Kaşar Peyniri Nasıl Saklanır? Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Kaşar peyniri nasıl saklanır sorusu birkaç kez kaşar peyniri küflenmesi ile karşılaşan herkes tarafından merak edilir. Kaşar peynirinin küflenmemesi için ne yapmanız gerektiğini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

kaşar peyniri nasıl saklanır

Ambalajı açılmış kaşar peyniri buzdolabında uzun sure saklanabilecek bir gıda değildir. Kısa sürede tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde kaşar peyniri küflenebilir ve artık çöpe atmaktan başka çareniz kalmaz. Ancak makalemizde değindiğimiz yöntemle çok fazla kaşar peynirini bile uzun süre saklayabilirsiniz. Kaşar peynirini bozulmadan saklamanın en ideal yolunu yazımızda bulabilirsiniz.

Kaşar peyniri nasıl saklanır

Derin Dondurucunun Gücünü Kullanın

Derin dondurucular gıdaları dondurarak içlerinde herhangi bir organizmanın oluşmasına ve yaşamasına engel olur. Bu sayede neredeyse her türlü taze ya da pişmiş gıdayı derin dondurucuda çok uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz. Kaşar peyniri de derin dondurucuda saklamak koşulu ile uzun süre bozulmadan kalabilir.

Aldığınız kaşar peynirini kullanacağınız miktarlarda kesin ve ayrı ayrı buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetleri buzdolabının buzluğuna yerleştirin. Bu yöntemle kaşar peynirini bozulmadan aylarca saklayabilirsiniz. Daha sonra kullanacağınız miktarda çıkartıp buzunun çözülmesini bekledikten sonar tüketin. Buzu çözüldükten sonra tekrar buzluğa atmayın. Çünkü buzu çözüldüğü anda kaşar peyniri oksijen ile temas etmiştir ve bu da canlı organizmaların üremeye başlaması anlamına gelmektedir. Bu yüzden kullanacağınız miktarlarda kaşar peynirini ayrı poşetlerle ya da saklama kaplarında buzlukta saklamalısınız.

Kaşar Peyniri Hakkında Bilgi

Taze kaşar peyniri Türkiye ve Yunanistan’da yaygın olarak kullanılan popüler bir peynir türüdür. Dünyanın diğer ülkelerinde pek fazla bilinmez ve kullanılmaz. Taze kaşar peyniri genellikle inek sütünden yapılan pürüzsüz, sert ve açık sarı bir peynirdir. Dilimlemek, eritmek, rendelemek veya yemek için çok iyi bir peynirdir. En çok beyaz peynirle birlikte kahvaltılara eşlik eder. Aynı zamanda pizzalarda, sandviçlerde, tostlarda ve salatalarda kullanılır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.