Kedi Otunun Sağlığa 12 Mucizevi Faydası

kedi otunun faydaları

Yaz aylarında pembe ve beyaz çiçekler açarak hoş kokular yayan çok yıllık bir bitki olan kedi otu aynı zamanda uçucu yağlar da içermektedir. Merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi bulunan kedi otunun ayrıca uykusuzluk, ankisiyete, kas ağrıları gibi farklı alanlarda da mucizevi faydaları vardır. Anti bakteriyel özelliği de bulunan kedi otu; anti düretik, anti konvülsan, anti spazmodik, anti enflamatur özellikleri içeriğinde barındırır. Kedi otunun sağlığımız açısından faydalarını şu şekilde sıralayalım:

kedi otunun sağlığa faydaları

Kedi Otunun Sağlığa Faydaları

1. Uykuya Dalmayı Kolaylaştırır

Uyku bozukluğu çekenler için çok şifalı bir bitki olan kedi otu kaynatılarak içildiğinde uyku verir. Düzenli olarak içilen kedi otu çayı uykusuzluğu ortadan kaldırırken, aynı zamanda sakinleştirici bir etki de oluşturur.

2. Anksiyeteyi Hafifletir

Papatya çayı gibi sakinleştirici etkisi bulunan kedi otu bu özelliği ile anksiyete hastalığının da tedavi edilmesinde çok faydalıdır. Düzenli olarak kedi otu çayı içildiğinde uykusuzluk ile birlikte anksiyete hastalığı da tedavi edilir.

3. Stresi Azaltır

Stresi azaltma etkisi olan kedi otu, aşırı stres yüklenmesi olması durumunda ve stresin yol açtığı sinir sistemi rahatsızlıklarında tedavi özelliğine sahiptir.

4. Tansiyonu Düzenler

Düzenli olarak tüketildiğinde içeriğinde yer alan mineraller ile kan basıncının düzenlenmesini sağlayan kedi otu, ayrıca damar içerisinde oluşacak basınç dalgalanmasının da önüne geçer.

5. Obsesif Komlulsif Bozukluk Tedavisine Yardımcı Olur

Obsesif kompulsif bozukluğun tedavi edilmesinde rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği bulunan kedi otu kullanılmaktadır. Stresi azaltan sinir sitemi üzerinde sakinleştirici etkisi bulunan kedi otu demlenerek içilmelidir.

6. Adet Ağrılarını Hafifletir

Adet ağrılarının azaltılmasında ve adetlerin düzeninin sağlanmasında etkili olan kedi otu, düzenli bir şekilde tüketildiğinde adet süreleri düzenleneceği gibi adet krampları ve adet ağrıları da hafifleyecektir.

7. Sinir Sistemi Hastalıklarını Hafifletir

Sara nöbetlerin oluşmasının önüne geçen ve anti konvülzan özellikleri ile sinir sistemi üzerinde sedatif etki sağlayan kedi otu, sinir sistemi hastalıklarının tedavi edildiği hastanelerde ilaç niyetine hastalara çay olarak içirilmektedir.

8. Cilt Sağlığını Korur

Cilt sağlığını korumada etkili olan kedi otu, toz halinde salataların içinde tüketildiğinde cilt hastalıklarının iyileşmesinde, cilt gözeneklerinin beslenmesinde ve cildin rengini bulmasında çok faydalıdır. Sahip olduğu vitaminler ve mineraller ile cilt sağlığınızı koruyan kedi otu mucizevi bir bitkidir.

9. Kalp Çarpıntısını Hafifletir

Kalp çarpıntısı oluşmasının önüne geçen kedi otu, kan damarlarında oluşan basınç değişimini engellemenin yanında kan içinde oluşacak pıhtıların oluşmasının engellenmesinde de çok faydalıdır.

10. Afrodizyak Etkisi

Cinsel sağlık açısından çok etkili olan kedi otu hoş kokusu sayesinde afrodizyak ürünlerin içeriğinde yer almaktadır. Hoş kokusu ile uyarıcı etkisi bulunan kedi otu aynı zamanda cinsel dürtülerin oluşmasını da sağlayan bir çeşit uyarıcıdır.

11. Böbrek Sağlığını Korur

Sağlığımız açısından çok önemli olan kedi otu, çay olarak demlenip tüketildiğinde böbrek sağlığı üzerinde de etkilidir. Böbreklerde oluşan süzülme ve emilim işlemlerinde etkili olan kedi otu, sağlıklı böbreklere sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.

12. Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığı açısından da faydası olan kedi otu göz damarlarının tıkanmasını önleyen, göz kaslarının beslenmesini sağlayarak güçlenmesini sağlayan bir bitkidir. Göz damarlarının tıkanması görme kaybına neden olurken göz kaslarının güçsüz kalması ise göz kapağı kaymasına neden olur. Bu nedenle oldukça faydalı olan kedi otu çay halinde, toz halinde veya taze olarak mutlaka tüketilmelidir.

Uyarı: Yukarıda belirtilen hususlar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza ve bitkisel sağlık uzmanına danışmanız çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.