Karabiber Yağının Sağlığa 9 Faydası (Sigarayı Bırakma ve Daha Fazlası)

karabiber yağının faydaları

Karabiber birçok yemek kültüründe yaygın olarak kullanılan bir baharat olmasının yanında, sağlığa olan faydaları ile de bilinmektedir. Karabiber yağının özellikle sigarayı bırakmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bütün esansiyel yağlarda olduğu gibi, karabiber esansiyel yağı da buhardan damıtma yoluyla elde edilir. Bu şekilde, içerdiği tüm fitokimyasallar konsantre olarak alınmış olur. Karabiber yağı faydaları arasında nelerin olduğuna göz atalım.

Karabiber Yağının Faydaları

Karabiber antioksidan, antiseptik ve sindirim yardımcısıdır. Karabiber baharat olarak yemeklerde, esansiyel yağ olarak ise teneffüs yoluyla veya haricen kullanılır.

karabiber yağı faydaları

1. Detoks

Karabiberde antioksidan olarak işlev yapan Piperin adlı bir fitokimsayal bulunur. Piperin hücreleri DNA hasarından korur ve hastalığa neden olan her türlü organizma ve kanser hücrelerinin oluşumunu önlediği bilinen detoksifiye edici enzimleri uyarır. Ayrıca, piperin vücudun dahili sıcaklığını yükselterek terlemeye, dolayısıyla detoks mekanizmasını hızlandırmaya yardımcı olur.

2. Kansere Karşı Korur

Karabiber yağı, kanserin başlamasını önlemeye yardımcı olurken, kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.

3. Antiviral Özelliklere Sahiptir

Virüsler vücuda girdiğinde tedavi etmesi zor ve uzun bir süreçtir. Grip virüsü insanlarda en yaygın görülen virüs türüdür. Grip virüsünü öldüren birçok ilaç olsa da, birçok insan hiçbir yan etkisi olmaması ve neredeyse ilaçlarla aynı etkiyi göstermesi nedeniyle grip tedavisi için karabiber kullanmayı tercih ediyor.

Yapılan bir çalışmada, karabiberin gribe karşı %50-60 antiviral aktivite sergilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, karabiberde bulunan piperin, bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir antioksidandır.

4. İştah Arttırıcıdır

Bazı hastalıklar ve onların tedavileri sırasında iştahımızı kaybedebiliriz. Kilo vermek isteyenler için bu iyi bir şey gibi görünebilir. Ancak, doğru beslenme olmaksızın kilo vermek mevcut hastalığın daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Karabiber yağının koku alma duyusunu uyarmasının, iştahı arttırdığı tespit edilmiştir.

5. Safra Kesesini Uyarır

Karabiberde bulunan piperin, safra akışını arttırır. Bu da aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Gıdaların düzgün sindirilmesini sağlar
 • Besin emilimini teşvik eder
 • Bağırsaklardaki bakterileri dengeler
 • Hastalığa neden olan organizmaları yok eder
 • Vücudun detoksifiye edilmesini sağlar

6. Sigara İsteğini Bastırır

Sigarayı bırakmak için en önemli engel, yoksunluk belirtileridir. Bir araştırmaya göre, karabiber yağı buharının solunması sigara isteğini önemli ölçüde azaltabiliyor.

Karabiber yağını, sigarayı bırakma planınızın doğal bir parçası olarak kullanabilirsiniz.

7. Kolesterolü Düşürür

Fareler üzerinde yapılan 10 haftalık bir çalışmada, karabiber ve piperin kullanması sağlanan deneklerin toplam kolesterol seviyelerinde önemli ölçüde bir azalma olduğu tespit edildi. Yüksek yağlı beslenen farelerde, karabiber veya piperin takviyesinin HDL kolesterol konsantrasyonunu arttırdığı ve LDL kolesterol seviyesini azalttığı gözlendi.

8. Sindirimi Destekler

Karabiberdeki piperin pankreas tarafından salgılanan sindirim enzimlerini uyarır ve safra üretimini uyarmaya ek olarak daha hızlı sindirimi teşvik eder. Belki de en etkileyici işlevi, karaciğerin toksinlerden ve oksidatif stresten korunmasıdır.

9. Ağrı Kesicidir

Haricen uygulanan karabiber, etkili bir ağrı kesicidir. Karabiber kreminin kronik boyu ağrısı olan kişilerdeki etkisi üzerine yapılan bir çalışma, ağrıda belirgin bir azalma olduğunu göstermiştir.

Karabiber yağı, bir anti-inflamatuvar olarak ağrı reseptörlerini etkiler ve ağrı hissini azaltır.

Karabiber Yağı Nasıl Kullanılır?

Aşırı konstantre olmaları nedeniyle çoğu uçucu yağ, cilde uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi, zeytin, shea, avokado) ile karıştırılmalıdır. Genel olarak, 2-3 damla esansiyel yağ için bir kaşığı taşıyıcı yağ kullanılması tavsiye edilir.

Karabiber yağının harici kullanımı:

 • Kan dolaşımını hızlandırma: Uygulanacak bölge üzerine 3-5 damla damlatılır ve sıcak kompress yapılır.
 • Sindirim: Alt karın bölgesine 1-2 damla damlatılarak nazikçe ovalanır.
 • Kas ağrısı: Ağrılı bölgeye 1-5 damla damlatılır ve nazikçe masaj yapılır.
 • Nefes darlığı: Göğüs bölgesine 2-3 damla damlatılır ve masaj yapılır.
 • Artrit: Bölgeye 2-3 damla damlatılır ve ovulur.
 • Detoks: Ayak tabanlarına 2-3 damla uygulanır ve masaj yapılır.

Karabiber yağının dahili kullanımı (sadece tıbbi gözetim altında):

 • Sindirim: Smoothie, çorba gibi içeceklere 1-2 damla.
 • Solunum yolu: Karabiber yağı solunur ya da 1-2 damlası bir içecekle karıştırılır.
 • Detoks: 1-2 damlası bir içecekle karıştırılır.
 • Yemekleri lezzetlendirme: Yemeğin için 1-2 damla eklenir.

Karabiber, dünyada en çok kullanılan baharatlardan biridir ve binlerce yıldır, farkında olmadan sağlığımıza faydalar sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.