimi Kolaylaştırır

Kefirin vücudumuz için en önemli özelliği, sindirim sistemine yardımcı olmasıdır. Mide içinde gerçekleşen kimyasal sindirimi kolaylaştıran ve hızlandıran kefir mide ağrısı çekenler için ilaç niteliğinde olan kefir sağlığımız açısından çok önemlidir.

2. Toksinlerin Vücuttan Atılmasını Sağlar

Kefirin önemli özelliklerinden biri de antioksidan özelliğine sahip olmasıdır. Vücudunuzda bulunan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan kefir, bağışıklık sisteminizi de korur.

3. Vücuttaki Tuz Oranını Dengeler

Kefirin faydalarından biri de insan vücuttaki tuz oranının korunmasına yardımcı olması ve fazla tuzun vücuttan dışarı atılmasını sağlamasıdır.

4. Sinüzite İyi Gelir

Kefirin önemli faydalarından biri de sinüzit hastalarına iyi gelmesidir. Kefir, vücudun su ihtiyacının sağlıklı bir şekilde karşılanmasını sağlayarak vücudun su dengesini sağlar.

5. Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir

Kefir içeriğinde yer alan kazein sayesinde kemik gelişimini güçlendirirken, aynı zamanda dişlerin gelişimine de katkı sağlar. Bebeklerde ve gelişim çağındaki çocuklarda diş gelişimi açısından çok önemli olan kefir, her yaştaki birey tarafından tüketilmesi gereken bir içecektir.

6. Vücuttaki Yağ Oranının Dengelenmesine Yardımcı Olur

Kefirin içinde minimum oranda yağ bulunduğu için vücudun yağ oranının dengelenmesine de yardımcı olur. Kolesterol için dengeleyici özelliğe sahip olan kefir, doktorların kolesterol hastalarına tüketmelerini tavsiye ettiği bir içecektir.

7. Karaciğer Sağlığını Korur

Karaciğerde salgılanan hormonların sağlıklı bir şekilde salgılanmasına payı olan kefir, içeriğinde yer alan mineraller ile karaciğerin beslenmesine de fayda sağlar. Bu nedenle, enzim ve hormon salgılama merkezi olan karaciğer için kefir son derece önemli bir içecektir.

8. Kabızlık ve İshali Önler

Sindirim sistemine faydası olan kefir, sindirimin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlarken aynı zamanda kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıkların oluşmasının da önüne geçer.

9. Hamilelik Döneminde Fazla Kilo Alınmasını Önler

Hamilelik döneminde anne adaylarının içmesi gereken kefir, hem obezite ve fazla kilo alınmasını önler hem de anne adaylarının su dengesini sağlamasına fayda sağlar.

10. Alerjik Hastalıklara İyi Gelir

Alerjik reaksiyonlar görüldüğünde içilen kefir sayesinde ürtiker ve ciltte görülen kabarıklıkların azaldığı gözlenebilir.

11. Böbrek Sağlığını Korur

İçeriğinde yer alan B 11, B 12, K vitaminleri sayesinde, böbrek sağlığını korur ve karaciğerde hormon salgılanmasının düzenlenmesini sağlar. Böbreklerde emilimin sağlıklı bir şekilde yapılması için günde bir bardak kefir tüketilmesi gereklidir.

12. Kemik Gelişimine Katkı Sağlar

Süt asidi içeriği sayesinde, kalsiyum ve magnezyum minerallerini yüksek derece de içerir. Bu özelliği ile gelişme çağındaki çocukların sağlıklı kemik gelişimine katkı sunar.

Kefiri yemeklerin yanında içecek olarak kullanıyorsanız, günde her öğün için bir bardak tüketmelisiniz. Eğer kefiri koruyucu amaçla kullanıyorsanız, günde bir bardak tüketmelisiniz. Kefir bir içecek olduğu için ilaç yerine kullanılmamalıdır. Yemeklerin yanında içilen kefir sindirimin daha kolay olmasını sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.